Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-12-2021 07:08   Güncelleme : 02-12-2021 07:08

Kağıt’ta Zam Krizi Büyüyor

İthal kağıtlarda döviz bazlı fiyatın artmasından dolayı ciddi bir artış yaşandı, fiyat artışı yüzde 100'e yaklaştı. Yerel Gazeteler başta olmak üzere, matbaa sektörü çıkılmaz bir krize sürükleniyor.

Kağıt’ta Zam Krizi Büyüyor

Kağıt fiyatlarının döviz kuruna bağlı olarak artması nedeniyle yayın dünyası zor bir döneme geçiyor. Birçok gazete, dergi ve yayınevi artan kağıt fiyatları karşısında çeşitli önlemler almak zorunda kaldı. 2021 yılının başından beri kağıt fiyatlarında yerli piyasada yaklaşık yüzde 70 artış oldu. İthal olanlarda da döviz bazlı fiyatın artmasından dolayı ciddi bir artış yaşandı fiyat artışı yüzde 100’e yaklaştı.

Ülkede kağıt fiyatlarında yaşanan artışta iktidarın politikaları eleştirilirken, SEKA’nın özelleştirilmesi sonucu kağıt kullanımında dışa bağımlı hale gelindiği ve dövizle ithal edilen kağıt için artık iki katı ödeme yapılmak zorunda kalındığı ifade edildi.

Dünyada artan hammadde fiyatları pek çok sektörde olduğu gibi kağıt ve ambalaj sektöründe de etkisini gösterdi. Kağıttan mal üretenlerden yayıncılara, ambalajcılardan promosyon ürünleri tacirlerine kadar birçok işletme kağıt hammaddesi temini etmekte sıkıntı yaşıyor.  Hammadde ve navlun fiyatlarında yaşanan artış kağıt fiyatlarının yükselmesine ve sipariş iptallerine neden oluyor.

“SEKTÖR ZOR BİR SÜREÇTE”

Kağıda yapılan yüzde yüzlük zamdan en çok etkilenen Matbaacılık sektörü, fiyatlardaki yükselişe müdahale edilmesini istiyor. Üretim kanadının durduğunu, siparişlerin yüksek fiyatlar nedeniyle iptal edildiğini söyleyen Matbaacılar;” Kağıda yapılan zamlar belimizi büktü. Önceden yaptığımız işten kar beklentimiz vardı. Şimdi ise kar yapmaktan çok en zarar ile nasıl günü kurtarmanın derdindeyiz. Kağıt stoklarımızı kar koyarak sattığımızda yenisini alınca iki katına almış oluyoruz. Yani satış yapamıyoruz. Satış yapsak yerine yenisini koyamıyoruz. İçerisine düştüğümüz çıkmazın çözülmesini istiyoruz.” sözleriyle dert yandı.

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER