Malatya
Giriş Tarihi : 19-12-2015 15:43   Güncelleme : 19-12-2015 15:43

Izciler Bagimlilikla Mücadele Ediyor

Hayati kesif olarak görülen izcilik faaliyetleri aileler pek tasvip etmese de çocuklarin gelisiminde, sosyallesmesinde, dogayi tanimasinda, topluma karsi duyarli ve bilinçli bir birey olmalarinda çok büyük bir öneme sahiptir. Özellikle de madde bagimliliginin ve suç oranlarinin yas seviyesinin diplere düstügü su günlerde daha bir ehemmiyet kazanan bu tür sosyal faaliyetlerin tüm toplum tarafindan desteklenmesi gerekiyor

Izciler Bagimlilikla Mücadele Ediyor

 

Hayati kesif olarak görülen izcilik faaliyetleri aileler pek tasvip etmese de çocuklarin gelisiminde, sosyallesmesinde, dogayi tanimasinda, topluma karsi duyarli ve bilinçli bir birey olmalarinda çok büyük bir öneme sahiptir. Özellikle de madde bagimliliginin ve suç oranlarinin yas seviyesinin diplere düstügü su günlerde daha bir ehemmiyet kazanan bu tür sosyal faaliyetlerin tüm toplum tarafindan desteklenmesi gerekiyor. Bu noktada önemli çalismalara imza atan Malatya Izci Evi Kulübü, bagimlilikla mücadele kapsaminda Yesilay temsilcisi olarak görev yapacak. Ayrica geri dönüsüm çalismalari, huzur evi ziyaretleri ve yardim kampanyalari gibi etkinliklerde de öncü rol alan izciler bu yil Çanakkale ve Sari kamis gezilerinin de içinde yer aldigi  4 ulusal kampa da dahil olarak tarihi ve kültürel bilgilerini artirmayi hedefliyor

Dogayi tanimamizda büyük etkiye sahip olan ve bir çesit terapi olarak görülen izcilik faaliyetlerinin gençler üzerindeki etkilerini ve bilinmeyen yönlerini Malatya Izci Evi Kulübü Egitimci Izci Lideri Fehmi Cigerci hocamizla konustuk.

“Izcilik sadece üniforma giyip, sarki söylemek ve el becerileri yapmak degildir” diyen Cigerci, ailelerin izcilige olan olumsuz bakis açisindan yakiniyor.

 

Hocam özellikle okullarda bir yardimci kol olarak duydugumuz Izcilik ve izciligin amaci nedir?

 

Izcilik, bir gençlik teskilatidir. Felsefesi geregi millet, irk ve din ayrimi gözetilmez. Politik degildir, Gönüllü bir egitim türü oldugundan kisinin kendisini gelistirmesi için pek çok olanak sunar. Bilmek için ögrenmeyi, yapmak için ögrenmeyi amaçlar. Izcilik, 1912 yilinda da Türkiye’de kurulmustur.  Izciligin Amaci Bünyesine katilan çocuk veya genci toplum içinde belli vasif ve karaktere sahip, yapici bir ruhu olan, kanunlara saygili ve disiplinli, baskalarini düsünen, topluma hizmet etmekten zevk duyan, yurduna ve milletine bagli, insanlara karsi dürüst ve iyi niyetli, gerekli el becerilerine sahip, kendine güvenip sorumluluk almaya hazir ve istekli, saglikli ve olumlu düsünen, doga ve kültür eserlerini koruyan iyi bir vatandas olarak yetistirmektir.

 

Izcilik sportif bir faaliyet midir?

 

Spor degil yasam biçimdir. Yaparak izcilik ögrenilmez yasanir, güzel olan her sey izciliktir. Bütün ülkeler kalkinmada izciligi bir araç olarak kullanmislardir. çünkü izcilik kültürel ve dogal sartlardan yararlanarak halk sagligini korumak toplumu duyarli ve bilinçli hale getirmek için çalisir. ayni kültür içerisinde bulunan çocuklara, Türkiye Izcilik Federasyonun kamp alanlarinda, dogal yasami yerinde görmek, farkli yöresel özellikleri tanitarak, ortak tarih ve yasama bilinci olusturmak, çocuklarin tarihi ve kültürel bilgilerini arttirarak geçmislerini tanimalarini saglamak amaciyla yapilan önemli bir faaliyettir.

 

Izcilik asamalari nelerdir, tam teçhizatli bir izci olmak için ne yapmak gerekiyor?

 

Izcilik alaninda Gençlik ve Spor Bakanligi’na bagli bu kurslar açiliyor. ilk asamaya izcilik kursu deniliyor. Burada ögretmenler gerekli bilgi ve becerileri aliyorlar. Bu bilgi ve beceriyi aldiktan sonra okullarinda ünitelerini kuruyorlar. Izcilik üç asamadadir. 1’incisi 7-11 yas grubuna itap eder 2.cisi 2-15 yas gurubu 3. Ise 16-20 yas grubu kapsar  Ilk asamaya küçük izci,  simdi yavru kurt diye hitap ediliyor. Ikinci grup ortaokul ögrencilerimiz izci grubu 3. grupta ergin izci gurubu diye hitap ediliyor. Izci lideri ögretmenimiz izci lideri olduktan sonra egitim ögretim yili basinda okula gidiyor. Okul iradesiyle diyalogunu kuruyor. Kurduktan sonra hangi birimi kuracaksa küçük izci, izci, yâda ergin izcimi bunun duyurusunu yapiyor. Velilerle birlikte istekli olanlarin listesi yapiliyor, Okulda da yapacagi çalismayi okul idaresinde uygun yeri buluyor. Grubu kurduktan sonra haftalik çalisma programlari zaten aylik belli günleri var. Buna göre çalisma planini yapiyor. Okulun açik oldugu yerlerde izcilik çalisma faaliyetine devam ediyor.

Türkiye’deki kamp alanlariniz hangi illerde?

 

Bu noktada Bakanliga bagli birimlerimiz var. Kamplarimiz Kastamonu, Manisa Kirkagaç’ta, Mersin’de Çanakkale’de, Elâzig’da, Istanbul’da, Bolu’da yer aliyor.  Simdi ise bakanlik yeni bir çalismaya girdi. Bu çalismalar Gençlik ve Spor Bakanligi’na bagli birimlerde yapiyorlar. Uluslararasi ve ulusal  faaliyetlerde Gençlik ve Spor Bakanligi’ndan izin alarak o faaliyetlere katiliyoruz ve fedakar olan arkadaslarimiz sayesinde izciligi yürütüyoruz. Kamplarimiz genellikle hafta sonu oluyor.

 

Malatyalilarin izcilige karsi olan ilgisi nasil, özellikle de aileler olumlu bakiyorlar mi?

 

Çevre maalesef pek olumlu bakmiyor. oysaki dünya da en iyi yatirim insana yapilan yatrimdir. Aileler “çocugum iyi bir egitim almasini istiyor en iyi mesleklere sahip olsun bunlar okulda verilir.” Diyorlar ve böylelikle iyice çocugu ögretime yüklüyoruz. Ama sadece ögretimle yetismez insan, egitimle de birlesirse bir bütün olur. egitim önce ailede baslar çevrede devam eder . okulla bütünlesir, egitimin 3 sac ayagi vardir.biz sadece okulu baz alirsak çocugun çevre ve okul kismi egitimi kismi bos kalir. Sosyal faaliyetler insani insan yapan faaliyetlerdir. Arkadas çevresi artiriyor sinifta sadece sinif arkadaslari var. Izci grubu oldugu o zaman orada da arkadaslari oluyor diger okullardaki izcilerle tanisiyor. Kamplara gittigi zaman farkli kültürlerden arkadaslarla tanisiyor. Amacimiz çocuk ve gençlere yardimci olmak biz insanlari dogayi çevreyi çok seviyoruz, çocuklarimiz yalani bilmiyor. Çocuk fotograf makinesi gibidir ne görürse onu aktarir, paylasimi hosgörüyü ögretiyoruz.

 

Peki hocam biraz da Malatya’daki faaliyetlerinizden bahsedin, Malatya Izci evi Kulübü olarak ne gibi etkinlikler düzenliyorsunuz?

 

Milli egitime bagli olarak çalisiyoruz. Gençlik ve Spor Bakanligi’nin kamplarina katilan öncü izci ve ergin izci gruplarimiz var. Izcilerimizle huzur evleri ziyaretinde bulunuyoruz.  Engelli bireylerle diyaloglarimizi yogun olarak kuruyoruz. Geri dönüsüm kampanyalarimiz var. Geri dönüsümde ilaç kampanyasi var. Kullanilmayan ilaçlari izcilerimizle beraber toplayarak belediyenin poliklinigine teslim ediyoruz. Deprem ve heyelan olan bölgelere gida, giysi kirtasiye malzemeleri topluyoruz. Yalova depremine 2 kamyon yardim gönderdik. Pakistan depremine yine ayni sekilde yardim gönderdik son olarak da Van depreminde magdur olan vatandaslarimiz için yardim kampanyalari düzenledik. Yardima muhtaç ögrencilerimiz için okullarda gida kampanyasi yapiyoruz, temizlik kampanyalarinda bulunuyoruz, sosyal etkinliklerde bulunuyoruz. Son iki yildir Yesilay cemiyetinin madde bagimliligi projesi üzerine çalisiyoruz, Valiligimizin önderliginde yapilan bu çalismaya biz izcilerimizi de dahil ettik.bu kapsamda düzenlenen uluslararasi madde bagimliligi sempozyumuna izcilerimiz de dahi edildi. Bagimlilikla mücadele kapsaminda izciler Yesilay temsilcisi olarak görev yapacak. Yine Yesilay cemiyetinin lokomotif olarak yürüttügü bir çalisma kapsaminda Çanakkale sehitligini anma kamplarimiz olacak. bagimlilikla mücadele kapsaminda Nevsehir peribacalari gezisi olacak Erzurum’da sari kamis etkinligine katilacaklar. Yine program içerisine gidilmesi ve görülmesi gereken yerler dahil edildi. Izcilerimiz bu yil yaklasik 4 tane ulusal kampa dahil olacaklar.