Sağlık
Giriş Tarihi : 17-11-2014 13:25   Güncelleme : 17-11-2014 13:25

Kalp hastalari bu mevsimi çok seviyor!

Uzm. Dr. Levent Saraç: 'Sonbaharda hem sicaklik 20 derece dolaylarindadir hem de nem nispeten daha azdir. Bundan dolayi da yaslilarin ve kalp hastaligi olanlarin en sevdigi mevsim sonbahardir' dedi

Kalp hastalari bu mevsimi çok seviyor!

Insan vücudu için en konforlu sicakligin 20-25 derece arasi oldugunu belirten Saraç, bu isi degerinin çok yükselmesi ya da çok düsmesi durumunda vücudun sayisiz olumsuz belirti gösterebilecegini ifade etti.

Kis aylarinda en çok rastlanilan hastaliklarin gribal enfeksiyonlar, soguk alginliklari ve zatürre gibi akciger hastalilari oldugunu ifade eden Saraç, “Soguk hava kalp hastaliklarini da tetikleyebilir. Çünkü soguk havada cildimizde bulunan bütün damarlar büzüldügü için kalbin is yükü artmaktadir. Buna ilaveten bir an önce soguk havadan daha sicak bir ortama geçme istegiyle isini acele bir sekilde yapma istegi ilave bir efor artisina neden olmakta ve kalbin is yükünün birden bire ve her gün yaptiginin çok üzerinde bir orana çikmasi nedeniyle kalp krizi riski artmaktadir” dedi.Saraç, ayrica soguk havanin kis hastaliklarini tetikledigi için yasanilan hastaliklarin vücut direncini düsürdügünü ve daha baska hastaliklarin önünü açtigini vurguladi.Kis aylarindaki soguk havada yapilan islerde kalbin daha fazla efor sarf ettigine dikkat çeken Saraç, soguk havada çok fazla disarida kalinmamasini ve agir is yapilmamasini tavsiye etti.

“Is yapmanin disinda uzun yürüyüsler de sakincali olabilir. Sogukta rüzgâra karsi yürüyenlerde daha farkli problemler de çikabilir.”diyen Saraç, kendilerine gelen hastalarin çogundan rüzgâra karsi elinde çanta tasirken gögüslerinde agri duyduklari sikâyetini aldiklarini bununda soguk havada kalbin yükünün nasil arttiginin açik göstergesi oldugunu ifade etti. Özellikle koroner kalp hastaligi oldugu tespit edilmis ve tedavi olan hastalarin daha dikkatli olmalari gerektigini vurguladi.

Kis aylarindaki soguk hava kadar yaz aylarindaki sicak havanin da kalp hastalarini olumsuz etkiledigine deginen Saraç, sicakligin artmasiyla asiri sivi kaybinin olusmasi, damarlarin açilmasiyla kalbin is yükünün artmasi ile buna bagli tansiyon yükselmesi, beyin kanamasi gibi sorunlarin ortaya çiktigini söyledi.
Buna bagli olarak kalp ve damar hastalari için en ideal mevsimin sonbahar oldugunu belirten Saraç, “Sonbaharda hem sicaklik 20 derece dolaylarindadir hem de nem nispeten daha azdir. Bundan dolayi da yaslilarin ve kalp hastaligi olanlarin en sevdigi mevsim sonbahardir” dedi.