Genel
Giriş Tarihi : 17-02-2012 11:28   Güncelleme : 17-02-2012 11:28

Karun hazineleri dünya'ya tanitilacak

Kültür ve Turizm Il Müdürlügü’ne bagli Usak Arkeoloji Müzesi Müdürlügü Karun Hazineleri'nin tanitimi amaciyla 117 bin Euro’luk AB projesi hazirladi. AB- Türkiye Kültürler arasi Diyolog Bileseni Programi çerçevesinde hazirlanan 'Karun, Baris ve Isbirligi Yolu' projesi kapsaminda proje ortaklari olan Italya'nin Prato Tekstil Müzesi ve Yunanistan'in Tragilos Müzesi yetkilileri Usak'a geldi.

Karun hazineleri dünya'ya tanitilacak
   Karun, Baris ve Isbirligi Yolu Projesi, Oskar Pastanesi'nde düzenlenen basin toplantisiyla tanitildi. Proje kapsaminda Karun Hazineleri’nin fotograflari proje ortagi müzelerde sergilenerek tanitilacak. Düzenlenen proje tanitim toplantisina Kültür ve Turizm Il Müdürü Serif Aritürk, Usak Arkoloji Müzesi Müdürü Sabiha Pazarci ile Italya Prato Tekstil Müzesi Müdürü Filippo Guarini ve Yunanistan Tragilos Müzesi Uzmani Apostolina Tsaltampasi katildi. 
   Toplantida proje hakkinda bilgi veren Usak Arkeoloji Müzesi Müdürü Sabiha Pazarci, Usak Arkeoloji Müzesi’nin fiziki yetersizliginden ve yeni müze çalismalarindan bahsetti. Usak Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen Karun Hazineleri'ni proje sayesinde dünyaya tanitmak istediklerini belirten Pazarci, “AB Türkiye Is Gelistirme Merkezi'nin (ABIGEM) destegiyle hazirladigimiz proje AB'den 116 bin 874 Euro hibe destegi kazandi. Italya Prato Tekstil Müzesi ve Yunanistan Tragilos Müzesi proje ortaklarimiz arasinda yer aliyor. Proje kapsaminda AB'deki müzelerin durumunu, eserlerin sergilenisini yerinde inceleyecegiz. Karsilikli ziyaretlerle de Karun Hazineleri'ni dünyaya tanitmayi hedefliyoruz” dedi. 
   Italya Prato Tekstil Müzesi Müdürü Filippo Guarini ve Yunanistan Tragilos Müzesi Uzmani Apostolina Tsaltampasi ise projenin önemine deginerek Usak’in zengin bir kültürel ve tarihi mirasa sahip oldugunu ifade ettiler.