Malatya
Giriş Tarihi : 04-10-2021 12:26   Güncelleme : 04-10-2021 12:26

Kan ve Kök Hücre Bağışı Çağrısı

Türk Kızılayı Malatya Şubesi Başkanı Ramazan Soylu, son günlerde kan bağışlarında düşüşler yaşandığını kaydederek, duyarlı vatandaşları kan vermeye davet etti. Beyaz kan ihtiyacı için de çağrıda bulunan Soylu, kan bağışını artırma çağrısında bulundu.

Kan ve Kök Hücre Bağışı Çağrısı

 

Malatya Şube  Başkanı Ramazan Soylu, Kızılay il binasında yaptığı açıklamada,  Son günlerde  kan bağışı ile ilgili ciddi manada düşüşler  olduğunu kaydederek kan bağışçılarına; “Taze kan temininde sıkıntılar yaşıyoruz. Hepinizin malumu Biz Malatya olarak Güneybatı Anadolu Bölge kan merkeziyiz.  Bu kan merkezine Malatya, Elazığ, Adıyaman ve Tunceli bağlı. Bu illerimizde 31 hastaneye kan ve kan ürünleri teminini yapıyoruz. Hastalarımızın mağdur olmaması için 24 saat çalışarak kan ihtiyaçlarını temin ediyoruz.  Burada en büyük sıkıntımız özellikle pandemi döneminde vatandaşlarımız özellikle covid-19’un kan ile bulaşacağını, kan verdiğinde ciddi manada sıkıntı yaşayacaklarını düşündüler. Biz bunları defaten izah ettik anlattık. Vatandaşlarımız şu konuda iyi bilsinler ki covid-19 kanla bulaşmıyor. Kanla bulaşan bir hastalık değil. Hiçbir zaman bağışıklık sistemini azaltmıyor. Kan verildiğinde özellikte bağışıklık sistemi yükseliyor düşmüyor. Böylece hem kendi sağlıklarını korumuş oluyorlar. Hem de kan ihtiyacı olan 3 vatandaşımıza 3 can bağışlamış oluyorlar” diye seslendi.

Malatya’da aylık 6 bin 450 ünite kana ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Soylu, ”Biz özellikle bölge olarak bu illerimizde aylık  yaklaşık olarak 10 bin ünite kana ihtiyacımız var. Malatya'da da yaklaşık olarak ayda 6 bin 450 ünite kan temin etmemiz gerekiyor ki Malatya'daki hastalarımıza rahatlıkla ulaşabilelim. Bu açıklamalarımız özellikle basınımızın duyarlı oluşu bugüne kadar hiçbir bölgemizde kan sıkıntı yaşamadık. Burada basınımızın bu işe duyarlı olması çok önemli. Çünkü her 2 günde, 3 günde bir kan haberleri çıkıyor. Çünkü kan biliyorsunuz acil ihtiyaç değil sürekli bir ihtiyaçtır. Yani bugün binlerce kal alırsın. Yarın kan vermezsen sıkıntı yaşarsın.  Vatandaşlarımız  özellikle kanını verirken sürekli olarak baylar 3 ayda bir, bayanlar 4 ayda bir millet olarak kanlarını vermeleri gerekiyor. Hem kendi sağlıkları açısından hem de hastalarımıza açısından gerekiyor” dedi.

Beyaz Kan veya Kök Hücre ihtiyacı hakkında konuşan Soylu; “Bizim burada özellikle kan bağışını alırken bir ve özellikle kök hücre olayımız var. Biliyorsunuz Türk Kızılayı ve Sağlık Bakanlığı kendi arasında yapmış olduğu anlaşma gereği Kök Hücre Bankası kurulmuş ve Kızılay tarafından burada kök hücre kan alınıyor. Dolayısıyla kan vermeye giderken 3 ünite de kan vererek buradaki özellikle lösemili hastalarımızın ve çocuklarımıza hayat oluyorlar. Umut oluyorlar. Özellikle burada vatandaşlarımız gittiklerinde kök hücre içinde kanını versinler. Bu seneki sloganımızı “Belki de Sensin” olarak belirledik. Çünkü verdiği kök hücre tutarsa bir çocuğumuzu kurtarmış oluyoruz. Burada bizim vatandaşlarımıza, çağrımız kamu kurum ve kuruluşlarına,  sivil toplum kuruluşlarına, siyasi partilere şudur. Malatya’da biz bunu çok iyi başardık. Çünkü Malatya gerçekten bu konuda çok duyarlı. Ne zaman sıkıntıya düşecek, çağrı yaptığımızda o gün kanla ilgili ciddi manada bağışlarda artmalar oluyor.  Onun için  Sivil toplum kuruluşlarından, Kamu kurumlarından, siyasi partilerden3 aylık periyodik olarak  bu etkinlikler devam ederse hiçbir bir şekilde kan ile ilgili bir sıkıntımız kalmaz. Bu güne kadar bu konuda hiçbir sıkıntı yaşamadık. Bizim Kan hizmetlerimiz gerçekten bölge olarak biz Türkiye'de en iyi çalışan bir bölgeyiz. Arkadaşlarımız mesai mefhumu gözetmeden, akşamları geç saatlere kadar çalışabiliyorlar. Eğer etkinliklerde talep olursa akşamleyin mesaiden sonra tekrar devam ediyoruz. Yani saat 10'a 11'e 12'ye kadar çalışabiliriz. Yeter ki bu konuda bize bir çağrı gelsin. Onun için tüm vatandaşlarımız dan kan alma noktalarımız var biliyorsunuz. Malatya'da İl Sağlık Müdürlüğü alt tarafında, Eski Belediye meydanı yani emekliler parkında,  Fuzuli Caddesi'nde ve bir de mobil araçlarımız var. Bu mobil araçlarımız da Malatyalı belirli noktalarına a gittiği gibi ilçelerimizde de yapılıyor.” diye konuştu.

A.Vahap Kaygusuz – A. Nihat Yavuz