Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-09-2021 18:39   Güncelleme : 15-09-2021 18:41

Kayısı Çekirdeği ve Duttan Glutensiz Bisküvi Üretilecek

TAGEM’in kuruluşunun 30.yılı etkinlikleri kapsamında, Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yürütülen ve DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edilen “Glutensiz Bisküvi Üretiminde Kayısı Çekirdeği ve Dut Kullanımı” projesinin üretim tesisi açıldı. Çölyak hastaları için projelendirilen ve açılışı gerçekleştirilen tesiste üretimi yapılacak olan bisküvilerde kayısı çekirdeği ve dut kullanılarak bisküvi üretimi gerçekleştirilecek. Tesiste günlük olarak 3 bin adet bisküvi üretimi yapılarak Çölyak hastalarının faydalanması sağlanacak

Kayısı Çekirdeği ve Duttan Glutensiz Bisküvi Üretilecek

 

Malatya Kayısı Araştırma Enstitüsü tarafından Çölyak hastaları için kayısı çekirdeğinden ve dut meyvesinden üretimi gerçekleştirilecek olan tesisin açılışı gerçekleştirildi. Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nde düzenlenen programa Vali Aydın Baruş, Ak Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Bahçe Bitkileri Araştırma Daire Başkanı Gökhan Kızılcı, MHP İl Başkanı Mesut Samanlı, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Abdullah Erdoğan, STK temsilcileri, çeşitli Kurum ve Kuruluşların müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

ERDOĞAN,” ÇALIŞMLARIMIZA DEVAM EDİYORUZ”

Tesisin açılış töreninde konuşan Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Abdullah Erdoğan, Glutensiz Bisküvi Üretiminde Kayısı Çekirdeği ve Dut Kullanımı projesi hakkında bilgi verdi. Erdoğan, ”Enstitümüz 1937 yılındaki kuruluşundan bugüne kadar birçok gelişmeye ve çalışmaya ev sahipliği yaptı. Öncelikle fidan üretim merkezi olarak kurulan enstitümüz, seleksiyonla elde ettiği bugün hepimizin çok rahatlıkla söylediği Malatya ticaret hacmini yılda 300 milyon dolar gelir getiren Hacıhaliloğlu, Kabaaşı, Çataloğlu gibi çeşitleri tescil ettiren ve çiftçimizle buluşturan bir enstitüye sahibiz. Tesisimiz özellikle son dört yılda katma değerli ürünlere daha da ağırlık vermek suretiyle bunun yanında diğer meyve türündeki çalışmalara da hız vererek çalışmalarımıza devam ediyoruz. Son dört yılda ortaya koyduğumuz bir hedef vardı. Yetiştiricilik konusunda çiftçilerimizin eksikliklerini gidermek maksadıyla yetiştiriciliğe modern üretimi katmak adına bodur ve yarı bodur yetiştiriciliği bu anlamda iki tane projemiz şuanda yürümekte. Çölyak hastalarımız için kurduğumuz tesiste kayısı çekirdeğinden ve dut meyvesinden bisküvi üretimini gerçekleştireceğiz. Katma değerli ürünlere baktığımızda son yıllarda kayısı çekirdeği kahvesi üretimini yaptık ve patentini aldık. Yine sürülebilir kayısı ezmesi, kayısı sirkesi, kayısı çekirdeğinden süt ve vegan içeceği olarak kayısı çekirdeği sütü, reçel, glütensiz bisküvi üretimi gibi ürünlerle bayrağı ileriye taşımak adına birçok projeyi hayata geçiriyoruz” diye konuştu.

GÜRKAN,”MALATYA İÇİN BÜYÜK BİR ADIM”

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise yaptığı konuşmada üretimi yapılan ürünlerin kayısıdan üretilecek ürünlerin çeşitliliğinin artırılması noktasında önemli bir adım olduğunu belirterek, ”Küçük bir hadise ama tesisimiz kayısı ve diğer gelişecek ürünler, çeşitlendirilecek besin kaynakları için önemli bir ürün ve giriş olduğunu belirtmek istiyorum. Bu vesileyle Kayısı Araştırma Enstitüsü Müdürü Abdullah Erdoğan kardeşimize ve ekip arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Tabi kayısı Malatya’nın ekonomisi açısından çok önemli bir ürün. Yıllardan bu yana kayısı hep 250 ve 300 milyon dolar bandında seyretti. Biz şunu ifade ettik; kayısının dünya piyasasındaki değeri 5 milyar dolardır. Biz 5 milyar doların Malatya olarak 250-300 milyon dolarını alıyoruz. Son iki senedir gerek hükümetimizin, gerek bizlerin yerel anlamda, gerekse milletvekillerimizin katkılarıyla bir taraftan lisanslı depolar, bir taraftan TMO’nun kayısı alma süreci, diğer taraftan da bizlerin girişimleri. Kayısı Araştırma Enstitüsü 1937 yılında açıldığını ifade ettiler. Bu tarihten 12 yıl önce Alman mühendisler geldi ve hava sirkülasyonlarıyla ilgili araştırma yaptılar. Kayısı Araştırma Enstitüsü’nün yeri tesadüf belirlenmedi. Cumhuriyetimizin ilk döneminde özellikle analiz ve araştırma anlamında çok büyük çalışmalar yapılıyordu. Ama biz buralara ‘iyi villa yeri, iyi apartman yeri olur’ diyoruz. Bu mantıktan bir kere vazgeçeceğiz. Bir şeyi yaparken niye, niçin ve neden yaptığımızı sorgulamamız lazım. Popülizm, güne yönelik ve o anı kurtarmak için yapılan bir yaklaşımı hiçbir şekilde tasvip etmedik, etmeyeceğiz ve bundan sonraki süreçlerde bu işlerin doğru zamanda ve doğru yerlerde yapılması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) Bahçe Bitkileri Araştırma Daire Başkanı Gökhan Kızılcı yaptığı konuşmada, Türkiye'nin önemli bir tarım ülkesi olduğunu vurgulayarak, "Tarımsal hasılamızla Avrupa'nın birincisiyiz, dünyada da ilk on içerisindeyiz. Ülkemiz 20 milyar dolar tarımsal ihracatıyla net bir tarım ihracatçısı ülkedir. Biz bu tip çalışmalarla ham madde ve yarı mamul ihraç etmek yerine mamul ürün satarak bu ihracat değerimizi daha da artırmak durumundayız." dedi.

VALİ BARUŞ,”MAMUL ÜRÜNLERİ ÇEŞİTLENDİRMEMİZ GEREKİYOR”

Açılış programında son olarak kürsüye çıkan Vali Aydın Baruş, konuşmasında Kayısı ve Kayısı çekirdeğinden üretilen mamul ürünlerin çeşitlendirilmesi ve bunun Malatya ekonomisine kazandırılmasının öneminden bahsetti. Glütensiz bisküvinin de piyasadaki ürün yetersizliği ve yüksek fiyatlar nedeniyle sıkıntı çeken çölyak hastalarına yararlı olacağını vurgulayan Vali Baruş, kayısının katma değerinin artırılması gerektiğini söyledi. Lisanslı depoların kuruluşunun kayısının muhafazası için önemli olduğunu kaydeden Vali Baruş, ”Kayısı çekirdeğinden üretilen ürünleri de çeşitlendirmemiz lazım. Gerek kuru kayısıdan üretilen mamul ürünleri gerekse çekirdeğinden üretilen mamul ürünleri çeşitlendirmemiz gerekiyor. Bu anlamda kayısının daha katma değerli hale getirilmesi katkı maddesi olarak kullanılarak diğer gıda ürünlerinde dünya piyasasına sunulması ve daha da önemlisi Malatya’nın markası olarak dünya piyasasına sunulması çok önemli.  Çünkü birçok işletmecinin girişimcinin Malatya kaysısını kullanarak değişik ürünler ürettiklerini görebiliyoruz. Dünyada da aynı şekilde Malatya kaysısını katkı maddesi olarak kullanılarak insanların gıda ihtiyaçları karşılanmak üzere değişik ürünlerin piyasaya sunulduğunu görüyoruz. Ama bunlar maalesef Malatya’nın markası değil. Onun için ilimizde lisanslı depo kurulması kayısının sağlıklı koşullarda muhafaza edilmesi açısında çok önemliydi.” dedi. Vali Baruş konuşmasının devamında, “Sadece kuru kayısının sağlıklı koşullarda muhafazasının sağlanması açısından değil aynı zamanda alternatif kayısı ürünlerinin piyasaya sunulması açısından ARGE biriminin orada kurulması ve bunların ticari olarak piyasaya sunulması anlamında bir merkez olacak orası. Bu merkezin Kayısı Araştırma Enstitüsü ile birlikte çalışması çok önemli. Çünkü Kayısı Araştırma Enstitüsünde değerli arkadaşlarımız, akademik personelimiz güzel çalışmalar yapıyorlar ki bugün tattığımız ve insanların istifadesine sunulacak olan kayısı çekirdeğinden ve dut kurusundan üretilmiş olan glütensiz kurabiye bu ürünlerden birisi. Bu ürünlerin çeşitlendirilmesi buradaki araştırma geliştirme faaliyetleri sonucunda ticari olarak değerlendirilebilir olduğu sonucuna ulaşılan ürünlerle ilgili bunların piyasaya ticari olarak sunulması anlamında Büyükşehir Belediyemiz ve bir de burada üretilen ürünlerin Malatya’nın markası olarak dünya piyasasına sunulması anlamında da Sanayicilerimizle birlikte çalışılması çok önemli.” sözlerini kullandı.

Konuşmaların sonrasında tesisin açılış kurdelesi kesildi, konuklara glütensiz bisküvi ikram edildi.

Ebubekir Atilla