Malatya
Giriş Tarihi : 16-01-2017 18:13   Güncelleme : 16-01-2017 18:13

Kadinlar Alzheimeri Konustu

Malatya Kent Konseyi Kadin Meclisi ve Malatya Halk Sagligi Müdürlügü organizasyonunda düzenlenen bilinçlendirme programlari kapsaminda kadinlara “Alzheimer” hastaligi anlatildi. Söz konusu hastalik ile ilgili önemli detaylar verilirken hastaligin doguracagi zararli etkilerden de söz edilerek gerekli önlemlerin alinmasi gerektigi söylendi

Kadinlar Alzheimeri Konustu

Büyüksehir Kent Konseyi Fethi Gemuhluoglu Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Psikolog-Aile Danismani Hasan Dogan, Kadin Meclisi Baskani Saliha Bulut, Kadin Meclisi Yürütme Kurulu Üyeleri ve gönüllüler katildi.

Programin açilis konusmasini yapan Kadin Meclisi Baskani Saliha Bulut, Alzheimer hastaliginin günümüzün en önemli hastaliklarindan biri oldugunu ifade ederek, “Bugün anlatilanlarin gelecegimize isik tutacagina inaniyorum” dedi.

Yas ilerledikçe unutkanligin arttigini fakat her unutkanligin Alzheimer olmadigini belirten Psikolog-Aile Danismani Hasan Dogan, Alzheimer hastalarinin yeni taninan isimleri unuttugunu ve geçmisi hatirladiklarini söyledi.

BASKASININ YARDIMINA MUHTAÇ OLMA

Hasan Dogan, “Alzheimer hastaliginin orta evrensinde hastalarda eski olaylari unutma, seyrek görülen kisileri taniyamama, yikanma giyinme gibi gündelik ihtiyaçlarda baskasinin yardimina ihtiyaç duyma ve hayal görme gibi hastalik belirtileri görülür” dedi. Hastaligin ileri ve son evresinde hastalarin artik geçmisi de tamamen unuttugunu ve hiçbir seyi hatirlayamadigini dile getiren Dogan, “Beynin asiri proteinden dolayi hasar görmesi ve haberci kimyasal maddelerin yavas yavas kaybolmasi bunun sebeplerindendir” dedi. Daha sonra Dogan, Alzheimer hastalarinin evde ve disarida güvenligini saglamamiz gerektigini vurgulayarak, yangin çikarma, kaygan zeminlerde düsme, disarida kaybolma riskini azaltmanin ve araba kullanmasini önlemenin önemli oldugunu söyledi.

Kadin Meclisi üyeleri Alzheimer hastaligi ile ilgili sorunlari ve alinmasi gereken önlemleri Psikolog-Aile Danismani Hasan Dogan’a sorarak sunumlarindan dolayi tesekkür ettiler.