Yazar
Giriş Tarihi : 09-02-2017 00:00   Güncelleme : 09-02-2017 00:00

KARACIGER YAGLANMASI VE BESLENME

KARACIGER YAGLANMASI VE BESLENME

Karaciger vücutta pek çok önemli fonksiyon gösteren bir organimizdir. Karaciger yaglanmasi karaciger hücrelerinde asiri miktarda yag depolanmasidir. Karacigerde, karacigerin toplam agirliginin %10' undan fazla yag birikimi karaciger yaglanmasina neden olur. Fazla kiloluysaniz ve karacigerinizde yaglanma meydana gelmisse beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Toplumumuzda her 5 kisiden 1'inde karaciger yaglanmasi görülmektedir. Bazen fazla kilolu veya obez olmayan kisilerde de karaciger yaglanmasi görülebilmektedir.

 

Karaciger yaglanmaniz varsa beslenmenizde  süt ve süt ürünlerini az yagli veya yagsiz olarak tüketin. Süt grubu besinler protein alimina destek olsa da karaciger yaglanmasi gibi durumlarda tüketimi sinirlandirmak gerekir.

 

Hafta içerisinde mutlaka enginar tüketin. Enginar çok iyi bir karaciger detoksu saglar.

 

Sogan, sarimsak gibi sülfür içeren besinler karacigerde yaglanmaya neden olan kimyasallari vücuttan uzaklastirir.

 

Antioksidan içerigi yüksek yaban mersini, kiraz, kizilcik gibi kirmizi mor meyveler de bozulmus karaciger fonksiyonlarinin düzenlenmesinde önemli bir yer tutar. Bu meyvelerin tüketimi yaglanmaya neden olan toksinleri vücuttan uzaklastirir.

 

Ekmek tüketiminizi tam tahil ekmekleri gibi tahil içerigi zengin ekmeklerden yana kullanin. Kompleks karbonhidrat olan ekmek gün içerisinde mutlaka gerekli miktarlarda tüketilmelidir.

 

Kurubaklagillerde karaciger yaglanmasi oldugu durumlarda haftada 2 kez tüketilmelidir. Kurubaklagillerin bitkisel protein ve lif içerikleri yüksektir.

 

Güçlü likopen içerigiyle bilinen domates te gün içerisinde mutlaka tüketilmesi gereken besinlerdendir. Kirmizi renkteki meyve ve sebzeler antioksidan özellikleri ile karaciger yaglanmasina karsi koruyucudurlar.

 

Su karaciger yaglanmasinda da gün de ez az 2- 2.5 litre içilmelidir. Sekersiz kompostolar, maden suyu, ayran, kefir gibi içecekleri de tüketerek sivi aliminiza destek olabilirsiniz.