Malatya
Giriş Tarihi : 09-02-2018 14:48   Güncelleme : 09-02-2018 14:48

Kadro Sorununun Çözümünü Istedi

CHP Genel Baskan Yardimcisi Veli Agbaba, bazi mesleklerde taseron isçilere kadro sorununun devam ettigini belirterek, KIT’lerde çalisan isçilerin, eski hükümlü isçilerin ve kurumlarin yaptiklari ihaleden dolayi magdur edilen taseron isçilerin sorunlarinin biran önce çözülmesini istedi

Kadro Sorununun Çözümünü Istedi

696 sayili KHK ile taseron isçilere kadro düzenlemesinin yaratacagi sorunlari ilk günden itibaren gündeme getiren CHP Genel Baskan Yardimcisi ve Emek Bürolari Koordinatörü Veli Agbaba, 696 sayili KHK’da yer alan düzenleme ile eski hükümlü taseron isçilerin kadroya alinmalarinin engellendigini belirterek, “Özel sektör isyerlerinde çalismalari zaten çok zor olan eski hükümlülerin girdikleri taseron islerden kadroya alinmalarini devlet eliyle engellemek kabul edilemez. 4857 sayili Is Kanunu’nun 30. Maddesi çerçevesinde istihdam edilmis olan eski hükümlü alt isveren isçilerinin kadroya alinmalarinin önündeki engeller mutlaka kaldirilmali, dezavantajli gruplara köstek degil destek olunmalidir. Eski Hükümlülerin ayni statüde kadrolu olarak çalisabilmesi için Çalisma Bakanligi mutlaka harekete geçmelidir” dedi.

MÜLTECI KAMPLARINDAKI ISÇILER HALEN TEDIRGIN

CHP Emek Bürolari Koordinatörü Veli Agbaba, AFAD Geçici Barinma Merkezlerinde çalisan taseron isçilerin sorunlarini da degerlendirerek, “11 Ocakta sona erecek taserona kadro basvurulari öncesi 10 Ocak tarihinde geçici barinma merkezlerinde çalisan isçilerin basvurularin zorla alinabildigini kaydederek, “AFAD tarafindan basvurulari kamuoyu baskisiyla alinan 8 Bin 700 isçinin akibeti halen tartisilmaya devam ediyor. Isçilerin  kadro tedirginleri sürüyor. Çalisma Bakanligi tarafindan  isçilerin kadro ile ilgili kafalarindaki soru isaretlerinin giderilip, gerekli açiklama yapilmalidir” dedi.