Malatya
Giriş Tarihi : 02-01-2017 16:28   Güncelleme : 02-01-2017 16:28

Kadinlara Örnek Olan Girisimci

Malatyali is kadini Sengül Çilesiz, bütün zorluklara ve ‘basaramazsin’ diyenlere ragmen 5 yil önce KOSGEB’den hibe destegi alarak kurdugu lokantasiyla birçok kadina örnek oluyor

Kadinlara Örnek Olan Girisimci

5 yil önce açtigi lokantasiyla basaridan basariya kosuyor

Is kadini Sengül Çilesiz, yaptigi lezzetli yemekleri baskalarina da tattirmak ve esine yardimci olmak amaciyla 5 yil önce, Küçük ve Orta Ölçekli Isletmeleri Gelistirme ve Destekleme Idaresi Baskanligindan (KOSGEB) hibe destegi alarak ‘Fenomen ev yemekleri’ adli lokantayi kurdu. Tüm zorluklara ragmen kurdugu lokantayi esi ve çocuklari ile birlikte isletmeye baslayan Çilesiz, Malatya yöresine ait yemeklerini sundugu lokantasiyla ve yaptigi lezzet harikasi yemekleri ile kisa sürede Malatya’da hatta bölgede hatiri sayilir bir üne kavustu. Bir kadin olarak 5 yil önce atildigi is dünyasinda basaridan basariya kosan Çilesiz, simdi çalisanlarinin hepsinin bayan oldugu lokantasinin 2. ve 3. subelerini açmayi planliyor.

“INSANLAR BIZI SEVDI”

Is hayatina nasil atildigini anlatan Çilesiz, “4 çocugu büyütmek ve okutmak çok zor, ben esimin bu durum karsisinda zorlandigini görünce bir an önce is dünyasina atilip para kazanmak ve esime yardimci olmak istedim. Daha sonra devletimizin is kurmak isteyenlere sagladigi yararlari ögrenince hemen KOSGEB’e basvurdum, kisa süre içinde basvurum onaylandi ve lokantayi açtik. Islerimiz gayet iyi. Isinizi sevince ve kaliteli hizmet yapinca insanlar sizi seviyor ve tercih ediyor. Insallah bu sekilde devam eder ve insanlara hizmet en güzel sekilde hizmet ederiz” diye konustu.

“KADINLARIN KENDI AYAKLARININ ÜZERINDE DURMASI LAZIM”

Çilesiz, lokantada çalistirdiklari isçilerin hepsinin bayan oldugunu da kaydederek, “Biz lokantayi ilk kurdugumuzda burada toplam 3 kisi çalistiriyorduk ancak simdi 15 tane isçimiz var ve hepsi bayan. Bu benim için bir gurur kaynagi. Bayan arkadaslarimizla birlikte bu lokantayi çalistirmaktan son derece mutluyum. Kadinlarin kendi ayaklarinin üstünde durmasi lazim, bizim amacimiz aslinda bir yandan da kadinlarin nasil ayakta durabilecegini tüm dünyaya göstermek” dedi.

“DIGER SUBELERIMIZI DE AÇMAYI PLANLIYORUZ”

Çilesiz, günlük 60 çesit yemegin yapildigi lokantanin müsteri potansiyelinin de her geçen gün arttigini ifade ederek, “Ilk basladigimizda müsteri potansiyelimiz bu kadar degildi, simdi Allah’a çok sükür taninan bir yer haline geldik. KOSGEB’den alacagimiz diger desteklerle de Allah izin verirse diger subelerimizi açacagiz” ifadelerini kullandi. Is kadini Çilesiz, konusmasinda kadinlara da mesaj vererek, “Devletimiz kadinlara çok büyük destek veriyor. Ben de devletimizden aldigim bu desteklerle bu isyerini kurdum ve bu hale getirdim. Ben yaptiysam herkes yapar. Yeter ki siz bunu isteyin ve kendi ayaklarinizin üstünde durabileceginize yürekten inanin” seklinde konustu. Öte yandan basarili is kadini Sengül Çilesiz’i KOSGEB Malatya Müdürü Murat Seki ziyaret etti. Is hayatina atilmak isteyen kadinlarin her zaman yanlarinda olacaklarini beyan eden Seki, Sengül Çilesiz’e de is hayatinda basarilar diledi.