Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 09:46
Advert

Advert

Kardan Dev Tarhunza Heykeli Yoğun İlgi Görüyor

Malatya’da etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken, Malatyalı Heykeltıraş ve arkadaşları kardan dev Tarhunza heykeli yaptılar. Yaklaşık 4 metre yüksekliğindeki kardan heykel görenleri şaşkına çevirdi.

Malatya
Giriş Tarihi : 27-01-2022 16:00   Güncelleme : 27-01-2022 17:10
Kardan Dev Tarhunza Heykeli Yoğun İlgi Görüyor

Malatya’da bir Heykeltıraş yoğun kar yağışını fırsat bularak, Malatya Büyükşehir’in arkasında bulunan alana Arslantepe’nin simgesi olan Kral Tarhunza heykelini yaptı. Kardan yapılan ve 3 metre 70 santim olan dev kardan heykel fotoğraf tutkunlarının adresi oldu.
Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde görevli heykeltıraş Arif Toprak ve arkadaşları UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’nde yer alan Arslantepe Höyüğü’ne dikkat çekmek amacıyla Büyükşehir Belediyesinin arkasında bulunan alana kardan dev Kral Tarhunza heykelini yaptı.
Kar yağışını fırsata çevirip sanatını konuşturan Heykeltıraş Arif Toprak, kar yağışını değerlendirmek ve UNESCO dünya mirası listesine giren Arslantepe’ye dikkat çekmek amacıyla heykel yaptıklarını belirterek, “Kar iyi yağdı bu sene bunu değerlendirelim dedik. Arslantepe UNESCO dünya mirasında yer aldı. Önemli bir olaydı. O yüzden öyle bir düşüncemiz oldu onu dile getirdik ve Tarhunza heykeli ortaya çıkardık. Devamı gelecek” dedi.
“Tarhunza heykeli yapımı bir günümüzü aldı”
Dev Kral Tarhunza heykelini ekip arkadaşlarıyla birlikte yaptıklarının altını çizen Toprak, “3 metre 70 santim olan Tarhunza heykeli yapımı bir günümüzü aldı. Kültür merkezindeki hoca arkadaşlarla ve yardımcı olan arkadaşlar oldu. Ekip çalışması olarak bu şekilde yaptık” şeklinde konuştu.
Tarhunza heykeline ilginin yoğun olduğunu ve devamının olacağını vurgulayan Toprak, “Çok fazla ilgi var. İnsanlar fotoğraf çektiriyor. Baya ilgi var. Devamı da gelecek. Şu an Battalgazi heykelini çalışmaya başladık. İnşallah onu da bugün bitireceğiz” diye konuştu.

UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’nde bulunan Arslantepe Höyüğüne dikkat çekmek amacıyla yapılan kardan Kral Tarhunza heykelini inceleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Heykeltıraş Arif Toprak’ı tebrik etti. Başkan Gürkan, Heykeltraş Arif Toprak’tan Kral Tarhunza Heykelinin karşı kısmına da Türk İslam Kahramanı olan ve destanlar yazan Seyyid Battal Gazi’nin de heykelinin yapılmasını istedi.

Malatya’da son bir haftada yoğun yağan kar yağışının ardından bir yandan Büyükşehir Belediye ekiplerinin hızla sürdürdüğü kar temizleme çalışmaları devam ederken, bir yandan da kar yağışının keyfini çıkaran vatandaşlar bol bol kardan adam yaptılar. 

Öte yandan, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’da Heykeltraş Arif Toprak ile birlikte kardan yapılan Kral Tarhunza heykeli önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. 

 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR