Sağlık
Giriş Tarihi : 24-05-2013 11:17   Güncelleme : 24-05-2013 11:17

Kalça agrisi kendini diz ve bel agrisinda gösteriyor

Özel Avrupa Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Op. Dr. Mustafa Altuner, "Kalça agrisi, kendini diz ve bel agrisi gibi gösteriyor. Bu da yanlis teshis konulmasina sebep oluyor" ded

Kalça agrisi kendini diz ve bel agrisinda gösteriyor

Yanlis teshis sonucu yanlis tedavi uygulanan hastalarin sikayetlerinde artis görüldügünü belirten Op. Dr. Mustafa Altuner, "Diz ve bel agrisi sikayetiyle gelen hastalarimiza birçok hekim arkadasimiz 'Dizlerinizde kireçleme var, menisküs yirtigi var' gibi tanilar koyuyor ve hastalara bunun dogrultusunda ameliyatlar yapiliyor. Oysa hastayi muayene ettigimizde asil problemin kalçadan kaynaklandigini görüyor ve agri kaynaginin kalça oldugunu anliyoruz. Hastalar diger bölgelerinden ameliyat olsa da sikayetlerin devam ettigini söylüyorlar. Hastaya asil agri sebebinin kalçadan kaynaklandigini söyledikten sonra ve tedavisini dogru yaptiktan sonra hastalarin sikayetlerinin son buldugunu görüyoruz. Bu yüzden hastayi bir bütün olarak görüp muayene ettigimizde tanidaki dogruluk payi artiyor. Burada hekime de hastaya da büyük is düsüyor. Hekim tanisini dogru koyacak, hasta da sikintisini dogru anlatacak. Dogru muayene yapildiktan sonra kurtulamayacak hiçbir hastalik yoktur. Yeter ki dogru tani ve dogru tedavi olsun" ifadelerini kullandi.
Altuner, hastaligin teshisinde kullandiklari yöntemleri ise söyle siraladi:
"Ilk olarak muayene yapilip gerekli taniyi koyduktan sonra laboratuvar ve radyolojik görüntülerle hastaligin tedavisini kolaylastiriyoruz. Ortopedide tani koymak çok zor degil, MR çektirdikten sonra bütün hastaliklarin teshisi konuluyor. MR sonucu hastaligin kemikten mi yoksa kikirdaktan mi veya daha baska sebeplerden mi oldugunu rahatça anlayabiliyoruz."
Her yastan hastaya tedavi seklini rahatlikla uygulayabildiklerini söyleyen Altuner, "Ilaçla tedavi, fizik tedavi ve cerrahi tedavi, uyguladigimiz tedavi sekillerinden. Küçükten büyüge her yastan hastamiza cerrahi tedavi uygulayabiliyoruz" seklinde konustu.