Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-03-2021 07:03   Güncelleme : 24-03-2021 13:12

Kantinler Kartelleşti Fiyatlar Vatandaşın Cebini Yaktı

Hastane kantinlerindeki yüksek fiyatlar, hasta ve yakınları tarafından tepkiyle karşılanıyor. Ürünlerin raf fiyatının yüzde 300 üzerinde satışı yapılan Kantinler vatandaşın değimiyle adeta kartelleşti. Piyasada ortalama 1 TL satılan bir şişe su ya da bir bardak çay hastane kantinlerinde 3 TL'den satılıyor.

Kantinler Kartelleşti Fiyatlar Vatandaşın Cebini Yaktı

Hastane kantinlerindeki fiyatlar 5 yıldızlı otelle yarışmasın diye tepki gösteren vatandaşlar fiyatların denetim altına alınmasını istedi. Hastanede kalan hasta ve hasta yakınlarının zaruri ihtiyaçlarını fırsata çeviren işletmeler yüksek fiyat tarifeleriyle adeta cüzdan boşaltıyor.

Malatya’da son zamanlarda kantinler yüksek fiyatlarla ihale ediliyor. İhale bedelleri yüksek olunca hasta yakınları iki kat ücret ödemek zorunda kalıyor. Abartılı fiyat uygulaması dar gelirli vatandaşları zor durumda bırakırken, yıllardır süre gelen bu uygulamanın bir an önce sona erdirilmesi isteniyor.

Kentteki devlet hastanesi, çocuk hastanesi, doğumevi gibi hastanelerin yanı sıra, terminalde de çok yüksek fiyatlara satış yapılmasına yetkililerin sessiz kalması tepkiye sebep oluyor.

Gazetemize gelen şikayetler üzerine Hastane Kantinlerindeki fiyatları inceleyen Muhabirlerimiz hasta yakınları ile bu durumu mercek altına aldı. Satışı yapılan ürünlerin piyasaya göre yüzde 300 fazla fiyatta satıldığı anlaşıldı.

“HASTANELER FIRSATÇILARIN YERİ OLMASIN”

Kantin ve Kafeteryalarda fiyatların bu denli yüksek olmasına tepki gösteren vatandaşlar, Hastane kantinlerinin fırsat yeri olmaması için çağrıda bulundu. Denetimlerin yapılarak fiyatların düşürülmesini isteyen hasta yakınları şu ifadelere yer verdi,” Fiyatlar normal piyasanın çok çok üstünde. Çay ve poğaça almaya çalıştığınızda cebinizden 5 TL çıkıyor. Hastaneler resmen kartelleşmiş. Malatya’daki tüm hastanelerin kantinlerine gidin hepsinde aynı fiyatlar var. Şişe suyu bile 2 ila 3 TL arasında satıyorlar. Merkeze yakın olmayan ve o an için hastanede ulaşılabilir olsun diye açılmasına izin verilen işletmeler şimdi amacının dışında. Neden olsa Hastası var fiyat aklına gelmez diye milletimizi üzüntülü anında cebindeki paraya göz dikiyorlar.”

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER