Sağlık
Giriş Tarihi : 13-04-2017 15:39   Güncelleme : 13-04-2017 15:39

Iyi Beslenme Meme Kanseri Riskini de Azaltiyor

Saglikli ve iyi beslenme; hemen herkesin yasam kalitesini yükselten bir unsur olarak ön plana çikarken, kadinlarda en sik görülen meme kanseri görülme olasiligini da düsürüyor. Genetik faktörlerin de belirleyici oldugu meme kanserinde, özellikle kirk yasindan itibaren her yil düzenli mamografi çekilmesi hastaligin önlenmesinde kritik önem tasiyor. Erken asamada tespit edilen meme kanserinin tedavisi yüzde 95’e varan oranda basari ile sonuçlaniyor

Iyi Beslenme Meme Kanseri Riskini de Azaltiyor

Kadinlarda kansere bagli ölümlerin birinci sebebi olan meme kanseri teshisle kontrol altina alinabilir bir kanser türü olarak biliniyor. Meme kanserinin ilk dikkat çeken belirtisi memede kitle olusumu olarak ortaya çikarken, elle muayene erken teshiste önemli yer tutuyor. Meme kanserinin görülme olasiligini etkileyen genetik miras, kadinin dogum ve menopoza giris yasi gibi faktörlerin yani sira beslenme aliskanligi da önemli rol oynuyor. Medical Park Hastanesi Genel Cerrahi Uzmani Yrd. Doç. Dr. Osman Anil Savas, özellikle yag ve yüksek kaloriden uzak beslenme aliskanligina sahip olanlarin meme kanseri tehlikesini büyük ölçüde uzak tuttuklarini belirterek, hastalikla ilgili dikkat çeken bilgiler veriyor:

KANSER RISKINI ARTIRAN FAKTÖRLER

Meme kanseri kadinlarda görülen kanserlerin yaklasik yüzde 30'unu olusturur. Kanser nedeniyle ölen kadinlarin yüzde 16'sinda ölüm sebebi meme kanseridir. Ilerleyen yas ile meme kanseri görülme sikligi da artar. Yani 75 yasindaki kadinlarda meme kanseri görülme olasiligi, 25 yasindaki kadinlardan yaklasik 20-30 kat daha fazladir. Genetik faktörler, meme kanseri gelisiminde önemli rol oynayabilir. Bazi genetik bozukluklarin meme kanseri gelisimine zemin hazirladigi bilinir. Meme kanserinin gelisiminde rol oynadigi düsünülen diger faktörler; radyasyon, hormonlar ve diyettir. Yag ve kaloriden zengin beslenme, meme kanseri sikligini arttirir. Ayrica dogum kontrol hapi kullanimi veya menopoz belirtilerinin önlenmesi için hormon kullanimi da meme kanseri riskini artiran diger nedenlerdir.

ERKEN TESHISTE TEDAVI SANSI YÜZDE 95

Farkli tedavi alternatiflerinin olmasi sayesinde meme kanseri artik korkulacak bir kanser olmaktan çikti. Meme kanseri erken evrede yakalanirsa, tümör bir santimin altindaysa ve koltuk altina atlamadiysa, hastanin yüzde 95 kurtulma sansi var demektir. Erken evreyi bir miktar geçmis asamadaki hastalarda bile kemoterapi, radyoterapi ve hormonoterapi ile yüzde 70 üzerinde sifaya kavusmak mümkün. Ama sunu hiçbir zaman unutmamak gerekiyor; meme kanseriyle savasta en büyük görev hala kadinlarin kendisindedir.

MEME KANSERI RISK FAKTÖRLERI

•             Artan yas (40 yas üstü)

•             Ailede meme kanserinin görülmesi

•             Daha önce meme kanserine yakalanilmis ve tedavi edilmis olunmasi (tekrarlama riski yüzde 25)

•             Memenin iyi huylu hastaliklari

•             Hiç dogum yapilmamasi

•             Kadinin ilk dogumunu yaptigi yas (Ilk dogumunu 30 yasindan sonra yapan kadinlarda meme kanseri gelisme riski, ilk dogumunu 18 yasindan önce yapanlara göre dört kat daha fazla)

•             Menopoz sonrasi hormon tedavisi

•             Ilk adet görme yasinin erken olmasi veya menopoz yasinin geç olmasi

•             Genlerde olusan bozukluklar (mutasyonlar)

•             Seker hastaliginin varligi veya alkol kullanilmasi