Malatya
Giriş Tarihi : 07-04-2016 19:33   Güncelleme : 07-04-2016 19:33

KADEM’den Kiliçdaroglu’na Suç Duyurusu

Kadin ve Demokrasi Dernegi (KADEM) Malatya temsilciligi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakani Sema Ramazanoglu'na ahlak disi ifadelerde bulunan CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu hakkinda suç duyurusunda bulundu. Konuyla ilgili açiklama yapan KADEM Malatya Temsilcisi Özgül Alaca, “ kadinlara yöneltilen ahlaksiz politik dili reddediyoruz.” dedi

KADEM’den Kiliçdaroglu’na Suç Duyurusu

Alaca Açiklamasinda su ifadelere yer Verdi; “Türkiye'nin ana muhalefet partisi CHP'nin genel baskani Kemal Kiliçdaroglu, 5 Nisan Sali günü partisinin grup toplantisinda yaptigi konusmasinda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakani Sema Ramazanoglu'na ahlak disi ve izansiz ithamlarda bulunmustur. Kamuoyunun tepkisini çeken, kadin bakana yönelik yapilan bu utanç verici saldiri, Istanbul Sözlesmesiyle dur denilen kadina yönelik siddetin ve kadini cinsiyeti sebebiyle itibarsizlastirmanin bir tezahürüdür. “Cinsiyeti sebebiyle bir kadin siyasetçiye yapilan bu çirkin ithamlarin faili ne yazik ki bir siyasi partinin baskanidir. Hala özür dilemeyen ve sözlerinin arkasinda durdugunu söyleyen Kiliçdaroglu’nun bu çirkin sözleri bir nefret suçudur, hiçbir gerekçeyle mesru gösterilemez.  Bugünün Türkiye’sinde siyaset, bu tür hakaret ve nefret kiskacindan kurtarilmalidir.

BÜYÜK SEVIYESIZLIK

Kiliçdaroglu’nun "tecavüz karsiti" bir konusma yaptigi sirada bir kadin bakana atfen kullandigi hakaret dolu bu sözler, dünyanin hiçbir yerinde herhangi bir ahlaki kistasa sigmamaktadir. Kiliçdaroglu’nun diger erkek siyasetçilere herhangi bir cinsiyetçi ve ahlaksiz ithamda bulunmayip, kadin bakandan bahsederken dogrudan cinselligi çagristiran ahlaksiz bir ithama yönelmesi, siyasi tarihimizde benzerine rastlanmamis bir seviyesizliktir.  CHP grubunda takdirle alkislanan, aklimiz ve dilimizle çelisen, arkasina siginilamaz gerekçelerle savunmasi yapilan bu ithamlar, cinsiyetçi nefret söyleminin sahiplenildigini gözler önüne sermektedir. Kadini kadin kimliginden dolayi cinsiyetçi bir dille asagilayan, ahlaka sigmayan bu dil kabul edilemez.  Evrensel degerleri, adabi muasereti ve ahlak kurallarimizi hiçe sayarak, siyasi üstünlük ve hamle yapmak adina basta psikolojik siddet olmak üzere, her türlü siddeti ve linç kültürünü mesru görerek ulasilan bu izansizlik hali, toplumsal siddeti ve kutuplasmayi körüklemektedir.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK

Kiliçdaroglu’nun bir kadin siyasetçiye yönelik sarf ettigi cinsiyetçi ve ahlaksiz sözlerine karsi tepkimizi duyurmak için, bu cinsiyetçi siyaset diline dur demek için, toplumun bu siddet diline artik yeter dedigini göstermek için bugün burada Kiliçdaroglu hakkinda suç duyurusunda bulunduk.  Cinsiyete yönelik asagilayici ifadeler içeren sözel siddetin, fiziksel siddet kadar kabul edilemez oldugunu dile getirerek buradan çagri yapiyoruz: Toplumsal ayrismaya körükleyen her türlü söylemin üretilmesi ve yayilmasi toplumsal ve siyasal baris açisindan oldukça tehlikelidir. Ifade özgürlügü sinirlarini asip nefret söylemine varan bu siddet yüklü politik dil, bizi bir arada tutan toplumsal zeminin kaybolmasina da neden olmaktadir.  Bu düsünceyle, kadinlar olarak kadinlara yöneltilen cinsiyetçi ve ahlaksiz politik dili reddediyoruz. Kamuoyunu toplumsal ve insani degerlerimize sahip çikmaya, insanlik onurunu korumak için çaba göstermeye davet ediyoruz.”