Genel
Giriş Tarihi : 22-11-2021 11:27   Güncelleme : 22-11-2021 11:27

Kadınların Trafikteki En Büyük Sorunu Sesli Taciz

Gerek ilde gerekse de Türkiye’de araç sürücüsü olarak kadınların trafikte en çok karşılaştığı sorunlar belli oldu. Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneğince 10 ilden 130 aktif araç kullanan kadınlara yönelik yapılan anket sonucuna göre en çok kadınlar kuralsızlık, sesli taciz, yol vermeme’den yakındı

Kadınların Trafikteki En Büyük Sorunu Sesli Taciz

Türkiye nüfusunun yüzde  50’ sini teşkil eden kadınların aktif trafikte ister sürücü, ister yolcu veya yaya olarak daha çok güvenliklerinin sağlanması için bir takım çalışmalar yaptıklarını vurgulayan  Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Genel Başkanı İhsan Memiş trafikte kadınların yaşadıkları problemlere temas etti. Açıklamasında Memiş, “10 ilden 130 aktif araç kullanan kadınlara WhatsApp üzerinden iletişim sağlanarak yapılan ve kendi yazılı cevapları ile oluşturulan ankette kadınların en çok sırasıyla kuralsızlık, sesli taciz, yol vermeme, riske atmak, etik kurallara uymama, kadın sürücüyü küçümsemek ve trafikte şiddet konularından rahatsız olduğu ortaya çıktı.” ifadelerine yer verdi.

“ÖLÜMLER AB’YE GÖRE 6 KAT FAZLA”

Trafikte yaşanan diğer sorunların asgari seviyeye indirigenmesi için de görüş bildiren Memiş, “Türkiye karayollarında 0-14 yaş çocuk ölümleri ile 15-24 yaş arası gençlerimizin ölümleri de AB’ye göre 6 kat fazladır. Toplamda her yıl ölüm ve yaralanmalardan kaynaklanan travmalar yaklaşık bir milyon aile fertlerini etkilemektedir. Bu yüzden Türkiye karayollarında halen sürücü olarak % 27 nispetinde araç kullanan veya hiç kullanmayan, çocuğu ile yaya olarak karşıdan karşıya geçmeye çalışan, emniyet kemerini kendisine, evli ise eşine ve çocuğuna da takan bir kural ve bilinçlenmenin toplumsal olarak kazanılmasına destek verilmelidir. Sürücüler arasında saygı, nezaket ve trafik kültürü konusunda bilinçlilik sağlamalıyız. Aynı bilinçliliği esasen tüm trafik kullanıcılarına sağlamalıyız.” şeklinde konuştu.  

 Hanife Yiğit