Malatya
Giriş Tarihi : 20-06-2017 16:59   Güncelleme : 20-06-2017 16:59

Kaliteli Ürüne Isaret Etti

Önümüzün bayram olmasi dolayisiyla kipirdanmalar söz konusu olsa da ayakkabi tamirciliginde eski islerin artik olmadigini vurgulayan Vedat Eryol, ucuz ve bir o kadarda sagliksiz ayakkabilar için dert yanip insanlarin kaliteli ürünlere yönelmelerinin hem cepleri için hem de sagliklari için lazim oldugunu söyledi

Kaliteli Ürüne Isaret Etti

>>Hanife Sari (Özel Haber)

Eskisine nazaran önemini yitiren ayakkabi tamircileri simdi ise kendi yaginda kavruluyor. Ayakkabicilarin son durumunu sordugumuz Vedat Eryol: “ Ayakkabi tamirinde isler durgun. Eski isler artik yok piyasada Çin ayakkabilari var ve ayakkabilar piyasada ucuz. Ayakkabisini tamire getiren de pek kalmadi, çünkü ayakkabilar ucuz. Insanlar ‘üstüne para koyarim yenisini alirim’ diyor, ‘kim tamirle ugrasacak’ diyor. Kesinlikle yapma ile alma ayni fiyata gelmis hemen hemen her sektörde bu böyle” diye konustu.   

“NAYLON AYAKKABI YERINE POSET AYAKLARIMIZA GEÇIRSEK DAHA IYI”

Sözlerine devam eden Eryol: “Bir de olayin su boyutu var, insanlar yeni ayakkabi alacam diyor gerekirse üstüne de ekliyor ve aliyor tamam ihtiyacini almis oluyor ama kalitesiz ürün almis oluyor ve bütçesini zarara ugratiyor bile bile.  Kaliteli bir ürün alsa 3-5 yil boyunca kullanabilir. ucuz bir ayakkabi alsa 2 aya kalmadan yenisini almak zorunda kaliyor bunun yaninda ayakta yaptigi saglik problemleri de cabasi.  Bayram dolayisiyla eger bir hareketlilik söz konusu olsa bile bu çok az bir kipirdanma. Dedigim gibi bayram dolayisiyla ayakkabi fiyatlari da iniyor, kampanyalar düzenleniyor ve insanlar ayakkabi almaya yöneliyor, tamir etmek yerine. Tamiratina göre ayakkabi tamir fiyati degisiyor 3 liradan basliyor 35 liraya kadar çikiyor. En lüks bakim 30-35 lira normal bir bakim ise 10-15 lira.  Ihtiyacinizi karsiliyor musunuz diye sorsaniz yagimizda kavruluyoruz çok sükür. Eskisi gibi tamir isi yok ama buna sükür aç degiliz açikta degiliz, yettirebiliyoruz. Ancak Çin ayakkabilarinin piyasadan toplatilmasi lazim.  Taklit ürünler çok, özellikle de bu durum ayakkabi sektöründe daha çok karsimiza çikiyor. 15-20 liraya ayakkabilar nasil aliniyor ben bunu merak ediyorum. Bir ayakkabinin maliyeti 30-40 liradan asagi degil.  Bunun tabani var isçiligi var yine hesaplayacak olursak yine 15 lira tutmuyor. Naylon ayakkabi yerine poset ayaklarimiza geçirsek daha iyi.  En çok kaliteli ayakkabilari tamir ediyoruz. Ucuz ayakkabilari yaptirma geregi duymuyor insanlar 50 liralik bir ayakkabiya 10 lira verip kimse tamir yaptirmiyor. Ama eskisine oranla kaliteli ayakkabi giyen insanlar da çogaldi.  100-150 liraya aliyor 3-5 yil boyunca giyiyor.  Bu ayakkabilar saglik problemlerine de yol açmiyor ve tamir ettirecegi zaman 15-20 lirayi gözden çikarabiliyor müsteri çünkü kullanim ömrünü uzatmis olacak ve kendisine yarari olacak. Vatandaslar kesinlikle ucuz ayakkabilara ragbet etmesin, onlara heves etmesin, kaliteli ürünlere yönelsin. Bu hem kendi sagliklarina hem de ceplerine fayda saglayacaktir” ifadeleriyle konusmasini noktaladi.