Malatya
Giriş Tarihi : 04-06-2021 16:29   Güncelleme : 04-06-2021 16:29

Kan Stokları Alarm Vermeye Başladı

Pandemi nedeniyle düşüş gösteren kan bağışları son yılların en düşük seviyesine ulaştı. Vatandaşların kan verme konusunda yeterli desteği vermediğini belirten yetkililer, Bağışların istenen seviyeye gelmesi için geçen yıllarda olduğu gibi kurumları kan bağış kampanyası düzenlemeye davet etti.

Kan Stokları Alarm Vermeye Başladı

Malatya Kızılay Şube Başkan Ramazan Soylu, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı. Bilindiği gibi pandemi sürecinin başlamasından itibaren Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de kan bağışlarında önemli bir düşüş yaşanmaya başladı. Şu an taze kan tüm Türkiyede olduğu gibi ilimizde de önemli bir ihtiyaç haline geldi. Kısaca söylemek gerekirse ilimizdeki kan stoklarımız tamamen sıfırlandı ve kırmızı alırım verdi. Ramazan ayı başlangıcında başlayan kan bağışındaki düşüşler şu an halen devam ediyor. Günlük kan ihtiyaçlarımızı karşıladığımız gibi özellikle stoklarımızda da kanlarımız olması gerekiyor. Şu anda mevcut kan stoklarımız eridi. Şu anda ciddi manada kana ihtiyacımız var. Allah korusun herhangi bir sıkıntı olduğu anda taze kan ile ilgili ciddi bir  sıkıntı yaşayacağız. Bu sıkıntıyı yaşamamak için özellikle vatandaşlarımız kan bağışı konusunda duyarlı zaten. Ama daha çok duyarlı olmalarını istiyoruz.  

VATANDAŞLARA VE KURUMLARA KAN BAĞIŞ ÇAĞRISI

Soylu açıklamasının devamında ise, kurum ve kuruluşlara kan bağışı kampanyası düzenlemeleri çağrısında bulunarak; “Vatandaşlarımızın pandemiden dolayı çekinceleri var. Acaba kanı verdiğimizde bağışıklık sistemimiz düşer mi? Kovid kan verirken bize bulaşır mı?  diye ciddi manada böyle bir endişeleri hala sürüyor. Ama biz şunu hep söylüyoruz. Uzmanlarımızda söylüyor. Sağlık Bakanımız söylüyor. Kesinlikle Kovid kan ile bulaşmıyor. Kan vermek hiçbir zaman bağışık sistemini azaltmıyor. Tam tersine bağışıklık sistemini arttırıyor. Bu nedenle hem kendi sağlığımız için, hem de hastalarımıza Can verebilmek için gerçekten kana çok ihtiyacımız var. Ciddi manada burada vatandaşlarımıza çağrı yaptığımız gibi, daha önceden olduğu gibi sivil toplum kuruluşlarına, Belediyelerimize, ilçelerde Kaymakamlıklarımıza çağrı yapıyoruz.  Özellikle bu kanla ilgili etkinlikler yaparlarsa kan bağış günleri için günler belirleyip kan bağışına destek olurlarsa sıkıntı yaşamayız inşallah. Düzenlenecek kampanyalarla kan stoklarımızı güçlendiriri böylelikle kan olayını çözmüş oluruz” dedi.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz(Özel Haber)