Siyaset
Giriş Tarihi : 05-07-2021 17:59   Güncelleme : 05-07-2021 19:14

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener Esnafın Sorunları İçin Malatya’ya Geldi

Yurt gezileri kapsamında Malatya'ya gelen İYİ Parti lideri Meral Akşener, vatandaşlar tarafından coşkuyla karşılandı. Adeta miting atmosferinde geçen gezide Meral Akşener esnaf ziyaretleri yaptı, halkın sorunlarını dinledi.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener Esnafın Sorunları İçin Malatya’ya Geldi

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Malatya'da esnafla bir araya geldi. İYİ Parti lideri Akşener, öğle saatlerinde geldiği Malatya'da, beraberinde parti kurmayları ve milletvekilleri ile Milli Egemenlik Caddesi'ndeki esnafı ziyaret etti. Esnafın taleplerini dinleyen Akşener,”20 Ocak 200’den beridir ilçe ilçe esnafları geziyorum. O dükkanlarda iktidarı yermiyorum, dükkanların içinde partimi övmüyorum ve propaganda yapmıyorum. Öznenin esnaf olduğu bir çalışma bu. “ dedi.

Bir beyaz eşya mağazasında kendisine ikram edilen Malaya Kayısısını tadan Akşener, ardından basın açıklamasında bulundu. Esnafın sorunlarını hep göz ardı edildiğini belirten Akşener,” Böyle bir çalışma yapmaya neden ihtiyaç duydunuz diye sorabilirsiniz. Ben uzun yıllarca çok genç yaşta politikaya başlamış bir siyasetçiyim. Gördüğüm bir şey oldu. ANAP, DYP rekabeti vardı, Malatya’da bunu bilen şehirlerden. Hem anavatan Partisi hem Doğruyol Partisi hizmet ve projeler üzerinde rekabet yapardı. Dolayısı ile seçmen veli nimetti. Valla façamızı aşağı alırdınız seçmen olarak.  Dükkanlarda müşteri veli nimettir. Seçmenin de velinimet olması lazım, çünkü siyasetçi tarafı nedir isteyen taraftır. Vatandaşın oyunu almak istiyorsanız seçmen veli nimet olmalı. Uzun bir zamandır seçmen veli nimet olmaktan çıktı. Şu culuk bu culuk üzerinden politika yapılıyor, çok kolay oy alınıyor. Dert dinlenmiyor. Bir ürünü sanayici üretir, işçiler çalışır makinalar çalışır ama Esnaf olmadan o ürün satılamaz, tüketiciye ulaşılamaz. Tam orta verilerde ekonominin bel kemiğidir. Tahminimizden öte esnaf istihdam ortaya koyar, istihdam yaratıyor. Esnafı uzun bir zamandır unuttuk. O nedenle oraya dikkat çekmek ve sadece esnafın derdini konuşmak üzere yola çıkmıştık, Pandemi geldi. İyi niyetle iyi işler yaptığınız zaman Allah bunu faydaya çeviriyor. Tamamen esnafların üzerinden iktidarı uyardığımız, şunları talep ediyor dediğimiz, benim grup konuşmalarına koyduğum, arkadaşlarımızın kanun teklifi, soru önergesi, araştırma önergesi verdiği bir sistemimiz var. Bugünde burada, Malatya’dayız.” ifadelerine yer verdi.

Ziyaretleri esnasında Esnafların kendilerine paylaştığı sorunları basın mensupları ile paylaşan Akşener, ”Elektrik parası, Zincir Marketler bütün esnaf gurupları için büyük bir sorun. Hele ki beyaz eşya satışı yapan esnaflar ve Kırtasiyeci esnafı ciddi durumda. Pandemi ile birlikte Elektrik parası, kiranın stopajı, Pandemi ile birlikte temel problem kira yardımını direk istediler. Biz onların taleplerini gündeme getiriyoruz. Çalışan başına biz 10 bin TL önermiştik. Bir yılı ödemesiz, faizsiz çalışan başına bir para verilmesini istediler. Biz bunun karşılıklarını bularak çözüm haline getirdik. Esnafın bir de şöyle bir sorunu var, bunların her birinin pahalandığını söylüyorlar, alım gücünün düştüğünü söylüyorlar. Kapanma meselesi vurdu, ama zaten ondan evvel kırılgan bir ekonomi ile beraberdik. Kısa çalışma ödeneğinin uzatılması isteniyor. Kredilerin ödemeleri geldi bir yıl daha uzatılmasını istiyorlar, faizsiz olmasını istiyorlar. Bunlar yapılabilir mi, yapılabilir. Bunlar olabilir mi, olabilir. Şimdi buraya dikkat çekeceğiz. Siyasi rekabeti biz hizmet üzerinden, proje üzerinden vatandaşın derdi üzerinden yaparsak vatandaş fayda sağlar. Biz de buraya dikkat çekiyoruz. Yüzde 10’luk stopajın inmesinin sebebi esnafın talebidir. Devamlı söyledik, ondan sonra iktidar geldi kontrol etti ve hakikaten böyle bir talebin olduğunu gördü. Esnaf tamamının indirilmesini istedi ama yüzde 10’a kadar indi. Bu oran yine yukarıya çıkacak, esnaf bunun kalmasını istiyor. BAĞ-KUR primlerine zamdan çok şikayet var. Haftanın sonunda hem doğalgaza hem elektriğe zam yapıldı. Şuanda bir dokun bin ah işit. Esnaflar aynı şekilde çocuklarının işsizliğinden, Üniversite mezunu gençlerin işsizliğinden çok şikayet ediyorlar.” sözlerini kullandı.

Milli Egemenlik Caddesi'ndeki esnaf ziyaretinin ardından Akçadağ ve Doğanşehir İlçelerindeki esnaf ziyaretlerini de gerçekleştiren İYİ Parti lideri Akşener, ardından Havaalanına geçerek ziyaretini sonlandırdı. Akşener'in bir sonraki durağı perşembe günü Tunceli pazartesi ise Van olacak.

Ebubekir Atilla