Asayiş
Giriş Tarihi : 13-06-2014 19:53   Güncelleme : 13-06-2014 19:53

Kan Davasi Barisi Bozuldu

Malatya’da güzellik merkezi isletmesiyle ilgili kavgada 1 kisinin biçaklanarak öldürülmesi olayina iliskin taraflarin 17 Ekim 2013’de 3 bin kisinin katildigi törenle sagladiklari kan davasi barisi mahkemede bozulurken, taraflarin 550 bin TL karsiliginda el sikistiklari ortaya çikti

Kan Davasi Barisi Bozuldu

Malatya merkez Inönü Caddesi PTT binasi yaninda 26 Haziran 2013 Çarsamba günü aksam saatlerinde çikan kavgada biçakla yaralanan Yunus Kaya (27), kaldirildigi Turgut Özal Tip Merkezi’nde hayatini kaybetmisti. Olaydan sonra tutuklanan saniklar Bilal Ç., Aytekin P., Burak S., Baris Ö. ve Barzani Y. ile olayin zanlisi Sertaç S. bir süre sonra tahliye edilmisti. Cinayetin tarafi olan Agri'nin Patnos ilçesinde bulunan Kaya ailesi ile Tutak ilçesindeki S. ailesi arasindaki kan davasi, yaklasik 3 bin kisinin katilimiyla barisla sonuçlanmisti. Kaya ve S. aileleri, her iki ilçedeki kanaat önderlerinin araya girmesiyle barismis ve Patnos Endüstri Meslek Lisesi yemekhanesinde bir araya gelen her iki aile mensuplari tek tek tokalasmisti. Programa, eski Devlet Bakani Cemil Erhan, AK Parti eski Milletvekili Cemal Kaya, Patnos Kaymakami Üzeyir Yilmaz, Ilçe Emniyet Müdürü Kazim Günay Demiralay, her iki aile mensuplari ile vatandaslar katilmisti.

DAVANIN ILK DURUSMASINDA BARIS BOZULDU
Cinayetin ilk durusmasi Malatya 2. Agir Ceza Mahkemesi’nde yapildi. Durusmaya saniklar katilmazken, öldürülen Yunus Kaya’nin babasi Ibrahim Kaya ile kardesi Yusuf Kaya katildi. Saniklar Sertaç S., Eren S., Pehlevi S., Resit S., Baris Ö., Barzani Y., Erkan S., Serdar K., Bilal Ç.’nin vekili Avukat Bayram Özcan, Yusuf K., Ibrahim K. ve Muhammed Emin K.’nin vekili Avukat Basri Sarica ve Avukat Muzaffer Yilmaz katildi.
Durusmada dinlenen Emin K., “Ben kavga sirasinda birebir kimin Yunus Kaya’yi biçakladigini görmedim, ancak olaydan sonra polislerin çevre isyerlerinden temin ettigi kamera görüntülerini inceledigimde Yunus Kaya’yi biçaklayanin Sertaç S. oldugu açikça görülmektedir. Saniklardan sikayetçiyim” dedi.
Yine durusmada dinlenen Yusuf Kaya, “Kavga sirasinda kardesim Yunus’u kimin biçakladigini görmedim, ancak olaydan sonra polis memurlarinca çevre is yerlerinden temin edilen kamera görüntüleri incelendiginde kardesim Yunus Kaya’yi sanik Sertaç S. tarafindan biçaklandigi görülmektedir. Saniklardan sikayetçiyim. Ayrica olaydan önce Sertaç S.’nin kardesim Yunus’a, Pehlevi S.’de bana tehdit içeren mesajlar gönderdi, o mesajlar halen
telefonda kayitlidir” diye konustu.
Mahkemede tutanaga geçen cep telefonu mesajlarina göre, Pehlevi adiyla kayitli bulunan telefondan “Sen kendi serefine yakisani yaptin. Biz de bundan sonra kendimize yakisani yapacagiz.” , Yusuf’un da cevap olarak “Herkes kendi serefine yakisani yapsin”, Pehlevi’nin, Yusuf’a “Yapacagiz rahat ol.”, Yusuf’un Pehlevi’ye “Keyfine bak dayi”, Pehlevi’nin Yusuf’a “Eyvallah yegen, öyle yapicam” seklinde mesaj çekildigi görüldü.

BARIS IÇIN 550 BIN TL’YE EL SIKISMISLAR
Durusmada söz alan ölen Yunus Kaya’nin babasi Ibrahim Kaya, “Oglumu darp eden ve öldüren saniklardan sikayetçiyim, cezalandirilmalarini istiyorum, davaya katilmak istiyorum” dedi.
Söz alan avukat Bayram Özcan, “Bu olaydan sonra taraflar arasinda yörenin büyüklerinin araya girmesiyle bir baris saglanmistir ve saglanan bu baris çerçevesinde vefat eden Yunus Kaya’nin babasi Ibrahim Kaya’ya 550 bin TL kan bedeli ödenmistir. Bu hususun kendisine sorulmasini talep ediyoruz” dedi.
Ibrahim Kaya ise, “Olaydan sonra yöresel adetler çerçevesinde kiramadigimiz insanlarin araya girmesinden dolayi bir baris saglanmistir ve bu baris kapsaminda kapanan is yerlerimin bedeline karsilik tarafima 500 bin TL ödeme yapilmistir. Ödenen miktar kan bedeli degildir, kapanan is yerlerinin bedelidir” seklinde cevap verdi. Ibrahim Kaya, para teslim edilirken kendisine bir kagit imzalatildigini, ancak kendisinin kagidi okumadan imzaladigini iddia etti.
Cumhuriyet Savcisi Kurtulus Tayanç Çalisir, sanik Sertaç S. hakkinda tutuklama karari çikartilmasini talep etti. Mahkeme heyeti, sanik Sertaç S. hakkinda tutuklama karari vererek, durusmayi eksikliklerin giderilmesi için ileri bir tarihe erteledi.
Bu arada, cinayet olayinin güvenlik kamerasina yansiyan görüntüleri de dava dosyasinda yer aldi. Güvenlik kamerasi görüntülerine göre birbirlerine sopalarla saldiran taraflar arasinda ölen Yunus Kaya’nin kardesinin önce tabanca çektigi, tabancanin ateslenmedigi, taraflarin kavgasi esnasinda Yunus Kaya’nin Sertaç S. tarafindan biçaklandigi, Yunus Kaya’nin biçaklandigindan habersiz bir sekilde koltuk altindan akan kani kontrol ettigi ve polisin olay yerine gelmesi ile olay yerindeki gelismeler görülüyor.