Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 08-03-2012 15:15   Güncelleme : 08-03-2012 15:15

“Kadin+ Kültür= Baris”

8 Mart Dünya Kadinlar Günü dolayisiyla Inönü Üniversitesi Kadin Sorunlari Arastirma ve Uygulama Merkezi (INÜKSAM) tarafindan “Kadin+ Kültür= Baris” paneli, sehir merkezinde “Kadin Hayattir” gösterisi ve “Küyerel Kadin Çalistayi” düzenlendi

“Kadin+ Kültür= Baris”

8 Mart Dünya Kadinlar Günü dolayisiyla Inönü Üniversitesi Kadin Sorunlari Arastirma ve Uygulama Merkezi (INÜKSAM) tarafindan “Kadin+ Kültür= Baris” paneli, sehir merkezinde “Kadin Hayattir” gösterisi ve “Küyerel Kadin Çalistayi” düzenlendi.

Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen programin ilk etkinligi olan panele Rektör Yardimcisi ve INÜKSAM Müdürü Prof. Dr. Süheyla Ünal, Malatya Baro Baskani Av. Eyüp Kutlubay, Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Ibrahim Azcan, 2’nci Ordu Idari Kurmay Yarbaskani Tabip Kurmay AlbY Mehmet Varinli, Prof. Dr. Emel Dogramaci, ögretim üyeleri ve ögrenciler katildi.

Saygi durusu ve Istiklal Marsi’nin okunmasi, Güzel Sanatlar ve Tasarim Fakültesi Müzik Grubu tarafindan müzik dinletisi ile baslayan programin açilis konusmasini yapan Rektör yardimcisi ve INÜKSAM Müdürü Prof. Dr. Süheyla Ünal, “etkinligimiz, kadin sorunlariyla ilgilenen çesitli disiplin, kurum ve kuruluslari bir araya getirerek sorunlarin çözümüne iliskin çalisma ve projeler üretmeyi amaçlamaktadir. 3 Aralik 2010 tarihinde kurulan Inönü Üniversitesi Kadin Sorunlari Arastirma ve Uygulama Merkezi (INÜKSAM) bugüne kadar birçok etkinlik gerçeklestirmistir. Merkezimizin ilk etkinligi olarak kadina yönelik siddet in ele alindigi “Kadin Sorunlari Bilimsel Platformu” düzenlenmis, geçen yilda “Gelecegin Kadini Gelecegin Kadini” konulu panel yapilmistir. Her geçen gün çalismalarini arttiran merkezimiz, bu yilda Sabanci Vakfina, SODEP’e ve ABD Büyükelçiligine 3 proje sunmustur. Merkezimizin etkin çalismalar yapmasi, etkin katilimci sayisinin artmasiyla gerçeklesecegi için, konuya duyarli herkesi çalismalara davet ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Süheyla Ünal’in konusmasindan sonra “Kadin, Kültür, Baris” paneline geçildi. Oturum baskanligini Prof. Dr. Emel Dogramaci’nin yaptigi panelde üniversitemiz ögrencilerinden Tugba Ulutas “Türk Kültüründe Kadin”, Meltem Görgülü “Kadin ve Anne Olmak”, Ayse Yüce “Tüketim Kültüründe Kadin”, Gamze Eren “Kadin ve Çevre”, S. Nuri Fidan “Kadinlarin Toplumumuz Üzerindeki Etkileri”, Betül Karagöz ise “Kadin Ozanlarin/Âsiklarin Toplumsal Rolleri” konularinda konustu.

Panelin sona ermesiyle 8 Mart Dünya Kadinlar Günü kutlama etkinligi çerçevesinde sehir merkezinde “Kadin Hayattir” gösterisi ve Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde  “Küyerel Kadin Çalistayi” yapildi.

Küyerel Kadin Çalistayinda “Kadin ve Evrensellik”,  “Kadin ve Kültür”, “Kadin ve Saglik”, “Kadin ve Egitim”, “Kadin ve Çevre”, “Kadin ve Hukuk” konulari ele alindi.