Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
23 MAYIS Pazartesi 14:40
Advert

Advert

Kanserin Panzehri “Işkın” Alıcıya Sunuldu

Birçok faydasının yanında özellikle kanserle mücadelede önemli bir yer edinen ve kanser için tam bir koruyucu kalkan etkisi gösteren polifenol adlı maddeyi içinde çokça bulunduran halk tabiriyle Uçkun Otu, Yayla Muzu, Işgın, Dağ Muzu, Doğu Muzu, Zaza Muzu, Kürt Muzu olarak isimlendirilen, bilimsel ismi Reun Ribes olan Malatyalılar tarafından da oldukça beğenilen bir bitki olan ışkın alıcısına sunuldu

Ekonomi
Giriş Tarihi : 05-05-2022 07:03
Kanserin Panzehri “Işkın” Alıcıya Sunuldu

Genellikle Mayıs ve Haziran ayları olmak üzere doğu bölgelerinde yetişen Uçkun Otu, Yayla Muzu, Işgın, Dağ Muzu, Doğu Muzu, Zaza Muzu, Kürt Muzu olarak halkça isimlendirilen ve bilimsel ismi Reun Ribes olan ışkın alıcısına sunuldu. Kivi meyvesinin tadını andıran bir tadı olan ve  Kuzukulağı familyasından gelen hem tat olarak hem de fayda olarak oldukça sevilen bir bitki olan ışkın özellikle kanser hastaları tarafından oldukça talep görüyor.

Işkın satışını yapan Ali Çakmak: “Şuan için ışkına talep oldukça iyi Malatyalılar ışkının faydasını biliyor tadını da oldukça beğeniyor bu yüzden alıyor. Demet halinde uygun fiyatlara satıyoruz. İnsanlar gelip alıyor sonra kendince farklı şekillerde tüketiyor.  En büyük faydası kansere karşı mücadelede kullanılıyor olması tam bir koruyucu kalkan kansere karşı bu da için de barındırdığı polifenol adlı madde sayesinde. Bu birçok araştırmada ortaya çıkarılmış bir konu.” ifadelerine yer verdi.

HALSİZ, YORGUN VE UYKUSUZSANIZ!

Çakmak daha sonra ışkının faydalarını şu şekilde sıraladı: “Kansere karşı mücadelede kullanılıyor ışkın dedik. Bunun yanında birçok faydası var ışkının. Mineral ve vitamin açısından oldukça zengin bir bitkidir. İştah açıcıdır. Metabolizmaya iyi gelir. Hastalıklara karşı direnç sağlar. Tansiyonu ve kan şekerini dengeler. Sivilce ve cilt lekeleri üzerinde de etkilidir özellikle hamile olan bayanlar hamile çatlaklıklarından lekelerinden kurtulmak için alıyor. Mide olan sorunları giderir, rahatlama sağlar. Halsizliğe, yorgunluğa ve uykusuzluğa iyi gelir. Stresli durumlarda tüketildiği takdirde stresi alır. Kolesterolü düşürür. Astım ve nefes darlığına iyi gelir. Ülsere, hazımsızlığa iyi gelir. Son olarak grip ve ateşli hastalıkları tedavi etmek amacıyla tüketilebilir. Işkının sürgünleri, kabuklarının soyulmasının ardından tuz ile birlikte çiğ olarak tüketilebilir. Köklerini çıkarıp temizledikten sonra kaynatarak suyunu da içilebilir. Işkın otunun yaprakları ise zehirli olabilme ihtimali göz önünde bulundurularak tüketilmemelidir. Kurutulduktan sonra doğal yoğurt ile birlikte karıştırılarak krem haline getirilen ışkın otu bu şekilde cilt yüzeyinde rahatlıkla kullanılabilir. Zeytinyağlı yemeklerde reçellerde ve salatalara katılarak tüketilebilir. Kür yapılarak kullanılabilir, bazı yerler de ışkın bu şekilde kullanılıyor.”

Hanife Yiğit  (Özel Haber) 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR