Genel
Giriş Tarihi : 05-07-2021 17:25   Güncelleme : 05-07-2021 17:32

Kadın Girişimcilerimizin Sayısı Artıyor

İlimizdeki girişimci kadınlar başarıdan başarıya koşuyor. 9 yaşından itibaren yemek yapmaya başlayan Mukaddes Uçan, İlimizin yöresel lezzetlerini açtığı iş yerinde Malatyalılara sunuyor.  Kömbeden içli köfteye, Karın-Bumbardan Kiraz yaprağı sarmasına kadar her yemeği katkısız ve geleneksel usullerle yapmaya devam ediyor.

Kadın Girişimcilerimizin Sayısı Artıyor

Asıl hayalinin okumak olduğunu söyleyen Mukaddes Uçan,  17 yaşında görücü usulüyle evlendiğini bu nedenle de okuyamadığını üzüntüyle ifade ederek; “Köyde doğma büyüme çiftçi bir ailenin çocuğu olduğum için öncelikle erkek çocukları okutuluyordu. Bu nedenle bana sıra gelmedi. 6 kardeş birden okula başlayınca ailemin gücü bizleri okutmayan yetmedi. Annemler tarlada bahçede çalıştığı için 9 yaşından itibaren yemek yapmaya başladım. Aslında bu benim bu günlere gelmeme vesile olan bir neden oldu. Bildiğiniz gibi geleneksel Malatya aile yapısında olduğunu gibi kızlar biraz geriye atıldı. Evlenince de okuma hayalim tamamen bitmiş oldu. Ama okumanın peşini bırakmadım. Evlendikten sonra da evden okumaya devam ettim. Açık lise okuyarak Çocuk Gelişimini bölümünü bitirdim. Bu arada işaret dili sertifikası alarak işitme engellilerle diyalog kurmayı öğrendim. Bunun akabinde 2 yıl anaokulunda 2 yılda rehabilitasyon merkezinde çalıştım. Down sendromlu çocukların eğitimleri ile ilgilendim.

KOŞA KOŞA GELECEĞİM BİR İŞYERİM VAR

Kendini tanıtmayı sürdüren Uçan; “Boş durmayı seven birisi değilim. Çünkü küçüklükten beri çalışmaya alışmışım. Birtakım maddi sıkıntılar yaşadık. Önce nakış ve iğne oyası yaparak aileme destek olmaya çalışıyordum. Zaman zaman gelen siparişleri ile evde yemek yaparak karşılamaya çalıştım. Bunun yanında sirke reçel erişte gibi ürünleri yaparak da ev ortamında satmaya çalıştım. Bu süreçte yeni takı tasarım gibi süs eşyaları da yapmaya başladım.2 yıl çalıştıktan sonra beğeniler artmaya başladı. Bundan sonra da bir iş yeri açma ihtiyacı hissettim. Daha sonra bulduğum bu dükkânı tasarımcı bir arkadaşımla birlikte iş yeri haline getirdim. Şu anda seve seve koşa koşa geleceğim bir dükkânım var ”şeklinde konuştu. Asıl Müşterilerinin kadınlar olduğunu söyleyen Uçan; “İşyerini açınca da gelen müşteri memnun kalınca, başka müşterilerde gelmeye başladı. Genellikle çalışan kadınlar, yaptığımız ev yemeklerine yöresel yemekleri ne büyük bir rağbet gösteriyor. Yemeklerimizde kullandığımız ürünlerin doğal ürünler olduğunu gören müşteriler tekrardan geri dönüş yapıyor. Burada tek dikkat ettiğim konu evde çocuklarıma nasıl ürünler yapıyorsam, nasıl malzeme kullanıyorsan kendi yaptığım ürünleri iş yerinde de gönül rahatlığıyla yapıyor ve müşterilerime sunuyorum. Bu nedenle de müşterilerimizden kısa sürede dönüşler oluyor. Kullandığımız ürünlerin tamamı organik ve yemeklerinde tereyağı kullanıyorum. Sarmalarımda da zeytinyağı kullanıyorum ”dedi.

MALATYALILAR BULGUR’U ÇOK SEVİYOR

Malatya'nın bulgur yemeklerinin çok çeşitli olduğunu da söyleyen Uçan, “Talep halinde bulgur ürünlerinin tamamını yapıyoruz. Örneğin bir lahana sarmasını iki türlü yapıyoruz yarmadan yapılan lahana sarması var. Ama en çok tercih edilen etli bulgur lahana sarması daha çok tercih ediliyor.  Yine köftelerimizden Yumru köfte dediğimiz etli hamurdan yapılan bir köftemiz var. Malatya'nın kömbesi var. Kısaca Malatyalıların damak tadına hitap eden tüm yemekleri yapıyoruz. Yemeklerimize çok baharatı fazla kullanmıyoruz. Örneğin bir bumbar yaparken reyhan kullanıyoruz.  En fazla talep gören ürünümüz içerisinde bumbar yer alıyor. Tabii Bunun içerisinde kırkkat var, şırdan var. Bunlar rağbet gören ürünler arasında yer alıyor. Bu ürünlerin temizlenmesini ve özellikle kendimiz yapıyoruz ki müşterilerimiz memnun olsun. Çünkü bu ürünler çok özel temizlik isteyen ürünler. Müşterilerimizde gelince tadına bakmak isteyenlere ikramlarımız oluyor. Zaten tadına baktıktan sonra da kesinlikle müşterilerimiz bizden vazgeçmiyor. Hazırladığımız yemeklerde olsun pastalar da olsa ikramlıklarımız var gelen müşterilerimiz tadına bakarak satın alıyor. Müşterilerimiz gönül rahatlığıyla içlerine sinerek kullanıyorlar ve yediklerinden lezzet alıyorlar” diye konuştu.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz(Özel Haber)