Yazar
Giriş Tarihi : 04-02-2015 16:34   Güncelleme : 04-02-2015 16:34

Kadinlar 2160 Gün Daha Erken Emekli Olacak

6552 sayili Torba kanunla çalisanlar arasinda esitlik saglamak amaciyla SSK sigortalisi kadinlarin yaninda Bag-Kur ve Memur iken dogum nedeniyle ayrilip bir daha memuriyete dönmeyen kadin sigortalilara dogum borçlanma hakki tanindi

Kadinlar 2160 Gün Daha Erken Emekli Olacak
6552 sayili Torba kanunla çalisanlar arasinda esitlik saglamak amaciyla SSK sigortalisi kadinlarin yaninda Bag-Kur ve Memur iken dogum nedeniyle ayrilip bir daha memuriyete dönmeyen kadin sigortalilara dogum borçlanma hakki tanindi.
Borçlanilabilecek çocuk sayisi 2'den 3'e, dogum borçlanmasinin üst siniri da 4 yildan 6 yila çikarildi. Sigortalilik süresi ve yasini tamamlayan ancak günü eksik olan kadin sigortalilara her bir çocuk için 720 gün, 3 çocuk için ise toplam 2160 gün borçlanma yoluyla hizmet alma ve erken emekli olma imkâni saglandi.
SGK sigortalilik baslangiç tarihinden sonraki üç dogumun borçlandirmasini kabul ediyor. Dogum borçlanmasi emeklilik yasini geriye çekmiyor. Dogum tarihinden itibaren geçen en fazla iki yillik süreyi kapsiyor. Bu sürelerde uzun vadeli sigorta kollari açisindan sigortali olmamasi ve çocugun yasamasi sart. Yine sigortalinin kendisinin veya hak sahiplerinin yazili talepte bulunmalari gerekiyor.
Bir ay içinde ödenmeyen borçlanmalar iptal ediliyor. Primi ödenmeyen borçlanma süreleri hizmetten sayilmiyor. Dogum borçlanmasinda kismi borçlanma yapabilirsiniz. Örnegin yaslilik ayligi için 180 güne ihtiyaciniz varsa dogum sürenizin alti ayini borçlanmaniz yeterli olacaktir.
Dogum Borçlanmasinin miktari ne kadar?
Talep tarihinde 5510 sayili yasanin 82. Maddesinde belirlenen günlük prime esas kazancin alt ve üst sinirlari arasinda kendilerince belirlenecek miktarin yüzde 32'si alinarak dogum borçlanmasinin tutari hesaplanir. Hesaplanan prim miktari borcun tebligi tarihinden itibaren bir ay içinde ödemeleri sarti ile borçlandirilarak, borçlandirilan süreleri sigortaliliklarina sayilir.
01 Ocak 2015 ile 30 Haziran 2015 tarihleri arasin
1 günlük Asgari borçlanma miktari 12.81
1 günlük Azami borçlanma miktari 83,304
1 çocuk için yani 2 yillik (720 gün) dogum borçlanmasi tutari
Asgari borçlanma miktari 9.227,52 TL,
Azami borçlanma miktari 59.978,88 TL olarak belirlenmistir.
Halen 4/c kapsaminda çalisanlar için borçlanma tutari kuruma yazili olarak basvurdugu tarihteki ögrenim durumu itibariyle belirlenecek göreve giris derece, kademe ve varsa ek göstergesi ile emekli kesenegine esas ayligin hesabina ait tüm unsurlarin toplaminin, basvuru tarihinde yürürlükte olan katsayi ile çarpimi sonucu bulunur. Borcun kendisine teblig edildigi tarihten itibaren 1 ay içinde ödemesi halinde borçlandigi süreler hizmetine eklenir.
Evlatlik edinen kadin sigortalida dogum borçlanmasi yapilabilecek
Kadin sigortalinin 2 yasini doldurmamis bir çocugu (en fazla üç çocuk) esiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinmesi halinde evlat edinilen çocuklar için de dogum borçlanmasi yapilabilecek.
Çocugun evlat edinilmesi nedeniyle dogum borçlanmasi yapmak istedigini beyan edenlerden evlat edinmeye iliskin kesinlesmis mahkeme karari ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanligi Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlügünün ilgili birimleri tarafindan düzenlenen EK-33 olarak nitelenen Evlat Edinme Öncesi Geçici Bakim Sözlesmesi'nin bir örnegi istenecektir. Çocugun evlat edinildigi tarih olarak sözlesme onay tarihi esas alinarak borçlanma islemleri sonuçlandirilacaktir.
Dogumundan evlatlik verildigi tarihe kadar doguran kadin, evlatlik isleminden sonra iki yasina kadar evlat edinen kadin dogum borçlanmasi yapabilir. Toplam süre iki yili asamaz.
Bir örnekle açiklayalim
05.01.1999 tarihinde 506 sayili Kanuna tabi çalismaya baslayan kadin sigortali 10.01.2002 tarihinde dogum yapmis ve 10.06.2002 tarihinde çocugu baska bir kadin sigortaliya evlatlik olarak verilmis olsun. Dogum borçlanmasi için müracaat eden kadin sigortalilardan dogum yapan kadin 10.01.2002 - 09.06.2002 tarihleri arasinda, evlatlik alan kadin ise 10.06.200
-10.01.2004 tarihleri arasinda dogum borçlanmasi yaptirabileceklerdir.
Sosyal Güvenlik Kurumuna ödediginiz dogum borçlanmasi primlerinizi geri almaniz mümkün degildir. Dolayisiyla borçlanma yapmadan önce durumunuzu gözden geçirip iyi düsünüp karar vermeniz faydali olacaktir.
2012 yilinda yaklasik 32 bin kadinin dogum borçlanmasi yapmak için SGK'ya basvurdugu biliniyor.