Malatya
Giriş Tarihi : 26-07-2013 14:24   Güncelleme : 26-07-2013 14:24

“Kardes Kardesi Öldürürken 'Allah-u Ekber' Der mi?“

Malatya’daki camilerde Cuma hutbesinde, Diyanet isleri Baskanligi’nin hazirladigi, “Tekbir, Allah-u Ekber” baslikli hutbe okundu.

“Kardes Kardesi Öldürürken 'Allah-u Ekber' Der mi?“

Hutbede, Müslümanlarin bugün tekbir sesini Bagdat’in sokaklarinda, Sam’in çikmazlarinda, Nil nehrinin kiyilarinda kardesin kardesi öldürürken Allah-u ekber demesinin ne hazin oldugu bildirildi. 
Cuma hutbesinde sunlar belirtildi:
“Allah-u Ekberle dogar bütün müminler. Her dogan Müslüman çocugun kulagina önce tekbir okunur. Allah-u Ekberle ölür müminler. Bütün müminlerin ruhlari ebediyete tekbirle ugurlanir.
Tekbir Allah’in emridir. Allah’i ululamaktir. Allah’i yüceltmektir. O’nu her seyden üstün tutmaktir. Tekbir, Allah’i acizlikten, noksanliktan, sirkten, O’na layik olmayan tüm sifatlardan tenzih etmektir. O’nunla ilgili her seyi nefsi isteklerine üstün tutmaktir. Tekbir, kalbi masivadan arindirmaktir. Allah’i yüceltirken kendi acziyetini tatmaktir. Tekbir yeryüzündeki büyüklenmeleri, kibirlenmeleri, böbürlenmeleri reddetmektir. Ancak Müslüman muhayyilenin bugün tekbir sesini hayal edemeyecegi yerler de var. Bagdat’in sokaklarinda, Sam’in çikmazlarinda, Nil nehrinin kiyilarinda kardesin kardesi öldürürken Allah-u ekber demesi ne hazindir. Bebeklerin kulaklarina okunan tekbirin, artik onlar katledilirken duyulmaya baslanmasi ne büyük bir hüsrandir Ya Rab!
Bir insani öldürmenin bütün insanligi öldürmek oldugunu ögütleyen bir dinin mensuplarinin, bunu yaparken en yüce kelimeyi dillerine alabilmelerinden daha hazin ne olabilir. Tekbiri bir katlin, tekbiri siyasi bir emelin, tekbiri bir suistimalin, tekbiri bir ticaretin slogani haline getiren Müslümanlarin “hayye’ale’l-felah” çagrisina mazhar olmalarini ne kadar bekleyebiliriz? Allah’in büyüklügünü küçük emellerimize alet ettigimiz sürece, nasil kurtulus umabiliriz? Allah’in zulme razi olmayacagini bile bile, O’nun adini hayal edilemeyecek yerlerde tekbirlerle dillendirmek, Islam’a karsi islenen ne büyük bir cinayettir“