Malatya
Giriş Tarihi : 17-01-2017 20:39   Güncelleme : 17-01-2017 20:39

Karne Basarinin Tek Ölçütü Degil

Psikolojik Danismanlik ve Rehberlik BölümBaskani Özen Yazgan, yariyil tatili için hem ögrencilere hem velilere birbirinden degerli tavsiyelerde bulundu. Yazgan’in“Fark et, Farkinda ol, Fark yarat!” temasiyla hazirladigi öneri listesinde; teknolojiden kitaplara, müze ziyaretlerinden aile bireyleriyle birlikte vakit geçirmeye kadar birçok öneri var. En önemli öneri ise; “karneyi basarinin tek kriteri olarak görmeyin”

Karne Basarinin Tek Ölçütü Degil

Yariyil tatiline çok az kaldi. Ögrencileri, aylar boyunca sinavlar, dersler, etütler derken yogun bir okul temposunun ardindan 15 günlük bir tatil bekliyor. Ögrencilerin ve velilerin bu tatili iyi degerlendirmesi, çocuklarin zihinsel ve psikolojik gelisimleri ve aileler arasi iliskiler için oldukça önemli. Bahçesehir Okullari Psikolojik Danismanlik ve Rehberlik Bölüm Baskani Özen Yazgan’in “Fark et, Farkinda ol, Fark yarat!” temasiyla ögrenci ve veliler için hazirladigi öneri listesiyle, tatil dönüsü motivasyonu, çalisma ve ögrenme enerjisi artmis ögrenciler hedefleniyor. Velilerin ise; çocuklarinin zihinsel, psikolojik ve özgüven gelisimlerine destek olmalari isteniyor.

FARKINDA OLUN

Çocuklarin heyecanla bekledigi bu tatil veliler için çok farkli anlamlara gelebilir. Yariyil tatilini hangi hislerle karsiladiginizin farkinda olmaniz önemli çünkü bu farkindaliginiz tatili verimli geçirebilmeniz için ilk adim olacaktir. Tatiller iyi degerlendirildiginde paylasilan anlarla hatiralarda yer eden, çocugunuzun pek çok alandaki gelisimini destekleyebileceginiz zaman dilimleridir.

DEGERLI OLDUGUNU GÖSTERIN

Sözlerinizle ve davranislarinizla çocugunuza onu sevdiginizi ve degerli oldugunu hissettirin; güven hissi verin ve yasama dair rehberlik edin. Çocuklar yasama dair deneyimleri az olmasina ragmen sevilip sevilmediklerini samimi olarak hissederler.

GEÇIMISE DEGIL GELECEGE ODAKLANIN

Özellikle 8. sinif ögrenci vevelileriçin TEOG sinavlarina yapilan hazirlik nedeniyle önemli bir senedir. Bu nedenle gerçek anlamda farkindalikla sürdürülmesi, hedeflere ve basarilara odaklanilmasi gerekir. Ögrencinin ilk dönem TEOG sinavlarinda sergiledigi performansi ne olursa olsun simdi tekrar odaklanma ve yola devam etme zamani. Bu yariyil sürecini de iyi bir sekilde planlayarak bu önemli yili çocugunuzla beraber verimli ve keyifli sekilde geçirip fark yaratabilirsiniz. Ögrencimiz sinav sürecine yönelik çalismalarla akademik olarak eksiksiz bir sekilde 2. döneme hazir oldugu gibi sosyal ve sportif etkinliklere de daha fazla zaman ayirarak motivasyonunu ve enerjisini arttirabilir.

KARNE BASARININ TEK ÖLÇÜTÜ OLMASIN

Karne, çocugunuzun birinci dönem boyunca sergiledigi performansla ilgili size bilgi verir ancak karneyi basarinin tek ölçütü olarak degerlendirmek dogru degildir. Çocugunuzun çabasi, potansiyeli ve yetenekleri bir bütün olarak degerlendirilmelidir. Eger sizin hirsiniz, çocugunuzun ögrenme isteginin önüne geçiyorsa onun kendine olan güveni asla gelisemez; bir seyleri basarabilmek için hep size bagimli oldugunu hisseder.

BÜYÜK ÖDÜLLER VERMEYIN

Karnesi için çocugunuza büyük maddi ödüller sunmaniz, onun basarinin basli basina bir ödül oldugunu hissetmesini engeller. Iyi bir karneye verilebilecek en degerli hediye çocugunuzun çabanin basariyi getirdigini görmesi ve sizlerin de onu takdir etmeniz olacaktir. Bu güzel hisler ve bu hislere dair anilar, hiçbir paranin satin alamayacagi kadar kiymetli birer hediyedir.

TATIL ÖDEVLERINI PLANLAYARAK YAPIN

Ögrenme süreklilik gerektirir; ögrenilenlerin tekrar edilmesi ve pekistirilmesi önemlidir. Tatilde yapilacak ev çalismalari bu nedenle hazirlanir. Bir planlama dahilinde yapilirsa sorunsuzca tamamlanabilir. Ancak çocugunuzun sürekli ders çalismasini beklemeyin; siz sürekli ders çalismasini söylediginizde bu pazarlik yapilabilir bir konuya dönüsür.

TEKNOLOJI KULLANIMINDA BILINÇLI ÖRNEK OLUN

Yariyil tatilinde teknolojiyi bilinçli kullanarak çocugunuza örnek olun. Beyin gelisimi açisindan öz denetimden sorumlu bölge, beynin en son gelisen kisimlarindandir. Bu nedenle de çocuklar isteklerini ertelemekte zorlanirlar; kurallara ihtiyaç duyarlar. Ancak sadece kurallar koymak yeterli degildir; sizin örnek ve takipçi olmaniz da gereklidir.

KITAP OKUMAYA DEVAM

Tatilde keyifli vakit geçirmenin bir yolu da kitap okumaktir; sizin de kitap okumaniz ve okuduklarinizla ilgili paylasimlarda bulunmaniz çocugunuzu bu konuda tesvik edecektir. Kitap okuma saati planlamaya ne dersiniz? Bu saat diliminde herkes seçtigi bir kitabi okusun.

BERABER VAKIT GEÇIRIN

Merak etmek, küçücük seylerden inanilmaz mutluluklar üretmek çocuklarin özelligidir. Tatilde beraberce yapacaginiz geziler, müze ziyaretleri, izleyeceginiz gösteri ya da filmler, yeni insanlarla tanismak, sevdiklerinizi ziyaret etmek, beraber vakit geçirmek vb. etkinlikler yeni deneyimler edinmek, ögrenmek ve neselenmek için harika bir firsattir.