Genel
Giriş Tarihi : 01-06-2021 18:34   Güncelleme : 01-06-2021 18:34

Kavukcu ’dan Madenciliğe Karşı Birleşme Çağrısı

Malatya Çevre Platformu yönetim kurul üyesi Süheyla Kavukcu yaptığı yazılı açıklamada,” Vahşi madenciliğe karşı mücadele için yerel yönetimleri göreve davet ediyoruz.” dedi.

Kavukcu ’dan Madenciliğe Karşı Birleşme Çağrısı

Malatya’nın birçok ilçesinde devam eden ve yapılması muhtemele madencilik faaliyetlerinin vahşi maden usulü ile yapıldığını, doğal yaşamın korunması adına bu tür faaliyetlerin durdurulması gerektiğini savunan Malatya Çevre Platformu Yönetim Kurul Üyesi Süheyla Kavukcu, Dünya Çevre Günü dolayısı açıklamada bulundu. Yaptığı açıklamada Yerel Yönetimlere çağrıda bulunan Kavukcu,” Yönetim kurul üyesi Kavukcu açıklamasında; Malatya Çevre Platformu olarak bizler il genelinde ve Ülkemiz genelinde ki dostlarımızla Türkiye de ki ve ilimizdeki tüm vahşi madencilik faaliyetlerine karşı mücadele ediyoruz. Küresel iklim değişikliği ve kuraklık tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve ilimizde ‘de etkisini iyice hissettiriyor ve bizler bunun farkındayız. Fakat bazı yerel yöneticilerimiz ekolojik sorunları görmemezlikten geliyor ne yazık ki. Madencilik faaliyetlerinin yaşam alanlarımız başta olmak üzere suyumuzu, havamızı, toprağımızı geri dönüşü olmayan yok oluşu önemsememek gibi tavır içindeler. Madencilik faaliyetlerinin ne kadar masum olduğunu, istihdam adı altında yasam alanlarına sahip çıkmaya çalışan mücadele veren halkımızı ikna etmeye çalışarak maden şirketlerinin kazançlarına kar katmalarına vesile oluyorlar ve vatandaşın yanında yer almıyorlar.” sözlerini kullandı.

Sivil Toplum Kuruluşlarına vahşi madenciliğe karşı durulması için birliktelik çağrısında bulunan Kavukcu,”Malatyalı sivil toplum kurumlarına çağrımızdır. Gelin Hep Birlikte Malatya’mızın o güzelim coğrafyasına sahip çıkalım. Ranta talana değil yaşam alanlarımıza sahip çıkalım. Suyumuza, Havamıza, Toprağımıza Hep Birlikte Omuz Omuza sahip çıkalım. Her türlü vahşi madenciliğe hayır diyelim. “ dedi.

 Ebubekir Atilla