Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
03 TEMMUZ Pazar 23:52
Advert

Advert

İtfaiye ’den Çiftçilere Anız Uyarısı

Ürün sonrası toprakta kalan otların temizlenmesi nedeniyle ortaya çıkan anız yangınlarına karşı Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Daire Başkanlığı bir takım önlem alarak çiftçileri uyardı.

Malatya
Giriş Tarihi : 16-06-2022 07:14
İtfaiye ’den Çiftçilere Anız Uyarısı

Anız yangınıyla birlikte çevresel kirliliğin yaşandığı alanlarda toprakta bulunan canlılar da büyük zarar görüyor. Ortaya çıkan duman nedeniyle trafik kazalarının da yaşandığı anız yangınlarında can ve mal kaybının yaşanmaması için tedbir alan Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Daire Başkanlığı kurallara uyulmasını istedi.

Havaların ısınmasıyla birlikte kent genelinde yaşanabilecek anız yangınlarına karşı ekip ve ekipmanlarıyla önlem aldıklarını belirten Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Daire Başkanı Mustafa Katipoğlu, çiftçileri anız yangınları konusunda uyardı. Doğayı ve hayvanları korumak adına anız yangınlarından vazgeçilmesi gerektiğini belirten Katipoğlu, kurallara uymayan çiftçiler hakkında yasal işlem başlatılacağı belirtildi.

Yaz aylarında bu tarz yangınların sıkça görüldüğünü kaydeden Başkan Katipoğlu, ”Havaların iyice ısınması ile birlikte kuruyan otları hemşerilerimiz yakma yoluyla temizlemeye çalışıyorlar bu küçük çaplı ot yangınları daha sonra kontrolden çıkarak bahçe yangınlarına hatta bazen evlerin dahi yanmasına sebep oluyor.  Bahçelerde çalı, ot, anız gibi rüzgarın etkisi ile yayılabilecek bölgelerde ateş yakılmaması gerekiyor. Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Hizmetleri Daire Başkanlığımızın özellikle yaz aylarında en çok karşılaştığı vakalardan biri de bu. Bu konularda vatandaşlarımızın daha duyarlı davranmalarını istiyoruz.” dedi.

Anız ve ot yakmanın toprağa ve çevreye verdiği zararlardan bahseden Başkan Katipoğlu, “Tarımsal üretim sonucunda biçilmiş olan tahılların toprakta kalan kök ve sap atıklarına anız denir. Anızın yakılması sonucunda, gerek tarımsal ekosistem, gerekse doğal ekosistem tahrip edilmektedir. Özellikle topraktaki Karbon (C) ve Azot (N) dengesi yok olmakta ve tarlalar verimsizleşmektedir. Organik madde miktarı azalmaktadır. Mikrobiyolojik aktivite gerilemektedir. Omurgasızlar yok olmaktadır. Toprağın su tutma kapasitesi azalmakta ve verimliliği düşmektedir. Yangınlar sırasında hava kirliliği yaşanıyor. Karayolu civarındaki anız yangınları görüş mesafesini azaltarak, trafik kazalarına sebep oluyor. Kontrolsüz olarak yakılan anızlar komşu tarladaki hasat edilmemiş ürünlerin yanmasına sebep olabiliyor. Yangınlar bazen çitleri, tarla içerisindeki direkleri, meyve ağaçlarını yakabilmektedir. Orman ve konut yangınlarına sebep olabiliyor.” sözlerini kullandı.

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR