Siyaset
Giriş Tarihi : 05-03-2021 19:14   Güncelleme : 05-03-2021 19:14

Kadına Şiddet Bizi Üzüyor

Vali Aydın Baruş, İl Emniyet Müdürlüğü, Toplum Destekli Kadın Polislerin ‘ Kadın Acil Destek Uygulaması’ adı altında Soykan Parkına Kurmuş olduğu bilgilendirme standını ziyaret ederek yapılan çalışmalar ve KADES uygulaması hakkında görevlilerden bilgi aldı

Kadına Şiddet Bizi Üzüyor

Stant görevlileriyle yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Vali Baruş yaptığı açıklamada, Kadına şiddetin kabul edilemez olduğunun altını çizerek, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı. “Kadınlarımızın bilinçlendirilmesi için bu çalışma çok önemli. Kadına yönelik şiddetin hala devam ediyor olması, bizi üzüyor. Bu anlamda toplumun genel anlamda farkındalığının artması çok önemli. Çünkü kadına yönelik şiddet olaylarına kolluk kuvvetlerimiz anında müdahale ediyor ve kadınlarımıza haklarını hatırlattıktan sonra onları ilgili kurumlara doğrudan yönlendiriyorlar. Görevli arkadaşlarımızla zaman zaman stantlar açarak hem kadınlarımızı hem de toplumun diğer kesimlerini bilgilendirerek KADES uygulamasını yaygınlaştırmasına çalışıyorlar. İlimizde de önemli bir mesafe kat ettik. İnşallah bu sayıyı daha da artırırız” dedi.

UYGULAMA KADINA ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇİLMESİ  AMACIYLA YAPILIYOR

Vali Baruş, Açıklamasının devamında sese, uygulama hakkındaki görüşlerini; “Çünkü bu uygulamanın sağlıklı bir şekilde kullanılması kadına yönelik şiddet olaylarında kolluk kuvvetlerinin hızlı bir şekilde harekete geçmesi, olaya müdahale etmesi açısından, en ağır olacak bir şüphe varsa ki, bazen kadınlarımızın maalesef hayatlarını kaybetmesine kadar gidebiliyor. Bunların önüne geçmek için zamanında ihbar yapılması çok önemli. Buradan başta tüm kadınlarımız olmak üzere toplumun tüm kesimlerini bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Bu uygulama cep telefonuna yüklendikten sonra da kadınlarımıza yönelik herhangi bir şiddet olayıyla karşılaşıldığında toplumun her kesimden bu ihbarları bekliyoruz. Bu uygulamayı cep telefonuna yükleyen kadınlar, kendileri ilgilendiren şikâyetlerde değil, çevresinde olan olayları da gördükleri zaman, diğer vatandaşlarımız da çevresinde bu tür olaylara şahit oldukları zaman bu uygulamayı kullanarak anında sisteme giriş yapıyorlar. Ondan sonra kolluk kuvvetlerimizin önüne bilgi olarak düşüyor. Bunun üzerine gerekli tedbirler alınarak harekete geçiliyor ve şiddet olayının bir yerde önlenmesi için arkadaşlarımız gereken çabayı göstermeye başlıyorlar. Sonraki süreçte de kadınlarımızın diğer haklarının elde edilmesi, Sosyal Güvenlik Kurumlarına yönlendirilmesi açısından zamanında harekete geçme büyük önem taşıyor. Zaten kolluğumuz ve Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğümüz hep birlikte çalışıyor. Uzamanlar Emniyetle, jandarmayla birlikte çalışıyor. Dolayısıyla bu işbirliğini sağlıklı bir şekilde yürütebilirsek kadına yönelik şiddet olaylarını ilimizde önlenmesine yönelik çok önemli bir ilerleme kaydetmiş oluruz” şeklinde paylaştı.

A.Vahap Kaygusuz- Fatma Doğanay