Genel
Giriş Tarihi : 18-06-2021 16:35   Güncelleme : 18-06-2021 16:35

İtfaiyeden Boğulmalara Karşı Uyarı

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, havaların ısınması ve yasakların kısmen de olsa serbest olması nedeniyle boğulma olaylarına karşı uyarılarda bulundu.

İtfaiyeden Boğulmalara Karşı Uyarı

İlimizde yer alan birçok akarsu ve barajların dip yapısının yüzme konusunda tehlikeli olduğu belirtilen açıklamada vatandaşların dikkatli olmaları istenerek aile büyükleri de bu konuda uyarıldı. Konuyla ilgili olarak Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı M. Hanifi Acar tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi. “Bilindiği üzere İlimiz çevre sınırının 3/1 ini çevreleyen Karakaya Barajının yanı sıra her ilçemizde en az bir baraj ve birçok sulama göleti ve dereler bulunmaktadır. Bu sularımızın ilimize kattığı görsel ve ekonomik katkılarının yanı sıra özellikle havaların ısınmasıyla üzücü boğulma vakalarında sık sık anılmaktadır. Gölet ve barajların dip yapıları bilinmediği için yüzmeye elverişli yerler değildir. Her yıl ülkemizde ortalama 900 boğulma vakası yaşanmakta olup ilimiz ortalaması 14 kişiye ulaşmaktadır. Fakat maalesef her yıl Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak okullarda yürütmüş olduğumuz bilinçlendirme seminerlerinin yanı sıra uyarı tabelası, el ilanı ve broşür çalışmalarımıza rağmen bu elim vakaların endişesini yaşamaktayız. Özellikle Malatya il merkezine yakın olan Orduzu göleti, Beylerderesi barajı, Battalgazi Karakaya Barajı ve Akçadağ Sultansuyu Barajının yanı sıra merkeze yakın sulama kanalları serinlemek amaçlı en çok tercih edilen yerler içerisinde olup bilinmeyen dip yapıları ölüme davetiye çıkartmaktadır. Ayrıca bu sulardaki partikül ve atıklar boğulma riskinin yanı sıra zehirli isal, cilt deri hastalığı gibi birçok sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir.”

AİLELER BU KONUDA DAHA DİKKATLİ OLMALI

Elim olayların yaşanmaması için ailelere de seslenen İtfaiye Dairesi Başkanı M. Hanifi Acar, bu konudaki uyarılarını da; “Okulların tatil olması ve kaysı hasatının başlamasıyla ilimize gelen kaysı işçileri de en çok risk gurubunu oluşturmaktadır. Yaşanan elim boğulma vakalarının yaş ortalanası ilk, orta ve lise çağındaki çocuk ve gençlerimizi kapsadığından en büyük görev ve sorumluluk ailelere düşmektedir. Bu nedenle ailelerimiz çocuklarına karşı daha duyarlı olup onları yakın zamanda açılacağını ümit etiğimiz Gençlik spor İl Müdürlüğü ve Özel kuruluşlara ait havuzlara yönlendirmelidir. Yine boğulma vakalarındaki artışı etkileyen en büyük sıkıntıda mükerrer boğulmalar olup hatırlayacağınız üzere 2013 yılında Karakaya barajında 4 çocuğumuzun birbirlerini kurtarmaya çalışırken boğulmaları en acı örneklerdendir. Bu itibarla rastlanacak boğulma olaylarında Cankurtaran eğitimi almamış isek kesinlikle birebir müdahale etmemeliyiz. Yapacağımız bilinçsiz müdahaleler kazazede sayısının artmasına neden olur. 2020 yılında 18 vatandaşımız boğularak hayatını kaybetmiş olup, bu yıl ilimizde 3 boğulma vakası yaşanmıştır. Bizler İtfaiye Dairesi Başkanlığı olarak 5 dalgıç personel ve 3 kurtarma botu ile 7/24 vatandaşlarımızın emrinde olup temennimiz bu tür vakaların yaşanmamasıdır. Acar; Hayatın bizlere Allah’ın bir emaneti olduğunu, hayatın muhafazası için tedbir alınmasının şart olduğunu, bunun inancımız gereği olduğunun unutulmaması gerekmektedir” şeklinde sürdürdü. 

A.Vahap Kaygusuz  - A.Nihat Yavuz (Özel Haber)