Yazar
Giriş Tarihi : 06-04-2017 00:00   Güncelleme : 06-04-2017 00:00

KANSERDE BESLENME

KANSERDE BESLENME

 Kanser tedavisi sirasindaki beslenme sekliniz, hastalik öncesindeki beslenme seklinizden daha büyük bir öneme sahiptir.  Tedavi sirasinda ki yeterli ve dengeli beslenmeniz, tedaviye bagli olarak gelisen komplikasyonlarin azalmasina, mevcut kilonuzu korumaniza, infeksiyon risklerinin azalmasina fayda saglayacaktir.

Kanserli hastalar için önerecegimiz sabit bir beslenme plani yoktur. Bireye uygulanan kemoterapi, radyoterapi veya ameliyatlar, hastanin kullandigi ilaçlar beslenme planinin düzenlenmesinde degerlendirilmektedir. Uygulanan beslenme plani ayni zamanda kanserin türüne göre de farklilik göstermektedir.

Radyoterapi ve kemoterapi gibi uygulamalar yan etkileri nedeniyle beslenmeyi olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle bu uygulamalara geçmeden önce de hastanin beslenmesi büyük önem tasimaktadir. Özellikle zayif olan bireyler de tedavi öncesinde ideal kiloyu yakalamak gerekir.

Genel Özellikleriyle kanserde yapilan beslenme planinda öncelikle günde en az 2 litre su içilmelidir. Kullanilan ilaçlarin vücuttan atilimi için öncelikle yapilmasi gereken degisiklik su tüketiminin arttirilmasidir. Islenmis tahil ürünleri tüketmek yerine, tam tahil ürünleri tercih edilmelidir. Sebze ve meyve tüketimi en az 5 porsiyon olmalidir. Sekerli ve yagli yiyeceklerden uzak durulmalidir.

Protein ihtiyaci kanserli bireylerde artis göstermektedir. Zarar gören hücrelerin iyilesmesi için beslenmede proteinler arttirilmalidir. Ancak protein alinirken yag içerigi yüksek protein kaynaklari yerine, balik veya yagsiz et gibi protein kaynaklari tercih edilmelidir. Etler pisirilirken özellikle yag ilave edilmeden pisirilmesi gerekmektedir.

Kanserli bireylerde seker gibi basit karbonhidrat olarak adlandirilan karbonhidrat grubu kisitlanmalidir.

Yag tüketiminde doymus yag olarak adlandirilan margarin, tereyagi gibi yaglar yerine doymamis (bitkisel) yaglar tercih edilmelidir.

Tedavi sirasinda kokuya ve besinlere karsi hassasiyet olusabilir. Sivi aliminin yemeklerle birlikte olmamasina özen gösterilmelidir. Çok çigneme gerektiren besinleri bu dönemde tüketmekten kaçinin. Kisi eger mide bulantisi gibi sorunlar da yasiyorsa kuru meyve, haslanmis patates veya pirinç, kivamli çorbalari tüketebilir. Bazi çalismalarda kanserli hastalarda zencefil tüketiminin mide bulantisina iyi geldigi belirtilmistir.

 

Baharatli gidalar, çok sicak yemekler, kokulu yiyecekler, yagli besinler, sekerli besinler bu dönemde tüketilmemelidir.