Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-12-2021 11:07   Güncelleme : 19-12-2021 14:29

Kaderine Terk Edilen TÜİK Binası Satışa Çıkarıldı

TÜİK Malatya Bölge Müdürlüğü hizmet binası olarak kullanılan 3 katlı bina Milli Emlak tarafından satışa sunuldu.

Kaderine Terk Edilen TÜİK Binası Satışa Çıkarıldı

Malatya’da 2014 yılına kadar Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Malatya Bölge Müdürlüğü hizmet binası olarak kullanılan 3 katlı bina kaderine terk edilmişti. Gazetemiz tarafından bu durum dile getirilince Milli Emlak harekete geçti. 3 katlı bina ihale yolu ile satışa çıkarıldı.

Uzun süre bina metruk kalınca hem yağmalandı, hem de uyuşturucu mekanı haline gelmişti. Bölgede yaşayan vatandaşların yoğun tepkisine neden olan bina ile ilgili Milli Emlak tarafından sevindirici karar çıktı. 3 katlı bina kaderine terk edilmeyecek, satışı yapılarak devletin kasasına katkı sağlayacak.

Vali Konağının yanındaki Dr. Hikmet Fırat Sokakta bulunan ve TÜİK Malatya Bölge Müdürlüğü hizmet binası olarak kullanılan 3 katlı villa tipi bina, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü Milli Emlak Müdürlüğü tarafından ihale yoluyla satışa sunuldu. İhale ilanına göre; bina için konulan tahmini muhammen bedeli 2 milyon 385 bin TL olarak belirtilirken, geçici teminatın ise 357 bin TL olduğu aktarıldı. Satış ihalesinin 21 Aralık 2021 tarihinde yapılacağı kaydedildi.

“BU KARARI BEKLİYORDUK”

Binanın ihale yolu ile satışa çıkarılacağını duyan mahalleli sevincini gazetemiz ile paylaştı. Mahalle sakinlerinden Mehmet Kaya,” Bu bina yıllardır öksüzdü. Hiç soran gelip denetleyen olmadı. Defalarca kurulara başvurduk. Binanın yağmalandığını ve metruk şekilde kaldığını söyledik. Sonunda haberlere çıkmasıyla birlikte devlet büyüklerimiz sağ olsunlar bir çare buldu. 3 katlı binanın satışına karar verdiler. Bu haberi duyunca çok sevindik. İnşallah bu vesileyle mahallemizin kanayan yarası kapanmış olacak.” dedi.

Bir diğer mahalle sakini Hülya Bor ise,” Uzun süredir burada şikayetçiydik. Akşam geç vakitlerde binaya giren çıkanın haddi hesabı yoktu. Devlet büyüklerimiz sesimizi duydu çok şükür. Bina satıldığında birileri yerleşir veya burayı kullanır. En azından aktif bir yer olur ve milli servet çürümemiş olur. “ diye konuştu.

>>> Ebubekir Atilla