Genel
Giriş Tarihi : 15-09-2021 15:32   Güncelleme : 15-09-2021 15:32

Kalaycılık Mesleği de Kayboluyor

Birçok meslek grubunda olduğu gibi kalaycılık mesleği de kaybolmaya yüz tutan meslekler arasında yer alıyor. İlimizdeki kalaycı ustalarından 70 yaşındaki İsmet Demirhan 52 yıldır kalaycılık mesleğini yaptığını söyleyerek, mesleğin ölmesinden endişe duyuyor.

Kalaycılık Mesleği de Kayboluyor

Kalaycılık mesleğinin ileride yeniden canlanacağını söyleyen İsmet Demirhan, Meslek okullarının kalaycılık meslek dalını da listelerine almalarını istedi. İsmet Demirhan kalaycılık mesleğinin şu anda meslek kaybolmaya yüz tutmuş meslekler arasında olduğunu kaydederek şöyle konuştu. “Kalaycılık mesleğinin ilerisi için geleceğini parlak görüyoruz. Çünkü zaman değişime gidiyor. Bakır ürünlere yeniden dönüş var. Ancak şu anda tek sıkıntımız kalfa ve çırak yetişmiyor. En büyük sıkıntımız bu. Gelecek için bu mesleği çok iyi olacağını düşünüyoruz. Ancak içinde bulunduğumuz zaman içinde mesleği öğretecek hiç çırak bulamıyoruz. Sadece bizim meslekte değil. Tornacıda yok, yok tamircide yok. Demir doğramacı da yok yani çırak yok hiçbir meslekte kimse yok. Okullar 12 yıl olunca çıraklar yetişmez oldu. Bizim nesil giderse bu mesleklerle biter.”

DİĞER ÜRÜNLERE RAĞBET AZALDI

İsmet Demirhan, bakır dışındaki diğer ürünlere rağbet kalmadığının altını çizerek açıklamasını; “Bakır ürünlere yine bir dönüş var.  Alüminyum vardı. Porselen vardı Daha sonra çelik ürünler çıktı fakat şimdi vatandaş yine bakır ürünlerine döndüler.  Mesleğimiz ile alakalı devletimizin bu konuda bizlere destek vermesi lazım. Bu mesleğin öldürmemesi lazım. Çıraklık okullarında kalaycılık derslerinin konulması lazım. Şu anda çıraklık okullarında bu meslek yok bildiğim kadarıyla. Ama yaptırılırsa iyi olur. Yetiştireceğim çırak bulamıyorum. Bundan dolayı da meslek liselerinin bu işe el atması lazım. Yoksa bu meslekte tamamen ölmüş meslekler içerisinde yer alacak. Eğer meslek okulları böyle bir çalışma yaparsa ben de bir usta olarak gider mesleğin inceliklerini isteyenlere öğretirim” şeklinde sürdürdü.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)