Sağlık
Giriş Tarihi : 08-11-2017 13:34   Güncelleme : 08-11-2017 13:34

Kahve Içmek Için 10 Neden

Kültürümüzde 500 yillik bir geçmise sahip olan kahve; kokusuyla huzur, içimiyle mutluluk veriyor. Sabah ayilmak, gece uyanik kalmak, stresten uzaklasmak, dinlenmek gibi pek çok nedenle kahve tüketiliyor. Gün içinde sohbetlerin vazgeçilmesi olan ve beslenme düzenimizde önemli bir yer tutan kahvenin saglik açisindan büyük faydalari bulunuyor

Kahve Içmek Için 10 Neden

Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Emine Yüzbasioglu kahvenin faydalariyla ilgili bilgi verdi.

ALZHEIMER GELISMESINI ÖNLÜYOR

Kahvenin içerdigi kafein maddesi, Alzheimer olusumunda rol oynayan beta amiloid birikimini önemli ölçüde azalttigi ve böylece alzheimer gelismesini önledigi tahmin edilmektedir.

SÜTLE BIRLIKTE TÜKETILINCE TOK TUTUYOR

kahve sütle birlikte içildiginde, vücuda dengeli protein, karbonhidrat ve yagla alindigindan kisiyi daha uzun süre tok tutmaktadir. Verdigi tokluk hissi diyet yapan kisilerde fayda saglamaktadir.

INSÜLIN DIRENCINI KIRAR

 Kahvenin insülin direncini kirici etkisi bulunmaktadir. Bu etkinin azalmasi kiside tatli ihtiyacini baskilar. Sürekli tatli yeme istegi olan kisilerin bu isteklerini bastirmada kahve içmeleri önerilir.

ZINDELIK SAGLAR

Kahve içerigindeki etkin kafein, zihnin uyanik kalmasini saglayarak konsantrasyonu artirir. Zihnin daha dirençli ve uyanik olmasina yardimci olur. Ayrica her sabah içilen bir fincan kahve güne daha zinde ve enerjik baslamanizi saglar.

YAG YAKIMINI HIZLANDIRIR

 Kahvede bulunan kafein, vücudun yag yakmasi için sinir sistemine sinyaller gönderir ve ayni sekilde kanda adrenalin düzeyini artirir. Bu durum yogun fiziksel etkinlik öncesi bünyeyi hazir hale getirmek için faydalidir. Bu özelliginden dolayi, sporcular antrenmanlarina baslamadan önce kahve tüketmeye özen gösterirler.

ÇARPINTIYA NEDEN OLMAZ

Kahve bilinenin aksine çarpinti yapmaz. Ancak tüketim miktari kontrol altinda tutulmalidir. Vücuda alinan fazla miktar kafein çarpinti sikayetine neden olabilir.

KALP SAGLIGINA FAYDALI

Kahvenin kalp sagligiyla iliskisi arastirilmaya devam ediyor ancak son bilimsel veriler kafeinli ürünlerle ritim bozukluklari arasinda bir iliski olmadigini ortaya koydu. Ayrica baska bir arastirma sonucunda da günde birkaç fincan kahve tüketiminin kalp hastaliklarina yol açan damar tikanikliginin önüne geçtigini söylüyor.

KADINLARDA KALP KRIZINI RISKINI AZALTIYOR

 Birçok bilimsel arastirma sonucuna göre kahve tüketen, özellikle kadinlarin kalp hastaliklarina yakalanma riski tüketmeyenlere göre yüzde 20 daha azdir.

DEPRESYONA GIRME ORANINI AZALTIYOR

 ABD’de yapilan bilimsel arastirmalar, günde 3-4 bardak kahve tüketiminin depresyonla mücadelede ciddi katki sagladigini ortaya koymustur. Düzenli olarak kahve tüketimi depresyona girme riskini yüzde 50 oraninda azaltabilir.

CILT TEMIZLIGINDE KULLANILIYOR

 Kahve, granül yapili olmasi sebebiyle son zamanlarda cilt temizliginde peeling olarak tercih edilmektedir.>>BÜLTEN