Malatya
Giriş Tarihi : 27-11-2021 12:40   Güncelleme : 27-11-2021 13:15

“Kan Bağışına Devam Edin” Çağrısı

Türk Kızılay Malatya Şube Başkanı Ramazan Soylu, havaların soğumasıyla birlikte kan bağışında düşüş yaşanmasının beklendiğini hatırlatarak, vatandaşlara kan bağışına desteklerini devam ettirmeleri çağrısında bulundu.

“Kan Bağışına Devam Edin” Çağrısı

Türk Kızılay Malatya Şube Başkanı Ramazan Soylu, kan bağışı konusuyla ilgili olarak gazetemize yaptığı değerlendirmede pandemi dönemimde kan bağışı temini noktasında eksikliklerin olduğunu hatırlatarak vatandaşlardan daha duyarlı davranmaları çağrısını yeniledi. Soylu açıklamasında şu ifadeleri kullandı. “Özellikle Basınımızın kan bağışı konusunda verdikleri desteğe teşekkür ediyorum. Yapılan yayınlar nedeniyle farkındalık oluştu ve bu nedenle kan bağışı noktasında bu güne kadar ciddi bir sıkıntı yaşamadık. Ancak, kış aylarının başlaması, havaların soğuması nedeniyle kan bağışında geçmiş yıllarda olduğu gibi birtakım azalmalar meydana gelebileceğini tahmin ediyoruz. Burada özellikle vatandaşlarımıza şunu belirtmek istiyoruz. Kış aylarının gelmesi hiçbir şekilde ameliyatların azalması anlamına gelmiyor. Dolayısıyla kan sürekli bir ihtiyaç olduğu için yazın ve ilk baharda kan ihtiyacımız ne ise kışın da aynı ihtiyaç hasıl oluyor. Bu nedenle Kadınlarımızın 4 ayda bir erkelerimizin ise 3 ayda bir kan bağışı merkezlerimize uğramalarını bekliyoruz. Malatya’da İl Sağlık Müdürlüğü’nün altında 1, Emekliler parkında ve Fuzuli Caddesindeki merkezimizle birlikte seyyar mobil araçlarımızda da kan alıyoruz. Mobil araçlarımız zaman zaman ilçelerimize kadar gidiyor.

KURUMLARDAN DESTEK BEKLENİYOR

Soylu, açıklamasının devamında, Malatya’da daha önce yapılan etkinliklerde STK’lar, Kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen bağış kampanyalarına da değinerek; “Kurumlar tarafından yapılan bu tür kampanyalar  sayesinde bu güne kadar ilimizde kan sıkıntısı çekmedik. Bunda sonra da bu tür etkinliklerin devam etmesini bekliyoruz. Bölgemiz Malatya, Elazığ ve Tunceli illerindeki kan ihtiyacını karşılıyor. Bölgemizde 31 tane özel ve kamu hastanelerine talep halinde kan veriyoruz. Hastalarımızın zor durumda kalmamaları için vatandaşlarımızdan kan vermeye devam etmelerini istiyoruz. Diğer yandan geçtiğimiz yıl Doğanşehir Kaymakamlığı öncülüğünde yapılan kan bağışında rekor bir kan bağışı temin etmiştik. Bu rekor Türkiye gündeminde yer alarak gündem olmuştu. Benzer faaliyetlerin ilçelerimizdeki kaymakamlıklar vasıtasıyla da yapılmasını arzu ediyoruz. Vatandaşlarımıza da çağrımız gelip kanlarını versinler. İkramlarımızı alsınlar. 3 tane can’a da can olsunlar. Bu nedenle ilçelerde de etkinliklerimiz devam ediyor. Kaymakamlıklarımız, Belediyelerimiz ve STK lar öncülüğünde bu etkinliklerin artmasıyla her ilçemizde birer ilçe rekoru kırmalarını bekliyoruz.”

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)