Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 15-02-2021 18:47   Güncelleme : 15-02-2021 18:47

Kahvenin 500 Yıllık Geçmişi Bu Konakta

Kahve kültürünü yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için oluşturulan "44 Yıl Hatır Kahve Konağı" müzesi ziyaretçilerini kahvenin 500 yıllık geçmişine götürüyor. 16. yüzyıldan itibaren kahve öğütme, pişirme aparatları, cezve çeşitleri, fincan çeşitleri, kahvenin yanında ikram edilen lokumluklar, kaşıklar, fincan tabakları, kahvenin saklandığı kaplar yani kısaca kahve ile ilgili her şey bu müzede yer alıyor.

Kahvenin 500 Yıllık Geçmişi Bu Konakta

Yeşilyurt Belediyesi tarafından ilçedeki tescilli 13 tarihi konaklardan birinde oluşturulan müzede, kahve yapımında kullanılan 500 yıllık dibek, cezve, fincan, el değirmeni, kavurma tavaları, terazi, tahta kaşık, su küpü, lokum kapları gibi kahve kültürünün tarihi sürecini anlatan 510 obje yer alıyor. Türk kahvesini gelecek kuşaklara aktarmak ve turistlere tanıtmak amacıyla oluşturulan müzede, Yeşilyurt Belediyesi AR-GE ekipleri tarafından geliştirilen ve özel olarak hazırlanan kayısı çekirdeği kahvesi ziyaretçilere ikram ediliyor.

44 Yıl Hatır Kahve Konağının ‘Lezzet Vadisi’ projesi çatısı altında devam eden Tarihi Evlerin Restorasyon ve Dönüşümü çalışmaları kapsamında hizmete girdiğini ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Kadim Çırmıhtı’yı ziyaret edecek olan yerli ve yabancı turistlere kahve kültürünü tüm boyutlarıyla tanıtmayı amaçladıklarını söyledi.

Konakta oluşturulan müze ortamında geçmişi yüzyıllar öncesinde dayanan kahve kültürüne ait kahve tartıları, kahve değirmenleri, cezveler, öğütücü, fincanlar ve aletlerden oluşan 510 farklı objenin sergilendiğini söyleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar,” Burada ki tarihi evlerimizin her birine ayrı bir fonksiyon yükleyerek daha değerli hale gelmesini sağlayarak uzun yıllar bölgemizin tarihine ve kültürüne hizmet edecek düzeyde olmasını önemsiyoruz. Kahve konağımızın yoğun bir ilgi göreceğine inanıyorum. Çünkü burada kahve kültürünü yansıtan 500 farklı objenin yanı sıra dünyaca ünlü kayısımızın çekirdeğinden yapılan özel kahveyi de misafirlerimize ikram edeceğiz. Kayısı çekirdeği kahvemizi burada tanıtıp, daha geniş kesimlere ulaşmasını sağlayacağız. İnşallah buraya gelenler içecekleri kahvelerle tadı damaklarda kalacak ve 44 yıl hatırları kalacak. Yeşilyurt’un kültürünün ve tarihinin yaşatıldığı bu güzel bölgeyi cazibe merkezine dönüştürme noktasında bu ve benzeri yatırımlarımızın sayısını artıracağız.  Geçmişten günümüze kadar gelen örf, adet, gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak adına çaba sarf ediyoruz.” diye konuştu.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER