Malatya
Giriş Tarihi : 01-03-2016 18:58   Güncelleme : 01-03-2016 18:58

Kahtali Agbaba'ya Sert Çikti!

AK Parti Il Baskani Hakan Kahtali, CHP Genel Baskan Yardimcisi ve Milletvekili Veli Agbaba’nin Malatya-Adiyaman sinirinda aslan, Türkiye-Suriye sinirinda kedi kesildigini bildirerek, “Agbaba’nin TBMM’deki konusmasinda, ‘Malatyalilar, Istiklal Savasi’nda toprak kaybetmemistir. Ilk kez savasmadan toprak kaybettik’ sözlerini kullanirken ruh sagligin yerinde miydi?” dedi

Kahtali Agbaba'ya Sert Çikti!

 

ÖNCE AYNAYA BAKIN!

 

AK Parti teskilatinin bir numarali ismi Hakan Kahtali, Malatya-Adiyaman sinirindaki tabela tartismasina katildi, Veli Agbaba’ya yüklendi, açti agzini yumdu gözünü! Agbaba’nin çikislarinin CHP siyasetindeki tükenmisligin bir göstergesi olarak gördüklerini söyleyen Kahtali, “karayolundaki tabelaya degil, önce gidip aynaya baksin” sözleriyle tartismalara son noktayi koydu.

 

MAL BULMUS MAGRIBI GIBI…

 

Kahtali, “Atatürk’ün portresiyle ilgili sorunu kendi partileri içinde 50 günde çözemeyen CHP, kurumlar arasindaki iletisimsizlik sonucu ortaya çikan tabela meselesinin 3 günde çözülmesini maalesef algilayamiyor. CHP il yönetiminin ve milletvekilinin sov siyasetinin Malatyali hemserilerimiz nezdinde bir karsiliginin olmadigini Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçimlerde almis oldugu sonuç çok net gösteriyor. Memleketimizde onca sorun varken, ana muhalefet partisinin genel baskan yardimcisi olan CHP Milletvekili Veli Agbaba’nin karayollariyla tapu kadastro müdürlükleri arasindaki iletisimsizlikten kaynaklanan, hiçbir yerinde siyasi etkinin söz konusu olmadigi tabela meselesini çok ciddi bir olaymis gibi gündeme getirmesini, sov yapmaya kalkismasini, vatandaslarimiz; CHP siyasetindeki tükenmisligin ve basiretsizligin bir göstergesi olarak görmektedir. Öncelikle sunun bilinmesi gerekir; yerel basinimizin konuyu gündeme getirmesi ve yöredeki mahalle muhtarinin durumu anlatmasi üzerine Milletvekilimiz Öznur Çalik'in konudan bilgisi olmus ve Valimiz Süleyman Kamçi‘yla iletisim kurmustur. Valimiz konuya mudahil olmus ve 24 Subat 2016 tarihinde yaziyi kurumlara göndererek tabelanin eski Malatya il sinirina konma talimatini vermistir. Incir çekirdegini bile doldurmayacak bu konunun üzerine mal bulmus magribi gibi atilmak ciddiyetle yürütülmesi gereken siyaseti hafifletme girisimlerinden biridir.

 

OKURYAZAR OLMADIKLARINI BILMIYORDUK

 

Milletvekilimiz Çalik, Meclis’teki konusmasinda aynen su cümleyi kullanmistir: ‘Tapu Kadastronun yanlisi yüzünden oraya konmustu, biz müdahale ettik, Valiyle, Karayollariyla görüstük, tabela oradan kalkti, eski yerine de KONUYOR, sen merak etme! Malatya’nin da Türkiye’nin de sahibi var.’ Ancak memleket sorunlari için çözüm üretemeyen CHP’li yöneticiler gibi yerel temsilcileri CHP il baskani da sova devam ederek, milletvekilimizin tabelanin yerine kondugunu ifade ettigini belirtmistir. Biz CHP’li yöneticilerin gözleri oldugu halde yapilanlari göremediklerini biliyorduk, ancak yazilanlari okuyamayacak kadar okur-yazar olmadiklarini bilmiyorduk. Meclis tutanaklarini okumus olsalardi, milletvekilimizin, ‘Yeni tabela yerine KONDU’ seklinde bir cümle kullanmadigini göreceklerdi. Atatürk’ün portresi ile ilgili sorunu kendi partileri içinde 50 günde çözemeyen CHP, kurumlar arasindaki iletisimsizlik sonucu ortaya çikan tabela meselesinin 3 günde çözülmesini maalesef algilayamiyor. CHP il yönetiminin ve milletvekilinin sov siyasetinin Malatyali hemserilerimiz nezdinde bir karsiliginin olmadigini Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçimlerde almis oldugu sonuç çok net gösteriyor. Biz AK Parti olarak partisinin oyunu yüzde 20’den yüzde 15’e düsürmesinden dolayi Veli Agbaba’ya minnettariz. Beklentilerimizin beyhude olacagini bilsek de bir an önce CHP Il Baskaninin ve milletvekilinin sovu birakmalarini, akliselim ve vakur bir muhalefet ortaya koymalarini bekliyoruz. Çünkü biz biliyoruz ki bu tür sovlarin milletimiz ve hemserilerimiz nezdinde hiç bir zaman karsiligi olmamistir, olmayacaktir. CHP teskilatina tavsiyemiz, siyasetin ciddiyetinin ve agirliginin farkina varsinlar, bu hafifligi bir kenara biraksinlar. Memleket sorunlarina çözüm üretemeyen, terör örgütlerine karsi dik duramayan, gezi olaylari ile darbeye kalkisanlarin sözcülügünü ve gözcülügünü yapanlar,  teröre terör diyemeyen, seçimlerin öncesi terör örgütünden medet umarak aleyhine bir tek cümleye kullanamayanlar karayolundaki tabelaya degil, önce gidip aynaya baksinlar.

 

RUH SAGLIGIN YERINDE MI?

 

Ne Malatya’nin sinirlari küçülmüstür, nede Adiyaman ilimizin sinirlari büyümüstür. Olay tamamen kurumlar arasindaki iletisimsizlikten kaynakli bir sorundur. Varsa hukuku mevzuatlari asanlar bunun hukuku ve idare yönden incelemesi yapilir ve geregi neyse yerine getirilir. Ancak, ana muhalefet partisinin genel baskan yardimciligi makaminda bulunan bir kisinin çikip, TBMM’de, ‘…Bu Malatyalilar var ya Malatyalilar, Istiklal Savasi’nda gitmis savasmislar, toprak kaybetmemisler… Kibris’ta savasmislar, toprak kaybetmemisler. Sayin Bakan, Kore’de savasmislar, toprak kaybetmemisler. Bir karis toprak kaybetmemisiz’ seklinde cümleler kullanmasi, akli basinda bir siyasetçinin agzindan çikacak cümleler degildir. Yine ayni konusmasinin devaminda, ‘…Yunanlinin, Rus’un yapmadigini AK Parti’liler yapti; Ilk kez, savasmadan ilk kez toprak kaybettik….’ Agbaba’ya sormak istiyoruz: Bu ifadeleri kullanirken gerçekten akliniz basinizda miydi? Ruh sagliginiz yerinde miydi?  Bu ifadeler kaybetmisligin ezikligidir. Agbaba, birak Malatya-Adiyaman sinirini da, Türkiye’nin üniter bütünlügü bozmak için terör örgütü PYD’yi destekleyen Esad’a ve Ruslara neden senin ve partinin sesi çikmiyor?

 

KAHVEHANE SIYASETI YAPMADIK

 

CHP Il Baskani ve CHP Milletvekili, sehven konan bir tabela için sov yapiyorsun, aslan kesiliyorsun, ama Türkiye’nin üniter yapisini bozmaya yönelik Ruslarin ve Esad’in siyasetine karsi ise kedi misali kaliyorsun. Malatya-Adiyaman sinirinda aslan kesiliyorsun, Türkiye-Suriye sinirinda kedi kesiliyorsun. Ayni konusmasinda, ‘….Hem AK Parti’li kahvelere hem MHP’li kahvelere hem CHP’li hem HDP’li kahvelere gideriz.’ …  Malatya’daki kahvehaneleri siyasi partilerin adresleri olarak gösteren Veli Agbaba’ya çagrimiz, artik bu kahvehane agzini terk etmesidir. Agbaba’nin ifade ettigi gibi AK Partililerin kahvehaneleri yoktur. Kendileri parti olarak kahvehane isletiyorsa, kendileri kahvehane particiligi yapiyorsa onu da vatandaslarimizin takdirine birakiyoruz.  Malatya’da herkes her kahvehaneye gidecek kadar özgür ve hosgörülüdür. Maalesef Malatya’nin bu huzur tablosundan rahatsiz oldugunu gösteren Veli Agbaba, kahvehaneleri bile siyasi partilerin adresleri olarak gösterecek kadar siyaseten tükenisini ilan etmistir. Kendisine geçmis olsun dileklerimizi iletiyoruz” diye konustu

>>ORHAN INCESU