Genel
Giriş Tarihi : 05-01-2017 18:16   Güncelleme : 05-01-2017 18:16

Kamuya 60 Bin Alim Yapilacak

Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Mehmet Müezzinoglu, 2017’de kamuya 60 bin yeni alim yapilacagini ve alimlarin büyük çogunlugunun Milli Egitim Bakanligi, Içisleri Bakanligi ve Saglik Bakanligina olacagini söyledi

Kamuya 60 Bin Alim Yapilacak

Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Mehmet Müezzinoglu, bakanlik ve bagli kuruluslarin 2016 yilinin degerlendirildigi toplantida çalisma ve ekonomi muhabirleri ile bir araya geldi. Bakan Müezzinoglu, bir gazetecinin bakanligin gelecek yil yapilacak reformlar için takvimlendirmesi ve asgari ücret desteginde rakamin ne oldugu, kaç kisiye ulasma hedefinde olduklarina iliskin sorulari üzerine, “Takvimlendirme ilk 6 ay diye hedefliyoruz. Tabii önümüze simdi bir anayasa degisikligi geldi. Anayasa degisikligi Genel Kurul görüsmeleri olacak. Sonra da referandum sürecine geçildiginde bizim bu çalismalarimizin özellikle iki temel basligi saglikli tartisilabilecegi, degerlendirilebilecegi bir ortam zor olur diye düsünüyoruz. Biri kamu çalisani reformu, digeri de kidem tazminati. Dolayisiyla bir referandum süreci gündemde oldugu için bu Nisan ayi itibariyle daha reel, daha güçlü bir çalisma ortami. Kidem tazminati dedigimizde milyonlari ilgilendiren, milyonlarla magduriyetin ortadan kaldirilmasi ve güçlü, güvenilir, sürdürülebilir bir fon olmasi lazim. Dolaysiyla bütün bunlarda bir de güçlü taraflarimiz var, ben yaptim oldu diyecek halimiz yok. Bu nedenle her iki reform veya Sosyal Güvenlik Teklifi Faz 2 Reformu, bunlar 2017’nin ilk 6 ayinda gündemimizde olacak ama ilk çeyregi anayasa degisikligi nedeniyle ilk yarisini muhtemelen arzu ettigimiz dinamiklerde degerlendiremeyecegiz. Asgari ücret desteklerinden geçtigimiz yil yararlanan rakamlar yine aynen yararlanir. Esasinda Maliye Bakanligimizin planlamasi bu yil 75 lira olarak devam etmesini planliyordu ama asgari ücretin rakamini da bin 400’lerin altinda planliyordu. Biz bin 404’lere ve yilin tamaminda iki kademeli geçisli olarak planladigi için veya enflasyon oraninda planladigi için bu rakam isverene yaklasik enflasyon arti kisminda 27 liralik bir yük getiriyor. Bu da 75 liraya 27 liralik ilave yük geliyorsa bunu ya tamamen kapatacagiz ya da kismen kapatacagiz. Onu Basbakanimiz hükümet görüsmelerinde netlestirecek. Diger taraftan da geçen yil nasil hiçbir asgari ücretli bin 300 liranin altinda vergi dilimleriyle muhatap olup da altinda bir ücret almayacak dediysek burada da hiçbir asgari ücretlimiz bin 404 liranin altinda bir ücret almayacak” cevabini verdi. Bakan Müezzinoglu, yapilandirma kapsaminda yapilan tahsilatlarin miktarinin sorulmasi üzerine, “Su anda ilk taksiti 2 Ocak itibariyle topluyoruz ama özellikle bir olaganüstü, bir de otomasyonlarda yasanan sorunlar nedeniyle 9’una uzattik pazartesiye kadar. Dolayisiyla ilk taksitlerimizin miktarinin ne oldugunu pazartesi aksami görecegiz” ifadesini kullandi.

 “BEN SÖZLÜ MÜLAKATLARIN YAPILMASINI DOGRU BULUYORUM”

Bakan Müezzinoglu, adaylarin sözlü sinavlarda haksizlik yapildigi, atamalarin liyakat seklinde yapilamadigi iddiasi ile ilgili de su degerlendirmelerde bulundu: “Mülakatin mutlaka degerlendirilecek arti, eksi boyutlari vardir ama herkesin bir isvereni var. KPSS puani tabii ki önemli, anlamli ve degerli ama Çalisma Bakanliginin farz edelim is sagligi ve güvenliginde çalisacak bir uzman yardimcisini, o dinamiklerini bir komisyonun, bir heyetin degerlendirmesini sayet biz dinamizm ve sorumluluk istiyorsak, yarin gelise bilirlik istiyorsak bunun mutlaka yapilmasi lazim. Hiçbir özel sektör CV ile almaz, CV ile davet ediyor sonra görüsüyor, mülakatini kendine göre yapiyor, belirli deneme süresini de koyuyor, ondan sonra da seni aldim veya almadim diyor. Biz millete hizmet ediyoruz. Burada kamunun veya Çalisma Bakanliginin memnun etmesi gereken birinci kitle görev verdigi insanlar degildir, sorumlu oldugu millettir. 80 milyona hizmetin standardini daha iyi noktaya getiremedigimiz sürece siyaset üzerine düseni yapmamis olur. Ben mülakatlarin yapilmasini dogru buluyorum hatta bazen denir test sorulari açik uçlu sorular, açik uçlu sorularin olmadigi bir test sistemi kisinin üretkenligini göstermez, teknik olarak basarisini gösterir ama açik uçlu sorular kisinin analiz yapabilme kabiliyetini, farkli üretkenlikler ve farkliliklar getirebilme kabiliyetinin var olup olmadigini da gösterir.”

KIDEM TAZMINATI

Bakan Müezzinoglu, kidem tazminati ile ilgili bir mesafe kat edildigini söyleyerek, “Su anki Içisleri Bakanimiz Süleymanli Soylu Bey’in yaptirttigi bir çalisma var; sendikali olmayan çalisanlarin kidem tazminatindan istifade edip etmedikleri çalismasi, ki çok iyi bir çalisma. Su anda sendikasiz çalisanlarimizin yüzde 84’ü kidem tazminatindan istifade edebiliyor. Yaklasik yüzde 11 civarinda sendikalimiz var diyorsak bu sunu gösteriyor; bizim çalisanimizin yüzde 75-80’i kidem tazminatindan istifade edemiyor demektir. Bir tarafta yüzde 75’lik bir kitle magdur olmaya devam ediyor, diger taraftan da isveren simdi 2000 krizini yasadik, isveren ‘ben iflas ettim’ diyor. 100 tane çalisani oldugunu düsünelim, iflas ettim diyor. Normal kosullarda veriyor ama olaganüstü kosullarda artik iflas ettim al alabilirsen. Niye bir isçinin hakki isverenin cebinde biriksin. Isverenin cebinde biriken bir hak onun için güvenceli olabilir mi? Nitekim güvenceli degil. Hem sendikali açisindan yüzde 100 güvenceli degil hem sendikasiz açisindan hiç degil. O zaman güvenceli, hakkaniyetli, sürdürülebilir bu üç kelimeyi merkeze alan bir süreci eskiye göre daha iyi bir noktaya geldik. Sendikalarimizla olan tereddütleri biraz daha reel kosullarda konusabilecegimize de inaniyorum ki çözüm üretecegiz” diye konustu. Bakan Müezzinoglu, taseron isçilerin kadroya alinmasi ile ilgili de, “Birinci önceligimiz o. Kamu Çalisani Reformu içinde sistemin taslarinin yerli yerine oturdugu bir yapi” dedi.

“MILLETI VE DEVLETI MAGDUR ETME ANLAYISI DEVLETIN KADROLARI IÇINDE YER ALAMAZ”

“KHK’larla görevden alinanlar, bunlarla ilgili söylemler var bazi kriptolarin bunlari tekrar göreve aldigi seklinde söylemler var, bir de bunlarin genel alinmalarla ilgili hukuki süreçlerle geri dönmesi karari var mi? Neler söylersiniz?” sorusu üzerine Bakan Müezzinoglu, “Olaganüstü bir durumdan geçildi ve bir taraftan ihraç, bir taraftan açiga alma, bir taraftan da iadeler. Bütün bakanliklarin çalisma komisyonlari var ve özellikle açiga alinanlarin ki aylarca süren incelemeleri var. Açiga alirken veya ihraç ederken o dönemde çok hizli kararlar almak zorundaydik ve aldik. Ihraçlarda da veya açiga alinanlarda da ola ki hata olabilir, magduriyet olabilir. Magduriyet ve hata payimizi minimize etmek için de diyoruz ki ‘ben magdurum’ diye itirazini yapsin, degerlendirmeleri yapalim hakikaten biri vicdanen onlari magdur olarak görüyorsa iadelerini yapalim. Elimizde altin bir terazi yok verilerle degerlendiriyoruz ve bu verilere göre kanaatlerimizi olgunlastiriyoruz. Istiyoruz ki hiç kimse magdur olmasin ama yine istiyoruz ki millet magdur olmasin, devlet magdur olmasin. Milleti ve devleti magdur etme anlayisi devletin kadrolari içinde yer alamaz, almamali” degerlendirmesinde bulundu.

EMEKLI PROMOSYONLARI

Emekli promosyonlari ile ilgili de Bakan Müezzinoglu, "Bankalar Birligi promosyon ödemesinin içinde. Simdi özel bankalar da kendilerine göre çalismalarini yapiyorlar. Biz de onlarla bu çalisma kriterlerini paylasiyoruz. Burada kamu bankalari bu isin taahhüdüne girebilir ama bütün özel bankalara da açik. Su anda bütün özel bankalarda bu rakamlarin üzerinde hangi stratejiyle ne verebileceklerini veya bu rakamlari verip veremeyeceklerini kendileri degerlendiriyorlar. Ben inaniyorum ki kamu bankalari disinda özel bankalar da farkli tekliflerle veya asgari bazda bu degerlendirmelere, bu rakamlara biz de talibiz diyecekler ve hiçbir müsterisini de kaçirmayacaklar ama emeklimizin de 3 ay süresince mevcut bankasi devam edecekse bir sey söylemesine gerek yok o mevcut bankasindan devam edecek ama ‘Ben bankami degistirecegim, önümüzdeki günlerde filan banka bana daha farkli talep getirdi’ bankasini degistirebilir. Özel bankada kaliyor ve özel bankada kalmaya devam edebilir, özel banka da ‘ben sana bunu veriyorum’ der. 3 ay içinde kararini vermek durumunda, hiç degistirmedigi zaman bankasinda devam eder, bankasindan da promosyonunu alir. Kamu bankasina göre özel banka bana daha cazip teklif getirdi der, o daha cazip teklife gider ama bunu 3 ay içinde yapmak zorunda. Promosyonu aldi bir yil sonra ben degistirmek istiyorum dedi. Bu anlamda da netlesmedi ama ben arkadaslara sunu söyledim; aldigi promosyondan vazgeçmek kaydiyla bankasini degistirebilsin. O banka ona aldigini geri iade edip fazlasini verecekse de o hakkini da kaybetmesin” seklinde konustu. Bakan Müezzinoglu, “Memur maasi kat sayilarinda yüzde 3’lük zamdan sonra acaba en düsük memur maasi ne olacak?” sorusu üzerine ise en düsük rakamin 2 bin 601 TL oldugunu söyledi.

2017 KAMUYA YENI ALIM

Suriyeli çalisan sayisinin sorulmasi üzerine de Bakan Müezzinoglu, “Su anda büyük oranda Gaziantep’te, Bursa’da, Istanbul’da çalisma izinli çalisan sayisi yanilmiyorsam 11 bin küsür” dedi. “60 bin kamuya yeni alim 2017, bunlarin büyük çogunlugu Milli Egitime, tabi Milli Egitim özellikle Dogu ve Güneydogu’da ögretmen açiginin yeni sistematigini sözlesmeli statü üzerinden uygulayacak” diyen Bakan Müezzinoglu sunlari kaydetti: “O nedenle bunlarin ne kadari 657 o Milli Egitimle yapacagimiz degerlendirmelerden Maliye ile birlikte önümüzdeki günlerde belli olur. Toplam 60 binin diger ikinci güçlü alimi Içisleri Bakanligi, güvenlik elemani digeri de Saglik Bakanligi hekim disi çünkü Saglik Bakanligi ne kadar hekim buluyorsa o kadarini aliyor 60 binin disinda. Yeni KHK’lar çikar, dün itibariyle OHAL 3 ay daha uzatildi. Burada ihraçlar da, iadeler de olur.”