Ekonomi
Giriş Tarihi : 09-03-2021 07:26   Güncelleme : 09-03-2021 07:26

Kadınlarımız Baştacımızdır…!

Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odası (MESOB) Başkanı Şevket Keskin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Kadın çalışanları işyerlerinde ziyaret ederek karanfil dağıttı. Keskin ziyaretinde Maske, Mesafe ve Temizlik konularına uyulması konusunda da uyarılarda bulundu.

Kadınlarımız Baştacımızdır…!

MESOB Başkanı Şevket Keskin ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ nedeniyle yaptığı esnaf ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada ise şunları söyledi “Bugün esnaflarımızı ziyaret ederek esnafımıza sosyal mesafelere uymaları, maske takmaları ve hijyenik kurallara uymaları konusunda uyarılarda bulunduk. Aynı zamanda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kadın çalışanlarımızı ziyaret ederek günlerini kutladık. Hem de sosyal mesafe, maske kurallarını hatırlatarak,  kurallara uyup uymadıkları kontrol ettik. Aynı zamanda bugün Kadın çalışanlarımıza ziyaret etmek, günlerini kutlamak amacıyla hareket ettik. Bu amaçla Türkiye'deki tüm kadınların gününü kutluyorum. Biliyorsunuz kadınlarımız bizim baş tacımızdır. Dinimizde de bu var. Hadisi şerifte, ‘Cennet annelerin ayağı altındadır’ deniliyor.  Buna göre kadınlarımıza saygı duymamız lazım. Biliyorsunuz evlerde İçişleri bakanlarımız olan kadınlarımız var. Evimizin direği kadınlarımızdır. Annemize, babamıza nasıl saygı duyuyorsak eşlerimize çocuklarımıza ve kadınlarımıza da saygı duymak zorundayız. Kadınlarımıza karşı el kaldıranın bir kere insanlıkla bir alakası yoktur. Vatandaşlıkla Hiç alakası yoktur. Onun insanlığından şüphe ederim. Günümüzde de kadınlara ev kaldırılmaz. Kadın dövülmez. Kadınlar bizimle beraber eşittir. Hatta Ahilik kültüründe bakarsak ‘ Baciyan-ı Rum) diye dünyanın ilk kadın teşkilatı kurulmuştur. Ahilik kültüründe, Anadolu kadınları erkeklerle eşit olmuş, eşit şartlarda yarışmışlardır.   Bugün ise sadece esnaf ve sanatkâr kesiminin bu kurallara uymasının yeterli olmadığını düşünüyorum. Birey olarak herkesin bunu düşünmesi lazım. Birey olarak düşünürsek ailemizi kururuz. Ailemizi  kurduğumuz zaman toplum korunmuş olur.”

Kalabalık Ortamlardan Uzak Duralım  

Keskin açıklamasının sonunda ise korona tedbirlerine değinerek vatandaşları; “Bütün vatandaşlarımızdan işi gücü olmayanlar kalabalık ortamlara fazla çıkmasınlar. Gelsinler hava alsınlar. Herkes bunaldı doğrudur. İşi gücü olmayanların parklarda oturup ağız ağıza vermesine gerek yoktur.  Özellikte cenazelerimizde, düğünlerimizde tavsiyelerimiz de kalabalık ortamlar olmasın. Zaten iş yerlerimiz hijyenik bakımdan tedbirlerini almışlar. Örneğin berberlerimiz ilk defa gelen bir müşteri için tek kullanımlık malzemeler kullanıyor. Esnafımız kurallara uyuyor ama vatandaşımız mutlaka uyması gerektiğine inanıyorum. Vatandaşlarımız bu kurallara uyarsa bu işler biraz daha erken biter. Aşılama da olsa eğer kurallara vatandaş uymadığı takdirde, sadece esnaf uyarsa bu tamamen işyerlerinin kapanmasına kadar gider.  65 yaş üzerindekiler yine evden çıkamaz. 20 yaş altındaki insanlar evden çıkarmaz. Buradan bütün Malatya halkına sesleniyorum. Kurallara uyalım. Sosyal mesafeleri koruyalım. Hijyenik bakımdan maske takalım. Maske takanlara da bir çağrım var. Özellikle kullanılmış maskelerini rastgele yollara atmasınlar. Bunu rica ediyorum lütfen maskenizi çöp tenekesine atın. Çünkü yollar hep maske dolu. Bu konu sadece kurallara uymayla değil insanlığa da uymayan bir durumdur. İnsanlığın dışında olan bir şey. Lütfen maskenizi yollara atmayın, takmayı da unutmayın” ifadelerini kullanarak uyardı.

A.Vahap Kaygusuz