Malatya
Giriş Tarihi : 05-09-2017 18:29   Güncelleme : 05-09-2017 18:29

“Kaçak Yapilasmaya Izin Yok!”

Yesilyurt Belediye Baskani Haci Ugur Polat, Eylül Ayi Meclis Toplantisinin açilisinda yaptigi konusmada, “CHP’li Meclis Üyesi Orhan Tanatas’in “Yesilyurt’un farkli bölgelerinde kaçak yapilasma oluyor, ben öyle görüyorum, bu konuda ne tür önlemler aliniyor, Belediye takip ediyor mu?” seklindeki sorusuna verdigi yanitta “Ilçemizde kaçak yapilasmaya asla müsaade etmeyiz. Gerekli takibatlar titizlikle yapilmaktadir” dedi”

“Kaçak Yapilasmaya Izin Yok!”

Yesilyurt Belediye Meclisi, MASTI karsisindaki Yesilyurt Belediyesi hizmet binasi toplanti salonunda Eylül ayi toplantisini gerçeklestirdi. Yesilyurt Belediye Baskani Haci Ugur Polat Baskanliginda gerçeklesen toplanti saygi durusu ve istiklal marsinin okunmasiyla basladi. Mazeretli olduklarini yazili dilekçeyle gönderen Meclis Üyelerinden Ahmet Keles, Fadil Çiçek ve Sükran Gönültas toplantiya katilmadi. Açilis ve yoklamanin ardindan öncelikle 01 Agustos 2017 tarihli Agustos ayi toplantisinin karar özeti oy birligi ile kabul edilirken ardindan gündemdeki maddeler tek tek görüsüldü.

“MÜSLÜMANLARA YÖNELIK KATLIAMLAR BIR AN ÖNCE DURDURULMALIDIR”

Toplantinin basinda Malatyalilarin ve Belediye Meclis Üyelerinin Kurban Bayramini tebrik ederek kutlayan Yesilyurt Belediye Baskani Haci Ugur Polat, Myanmar’daki Budistlerin Müslümanlara yönelik siddeti ve katliamini kinadi. Arakan’da yasayan Müslümanlara yönelik saldirilarin kabul edilemez oldugunu dile getiren Baskan Polat, “Suriye'de, Yemen'de, Irak'ta, Afganistan'da, Arakan’da ve dünyanin her yerinde Müslüman kardeslerimiz ne yazik ki büyük saldirilar ve insanlik disi muamelelerle karsi karsiyadir. Müslümanlarin topluca katledildigi bu alçak saldirilari siddetle kiniyoruz. Myanmar'daki Müslüman kardeslerimiz zalim Budist yönetimi tarafindan kadin çocuk yasli demeden canli canli yakilip, evlerinden, yurtlarindan kovuluyorlar. Bu yasananlar kabul edilemeyecek boyutlara ulasmistir, görüntüleri izledigimizde kanimiz donuyor, insanligimizdan utanir hale geliyoruz.  Yesilyurt Belediye Meclisi olarak Myanmar Hükümetinin Arakan’da yasayan Müslüman kardeslerimize yönelik agir saldirilarini ve katliamini nefretle kinarken, vicdanlari sizlatan bu tür alçakça saldirilarin bir an önce son bulmasini ümit ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti disinda dünyadaki diger ülkelerin bu zulme sessiz kalmasi ise çok düsündürücüdür. Masum bir insani katletmek bütün insanligi katletmektir, soykirim asla kabul edilemeyecek bir insanlik suçudur ve su anda farkli ülkelerde yasayan Müslümanlar bu tür zulümlerin hedefi haline gelmistir. Arakan basta olmak üzere dünyanin farkli yerlerinde yasanan katliamlar bir an önce durdurulmalidir” diye konustu. Agirlikla imar maddelerinin görüsüldügü toplantida bes madde Imar Komisyonu raporu dogrultusunda Ekim ayi toplantisinda görüsülmek üzere ertelenmesine karar verilirken, dokuz madde ise görüsüldükten sonra onaylandi. Toplantinin alti maddesi ise 5393 sayili Belediye Kanununun 24. maddesi geregince Imar Komisyonuna havale edildi.   Yesilyurt Belediyesi tarafindan Çirmikti Atilgan sokakta bulunan eski Emniyet Binasi yerine yaptirilacak park alanina Ilhan Akinci’nin adinin verilmesini onaylayan Belediye Meclisi, Yesilyurt Belediyesi ile Malatya Önder Imam Hatipliler Dernegi arasinda “Gençlerin Gelecegi ve Degerler Egitimi” Projesinin imzalanmasina karar verdi. 

“KAÇAK YAPILASMAYA ASLA IZIN VERMEYIZ”

Yesilyurt Belediye Baskani Haci Ugur Polat, Kozluk mahallesi 136 ada 126, 127 ve 128 nolu parsellerde imar plani tadilati degisikligine yönelik gündem maddesinin görüsüldügü sirada söz alan CHP’li Meclis Üyesi Orhan Tanatas’in “Yesilyurt’un farkli bölgelerinde kaçak yapilasma oluyor, ben öyle görüyorum, bu konuda ne tür önlemler aliniyor, Belediye takip ediyor mu?” seklindeki sorusuna verdigi yanitta “Ilçemizde kaçak yapilasmaya asla müsaade etmeyiz. Gerekli takibatlar titizlikle yapilmaktadir” dedi. Baskan Polat konusmasinin devaminda, “Ilçemizin farkli bölgelerinde kaçak yapilasmaya giden vatandaslara gerekli cezalar verilmektedir, bu konuda yasal çerçevede tüm önlemleri aldik. Kaçak yapi yapan kim varsa cezasini öder. Yesilyurt Belediyesi ekipleri bu konularda gerekli takibatlari ve tespitleri yapmaktadir” dedi.

HAYRETTIN ABACI’NIN ISMI, YESILYURT’TA YASATILACAK

2017 Yili Mart ayinda hayatini kaybeden Malatya Barosu eski Baskanlarindan Avukat Hayrettin Abaci’nin isminin Yesilyurt Ilçesinde yasadigi mahalleye verilmesiyle ilgili Yesilyurt Belediye Meclisinden karar çikti. Toplantida söz alan CHP’li Meclis Üyesi Günnur Tabel’in “Rahmetli Hayrettin Abaci’nin ismini Ilçemizdeki cadde, sokak veya park alanina verilmesini istiyoruz” seklindeki konusmasindan sonra karsilikli görüs alis verisleri yapildi.  Yesilyurt Belediye Baskani Haci Ugur Polat’ta “Meclis Üyelerimiz bu konuda sözlü veya yazili önerge verirlerse, Kent Kültürü ve Estetigi Komisyonuna havale ederiz, bir sonraki toplantimizda görüsürüz” seklindeki açiklamasindan sonra Meclis Üyelerinden Ramazan Yakici, Mehmet Sireci ve Günnur Tabel sözlü olarak “Avukat Hayrettin Abaci’nin isminin yasadigi mahalleye verilmesi” önergesini sundular. Meclis Üyeleri tarafindan kabul edilen önerge Kent Kültürü ve Estetigi Komisyonuna havale edildi.   Eylül ayi çalismalarini tamamlayan Yesilyurt Belediye Meclisi, Ekim ayi toplantisini 03 Ekim 2017 Sali günü saat 14.00’da Yesilyurt Belediyesinin MASTI karsisindaki Idari binanin toplanti salonunda gerçeklestirecek.