Sağlık
Giriş Tarihi : 23-12-2016 14:30   Güncelleme : 23-12-2016 14:30

Karakterin Kalbinin Düsmani Olabilir

Genetik faktörlerin yani sira beslenme aliskanligi, sigara kullanimi, yogun ve hizli yasam temposu kalp sagliginin bas düsmanlari arasinda yer aliyor. Medical Park Hastanesi Kardiyoloji Uzmani Prof. Dr. Atilla Bitigen, stres ve takintili kisilik yapisinin damar sertligine olan egilimi artirdigina isaret etti

Karakterin Kalbinin Düsmani Olabilir

Kalp adalesini besleyen atar damarlarin daralma veya tikanmasi nedeniyle kan akiminin kismi ya da tam kesilmesine bagli olarak ortaya çikan Koroner Arter hastaliginin gelisiminde hem kisisel hem de çevresel faktörler rol oynuyor. Kisisel faktörler arasinda birinci derece akrabalarda koroner arter hastaligi olmasi, hipertansiyon, kolesterol yüksekligi, seker hastaligi olmasi, ilerlemis yas ve açikliga kavusturulamamis genetik nedenler yer aliyor. Çevresel veya sonradan edinilen risk faktörlerinde ise sigara kullanimi, yüksek kolesterol içerikli beslenme, stresli ve pasif yasam olarak siralaniyor.  Kardiyoloji Uzmani Prof. Dr. Atilla Bitigen, kalp sagligi için stresli yasamin yani sira bazi davranis özelliklerinden de uzak durulmasi gerektigini hatirlatiyor.

DAVRANIS ÖZELLIKLERIN KALBINI TEHLIKEYE ATABILIR

Sehir hayati, ulasim, rekabetçi, yarismaci, yorucu is hayati çagin baslica sorunlari arasinda yer aliyor. Stres, önemli saglik sorunlarina sebep olmakla birlikte, kalp krizini tetikliyor ve var olan kalp hastaligini ortaya çikarip semptomlari artiriyor. Ayrica yapilan bilimsel arastirmalar kisilik farkliliklarinin stresten etkilenme oranlarini etkiledigini ortaya koyuyor.  Kardiyoloji Uzmani Prof. Dr. Atilla Bitigen, Koroner Arter Hastaligi ile ilgili önemli bilgiler vererek;

SÜREKLI ZAMANLA YARISMAK ORTAK ÖZELLIK

“Arastirmalar koroner kalp hastaligi olan bireylerin bazi davranis özelliklerinde sürekli zamanla yarismak, basari yönelimli olmak gibi ortak özelliklerin oldugunu ortaya koyuyor. A tipi olarak gruplandirilan bu kisilerin hizli çalisip hizli konusmalari ve ayni anda birkaç isi birden yapmaya çalismalarinin yani sira sabirsiz ve öfkeli olduklari da gözlemleniyor. A tipi kisiler beklemeye tahammülleri olmadigindan konusanin sözünü kesmeye egilimlidir, asiri düzeyde rekabetçidir ve konusmanin gidisatini denetlemeye çalisir. A tipi kisiler is ve zaman baskisi, beklemek zorunda kalindiginda huzursuz olmak, her seyi kusursuz yapma arzusu, rekabetçi bir tutum sergilemektedirler. Bireylerde görülen A-tipi kisilik özellikleri arttikça, stres belirtileri ve strese yatkinlik düzeyleri de artma egilimi gösteriyor. A tipi kisiliklerde kalp hastaligi görülme riski çok daha yüksektir. A tipi kisilerin tersi özellikleri tasiyan bireyler ise B tipi olarak adlandiriliyor. Bu gruptaki kisiler daha rahat, daha uysal, daha az rekabetçi ve daha az saldirgan olarak tanimlaniyor. Arastirmalar B tipindeki kisilerin de stres yasadigini, ancak zorlamalar ve tehditler karsisinda daha az panige kapildiklarini belirtiyor. Ayrica bu kisiler yüksek kan basinci ve biyokimyasal tepkiler açisindan da A tipi kisilik özelliklerine sahip olan kisilerden ayriliyor. A Tipi Davranis Özellikleri; sürekli zamanla yarisan, basari odakli, hizli konusan, sabirsiz ve öfkeli, nitelikten çok nicelige önem veren, rekabetçi. B Tipi Davranis Özellikleri ise; rahat, uysal, daha az saldirgan, sabirli ve öfke kontrolü yapabilen, nitelige önem veren, daha az rekabetçi.

ERKEKLER 4 KAT DAHA RISKLI GRUPTA

Koroner arter hastaligina ait bulgular genellikle 40 yas sonrasinda daha çok görülüyor. Özellikle aile geçmisinde bu hastaligin oldugu bireylerde daha erken yaslarda da görülebiliyor. Ayrica erkeklerde kadinlara göre yaklasik dört kat daha sik ortaya çikar. Kadinlardaki östrojen hormonunun koroner arter hastaligi açisindan koruyucu oldugu öne sürülüyor. Bu nedenle kadinlarda görülme sikligi östrojen hormonunun azaldigi menopoz sonrasi dönemde artiyor. Koroner arter hastaligi tanisi siklikla erkeklerde 50-60 yaslari arasinda, kadinlarda ise 60-70 yaslari arasinda konulmaktadir.

KADINLARIN KALBI STRESE DAHA HASSAS

Stres kalp sagligini olumsuz etkileyen en önemli faktörler arasinda yer aliyor. Kadinlarin ise üzüntü ve strese karsi daha hassas oldugu gözlemleniyor. Kadinlarda menopoz sonrasi daha fazla olmak üzere, agir stres sonrasi zaman zaman “kirik kalp sendromu” görülebiliyor. ‘Takotsubo’ ya da ‘stres kardiomyopatisi’ gibi degisik terimlerle tarif edilen kirik kalp sendromu, geçici olarak kalbin karinciginin disari dogru balonlasmasi anlamina geliyor ve bu durum kalp krizini taklit eden semptomlar yasatabiliyor.

GÖGÜS AGRISI DEYIP GEÇMEYIN

Koroner arter hastaliginin belirti vermeyebilir, bu nedenle her yil düzenli olarak kalp kontrolü yaptirmak büyük önem tasir. Zaman zaman yasanan gögüs agrisi koroner arter hastaliginin bir belirtisi olabilir. Hipertansiyon, ileri yas, sigara kullanimi, seker hastaligi, aile öyküsü, kolestrol yüksekligi gibi risk faktörü olan birinde olan gögüs agrisinin damar tikanikligina bagli olma olasiligi yüksektir. Hastaligin siddeti ve bulgulari degisiklik gösterir. Hastalik ilerledikçe kalbin beslenmesi yetersizlesir. Kalbe yeterince kan gitmez ve gögüs agrisi ortaya çikar. Bu agri sol kola ve çeneye yayilir, bazen kolda uyusma hissi görülebilir. Çogu hasta gögüs agrisini gögüste sikisma, rahatsizlik hissi, sikistirici, yanici, ezici, agirlik gibi tarif eder. Bunlarin disinda nefes almada güçlük çekme, halsizlik, bas dönmesi, asiri terleme, suur bozuklugu, bayilma ve yorgunluk kalp hastaliginin belirtisi olabilir. Stres durumunda bu sikayetlerin arttigi gözlenebilir” ifadelerini kullandi.