Malatya
Giriş Tarihi : 07-01-2018 15:56   Güncelleme : 07-01-2018 15:56

Kar Yagisi Neden Azaldi?

Iklim Bilimci Yrd. Doç. Dr. Okan Bozyurt, Türkiye’de kar yagisi sayisinin ocak ayi sonlarinda artacagina deginerek, “Pasifik Okyanusu’nda genel anlamda bir soguk su akintisi (La Nino) olusmaktadir. Bu da dünyadaki küresel sicakliklari oldugu gibi asagilara çekiyor ve Ocak ayinin 20’sinden sonrada kar yagisi sayisinda bir artis bekliyoruz” dedi

Kar Yagisi Neden Azaldi?

Iklim Bilimci Yrd. Doç. Dr. Okan Bozyurt, Afyonkarahisar ile birlikte Türkiye ikliminde yasanan degisimleri Ihlas Haber Ajansi (IHA) muhabirine degerlendirdi. Iklim degisikliginin sadece Türkiye ile sinirli olmadigini vurgulayan Bozyurt özellikle son veriler degerlendirildiginde degisikligin dünyada yasandigini kaydetti. Diger bilim adamlari gibi Bozyurt da, iklim degisikliginde yasanan degisimlerin baslica nedenini ‘küresel isinmaya’ baglayarak, “Küresel isinma birazda insan etkisini gündeme getiriyor, o da su demek, atmosferde asiri derecede sera gazi birikimi var. Sera gazlari nedir? Karbondioksit basta olmak üzere metan gazi ve bir de dogal sera gazlari var buda su buharidir. Su buharinin dünyaya bir zarari yok. Tam tersine atmosferde nemcil bir ortam sagliyor. Bunun disinda insan etkisi ile karisan karbondioksit özellikle de metan gazi günesten gelen isinlari yeryüzüne iletiyor fakat geri gitmesini engelliyor. Ayni sera ortami gibi. Seracilikla ugrasan çiftçiler ne yapiyor? Serayi çeviriyor gelen isinlar hapsoluyor tekrar geri çikmasi engellenmis oluyor. Böylece içerisi tropikal ortama dönüsmüs oluyor. Dünyada buna benzemeye basladigi için biz sera etkisi diyoruz” diye konustu.

“KAR YAGISLARININ SAYISINDA VE FREKANSINDA BIR AZALMA GÖZLEMLENMEYE BASLANDI”

Türkiye’de aralik ve ocak ayi hava sicakliklarina bakildigi zaman genel anlamda bir artis oldugunu sicakliklarin mevsim normallerinin 2-5 arasinda üzerinde olduguna dikkat çeken Bozyurt, sunlari söyledi: “Atmosferde asiri derecede birikmis bir karbondioksit var ve dünyada bir sicaklik depolanmasi söz konusu. Bu da tabi kar yagislarini olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle alt enlemlerde, Türkiye gibi Akdeniz havzasinda olan ülkelerde maalesef kar yagislarinin sayisinda ve frekansinda bir azalma gözlemlenmeye baslandi. Bir de bu sene özellikle güneyli hava akimlari biz çok fazla etkiliyor merkezi Güney Akdeniz üzerinde olan. Biz de buna meteorolojide ‘maritim tropikal akim’ diyoruz. Bunlarda genelde kendini lodos sektörlü rüzgarlar olarak gösteriyor ve bu da hava sicakligini bir hayli yükseltiyor. Mesela aralik ve ocak ayi ortalamalarina baktigimiz zaman bu sene özellikle de aralik ayi ortalamalarina bakildiginda sicakliklarin mevsim normallerinin yaklasik 2-5 derece üzerinde seyrettigini görüyoruz. Ama bu sartlar tabi böyle devam etmeyecek. Ocagin ortasindan sonra bu sartlarin degismesini bekliyoruz.”

GÜNES AKTIVITELERINDE ÖNEMLI BIR AZALMA VAR”

Güneste yasanan aktiviterel ile birlikte Pasifik Okayanusu’ndaki akinti degisikliklerinin iklimler ve özellikle de kar yagisi üzerindeki etkilerine de deginen Bozyurt, ocak ayinin sonlarina dogru Türkiye’de kar yagisi sayilarinda artis yasanacagini aktardi. Bozyurt, “Bu sartlar degisecek. 2 senedir Dünya da El-Nino sistemleri etkiliydi. El-Nino da Pasifik Okyanusu’nda genel bir sicak su akintisi fakat simdi durumlar tersine döndü, La Nina çevrileri basladi. La Nina ne demek? Pasifik Okyanusu’nda genel anlamda bir soguk su akintisi anlamina geliyor ve bu da Dünyadaki küresel sicakliklari oldugu gibi asagilara çekiyor. Bunun giderek kuvvetlenmesini öngörüyoruz, elimizdeki veriler onu gösteriyor. Bir de buna bagli olarak ayrica Günes aktivitelerinde önemli bir azalma var. Günesteki aktiviteler ve patlamalarda dolayi Dünyaya gelmesinden gereken daha az enerji gelmeye basladi. Bu sekilde de devam edecek olursa özellikle önümüzdeki dönemden itibaren dünyada küçük anlamda bir küresel soguma beklenebilir. Bu da tabi dünyada sicakliklari oldugu gibi düsürecek ve kar yagisi frekanslarinda tekrar bir artis meydana gelecek. Ocak ayinin 20’sinden sonrada Türkiye’de sik sik kuzey sektörlü hava baskinlarinin olmasini ve kar yagisi sayisinda bir artis bekliyoruz” seklinde konustu.