Siyaset
Giriş Tarihi : 07-01-2022 17:59   Güncelleme : 07-01-2022 17:59

Kahtalı 2021 Yılında Yapılan Teşvik ve Destekleri Değerlendirdi

Ak Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı 2021 yılında yapılan yatırımları değerlendirdi. 2021 yılında Tarımsal destek ve Hayvansal girişimcilik alanlarında 145 Milyon TL’lik desteklerin sağlandığını hatırlatan Kahtalı, TARSİM eliyle 108 Milyon TL’lik hasar ödemesinin yapıldığını belirtti. Fırat Kalkınma Ajansı kanalıyla 368 milyon TL bedelli projelere 211 Milyon TL’lik hibe sağlandığını vurgulayan Milletvekili Kahtalı, 2021 yılının Malatya için önemli bir yıl olduğunu söyledi

Kahtalı 2021 Yılında Yapılan Teşvik ve Destekleri Değerlendirdi

Pandemi nedeniyle uzun süredir ara verilen Ak Parti Halk Günleri toplantıları geçtiğimiz hafta Ak Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın nöbetçi vekilliği ile başlamıştı. Bu hafta ise Halk gününde vatandaşın sonunu Ak Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı dinledi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca, “Sayın Milletvekilim, kıymetli hemşerilerim geçen hafta uzun süredir ara verdiğimiz, milletvekillerimizin hemşerilerimizle buluşma günü dediğimiz ‘Halk Günleri’nin 2. bugün Sayın Milletvekilimiz Hakan Kâhtalı Başkanımızla gerçekleştiriyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçte her hafta hemşerilerimizle bir milletvekilimiz buluşacaktır. Onların dilek, temenni, beklenti ve önerilerini ilk ağızdan dinleme fırsatı bulacaklar. Ben bu toplantımızın da hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ben bu destekten dolayı da milletvekillerimize teşekkür ederim” dedi.

Yeniden halk gününde buluşmaktan duydukları memnuniyeti ifade eden Ak Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı ise konuşmasına, ”Pandemi’den dolayı Halk buluşmalarına ara vermiştik. Vaka sayıları ilimizde düşüş gösterdiği için yeniden vatandaşlarımızın sorunları ile birebir ilgilenmek için toplantılarımıza devam etmeye karar verdik.” sözleriyle başladı.

2021 yılında yapılan yatırım ve desteklerden bahseden Milletvekili Kahtalı, Organize Sanayi Bölgesinde istihdamı 40 bine çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, ”Ülkemizin kalkınması için bugüne kadar yapılan yatırımlarda Cumhurbaşkanımızın vizyonu ortada. Malatya’mız tarımda ve sanayide önemli bir kent. 3.Organize sanayi bölgemize başlandı orada tesislerimiz kurudu. İnşallah bu bölgede 25 bin olan istihdam sayımızı 40 bine çıkarmış olacağız. Bu anlamda milletvekili arkadaşlarımız ile birlikte talepleri Cumhurbaşkanımıza iletiyoruz. Malatya ile ilgili bütün taleplere destek verdiler. Organize sanayi bölgemizde 80 bin metreküp kapasiteli arıtma tesisinin inşaatı devam ediyor. Allah nasip edersen bu yılın sonu itibariyle faaliyete geçmiş olacak. Türkiye’de 23 vilayet 6. Bölge teşviklerinden faydalanıyor. Bu illerden bir tanesi de Malatya. Bu çok önemli bir şey çünkü hem yatırımcının hem de sanayicinin önünü açan bir teşviktir. Allah’a şükürler olsun şu anda Organize Sanayi Bölgemizde yatırım yapmak isteyen, çok sayıda müteşebbisimiz var. Biz artık onlara arsa temini yapmada zorlanır duruma geldik. Şükürler olsun 6. Bölge Teşviki bir yıl daha uzadı ve bu bizim için çok önemliydi. Cumhurbaşkanımıza bu anlamda bir kez daha teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Kayısının 201 yılında hak ettiği değeri gördüğünü ve bu anlamda yapılan atılımlardan bahseden Milletvekili Kahtalı, ”Kayısıda olan fiyatları hepimiz görüyoruz. Allah’a şükürler olsun bu durum çiftçimizin yüzünü güldürdü. Toprak Mahsulleri Ofisinin geçen yıl ki alımı ile beraber kayısımızın bir sahibi oldu artık. İhracatçının iki dudağı arasında olmayacak. Kayısı ile ilgili bir sıkıntı çıktığında tüm kayısıyı alma gücü olan bir TMO var artık. Malatya’da 2 adet Lisanslı depo yapıldı. Lisanslı depolar ile beraber çiftçilerimize önemli destekler verdik.” sözlerini kullandı.

2021 yılında Tarımsal destek ve Hayvansal girişimcilik alanlarında 253 Milyon TL’lik desteklerin sağlandığını hatırlatan Kahtalı, ”Tarımsal desteklemede 105 milyon TL, Hayvansal destekleme kapsamında 36 milyon TL olmak üzere, diğer yatırım bedelleri ile birlikte toplamda 145 milyon TL destek sağladı.  Tarımda 2021 yılında 108 Milyon TL hasar ödemesi yapıldı. Çiftçilerimizin zararının karşılanması için TARSİM eliyle bu desteği sağladık.” dedi.

“Fırat Kalkınma Ajansı ile desteklemelerimiz devam ediyor. Buradaki cazibe merkezlerini destekleme kapsamında proje bütçesi 368 milyon lira olan yatırımın 221 milyon lirasını yatırımcımıza hibe olarak vermiş olduk.” diyen Milletvekili Kahtalı, “Gençlik ve Spor anlamında da Malatya’mıza çok önemli yatırımlar yaptık. Ama bunlardan önemlisi de Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Millet Bahçesinin hemen yanına çok güzel bir kütüphane yapıyoruz. Gerçekten burası Malatya’nın belirli noktalarından biri olacak. Bu da Malatya’mız ve gençlerimiz için çok önemli bir adımdır. İnanın saymakla bitiremeyeceğim işler var. Ulaştırma anlamında bizim en önemli projemiz Kuzey Çevreyoludur.  Bununla ilgili de 53,5 kilometrelik kısmının 26,5 metresinin açılışını önümüzdeki günlerde yapacağız. Buraların kamulaşma bedelleri vardı.  Sayın Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun, acele kamulaştırma bedeli çıkararak, oradaki hak sahiplerinin parası hesaplarına yattı. İnşallah önümüzdeki yıl tamamlanması planlanıyor. Yeni Hava Terminali’miz yapılıyor. 2,5 milyon kapasitesi olan bir terminal, 200 milyonluk bir yatırımla inşallah o da bu yılın sonu itibariyle hizmete girmiş olacak.” ifadelerine yer verdi.

>> Ebubekir Atilla