Sağlık
Giriş Tarihi : 06-02-2013 16:32   Güncelleme : 06-02-2013 16:32

Kadinlarda da görülür hale geldi

Diyarbakir Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bölümü Uzmani Dr. Özgür Ozan Seseogullari, toplumda yaklasik her 100 bin kisiden birinde gelisen girtlak kanserinin çogunlukla sigara içen erkeklerde görülmesine ragmen, sigara kullaniminin artmasiyla kadinlarda da sik görülür hale geldigini söyledi.

Kadinlarda da görülür hale geldi
  Memorial Diyarbakir Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Bölümü Uzmani Dr. Özgür Ozan Seseogullari, toplumda yaklasik her 100 bin kisiden birinde gelisen girtlak kanserinin çogunlukla sigara içen erkeklerde görülmesine ragmen, sigara kullaniminin artmasiyla kadinlarda da sik görülür hale geldigini söyledi. 
Girtlak kanseri ve tedavi yöntemleri hakkinda bilgi veren Dr. Özgür Ozan Seseogullari, girtlak kanserinde tedavi seçenekleri açisindan erken taninin hayati önem tasidigini söyledi. Alkol ve sigaranin birlikte kullaniminin girtlak kanseri riskini daha da arttirdigini belirten Seseogullari, “Girtlak kanserinin en önemli belirtisi ses kisikligi olup, özellikle 2 haftayi geçen ses kisikliginda mutlaka bir kulak burun bogaz uzmanina muayene olunmalidir. Bogazda takilma hissi ve yutma güçlügü, agri, öksürük, kanli balgam, boyunda sislik gibi belirtilerde görülebilir. Girtlak kanserli hastalarin yüzde 10’unda uzak metastaz mevcuttur. Tüm uzak metastazlarin yüzde 50-80'ni akcigerlerdedir ve uzak metastazli hastalarin tedavisi daha güçtür” dedi.
Tedavi türünün, kanserin girtlagin neresinde olduguna, evresine, kisinin yasina ve genel saglik durumuna göre belirlendigini belirten Dr. Seseogullari, cerrahi ve radyoterapinin en önemli tedavi seçenegi oldugunu söyledi. Dr. Seseogullari, “Kemoterapi, bazi evrelerde radyoterapiyle birlikte, ileri evrelerde ise yalniz basina verilmektedir. Cerrahi girisim, girtlak kanserinin tedavisinde sik kullanilan ve birçok girtlak kanserinde etkili tedavi yöntemidir. Hastaligin evresine göre girtlagin kismen ya da tamamen alinmasi söz konusu olabilmektedir. Radyoterapi, erken evrelerde tek basina, ileri evrelerde cerrahi girisimden sonra veya kemoterapi ile birlikte verilebilir. Radyoterapi, özellikle erken evre girtlak kanserlerinde cerrahi kadar basari sansina sahip bir tedavi seçenegidir. Radyoterapinin en önemli avantaji ses kalitesinin korunmasidir. Yüksek enerjili radyasyon isinlari disaridan ortalama 6 hafta boyunca verilir. Lenfnodu yayilimi olan hastalarda radyasyonun kanser hücreleri üzerindeki etkisini artirmak için radyoterapi sirasinda bazi ilaçlarin da verilmesi gerekebilir. Tüm bas, boyun tümörlerinde oldugu gibi girtlak kanserlerinde de dikkatli planlamalar ve uygun destekli bakim ile tedaviye ara vermeden tamamlamak tedavi basarisini artirmaktadir” seklinde konustu.