Malatya
Giriş Tarihi : 12-03-2021 18:10   Güncelleme : 12-03-2021 18:10

İstiklal Marşı’nın 100. Yılı Kutlandı

İstiklal Marşının Kabulünün 100. Yıldönümü, Malatya’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Hükümet Meydanında açılan istiklal marşı konulu serginin ardından, anma programı Kongre Kültür Merkezinde sunulan program ile devam etti.

İstiklal Marşı’nın 100. Yılı Kutlandı

İstiklal Marşının Kabulünün 100. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen salon programı Kongre Kültür Merkezinde yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay, günün anlam ve önemini dile getiren bir konuşma yaptı. Kanbay, konuşmasında; “İstiklal Marşı; Yalnızca bir destan değil; bir özgürlük şarkısıdır. İstiklal Marşımızı okuduğumuzda adeta kanatlanırız ve gökyüzünün maviliğine değer kirpiklerimiz. İşte bu destanın sözleri, dizleri bugün, tam 100 yıl önce ilk kez dinlendi. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yüreğinden, milletin sesi olarak döküldü. 100 yıldır bu sesin, bu coşkunun aşığıyız. Çünkü bizler İstiklal diyen, İstiklal diye ölen bir milletin çocuklarıyız. Milletlerin hayatında geleceklerine yön veren önemli olaylar kilometre taşı niteliğinde abidevi şahsiyetler, değerler vardır. Genç nesillerin iyi yetişmeleri, geleceğe güvenle bakabilmeleri, millet hayatında yeni değerlerin ortaya çıkabilmesi hafızalarında yer edinen bu büyük olayları, şahsiyetleri hatırlamaları ile ilişkilidir. İşte bugün, böyle bir hafızanın yenilenmesidir; ülkemizin işgalden kurtulduğu o destanının yazıldığı gündür” ifadelerini kullandı.

FEDAKÂRLIK ETMEDEN, BAŞARIYA ULAŞMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise yaptığı konuşmada istiklal marşının Özgürlük ve Bağımsızlık simgesi olduğunun altını çizerek; “Bugün İstiklal Marşı'mızın kabulünün 100. yıl dönümüdür.. İstiklal kelimesi önemli bir kelimedir. İstiklal gelecektir. Özgürlüktür, bağımsızlıktır. Hani, Akif der ya, ‘Ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım.’ Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 1919'da Samsun'a çıkışı. 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışı. Kurtuluş Savaşı'nın başladığı dönemde Mehmet Akif Ersoy'un Milli Mücadele kahramanlarını galeyana getirmek, Anadolu'daki Milli Mücadele'yi desteklemek için Anadolu'nun değişik vilayetlerine giderek milli mücadeleyi desteklemiştir. Tacettin Dergâhına baktığınızda o soğuk taş duvarlara İstiklal Marşı dizelerinin satır satır yazıldığını görürsünüz. Uyumadan, fedakârlık etmeden, başarıya ulaşmak mümkün değildir. Kalıcı olmak iz bırakmak sürekli olmak devamlı olmak işte Mehmet Akif Ersoy o soğuk Tacettin dergâhında bu şiiri yazmadan önce o dönemde 500 lira ödülle İstiklal Marşı yazılacağı duyurusuna karşı çıkmıştır. Milletin İstiklal Marşı para ile yazılmaz demiştir. Akif o duyguyla İstiklal Marşı'mızı kaleme alır. O zamanki Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 1921'de Meclisin huzurunda 3 kere okunuyor ve ayakta alkışlanarak İstiklal Marşımız kabul ediliyor. Bugün İstiklal Marşı'mızın 100. yıl dönümü. Beraber gururla kutluyoruz. Bu gerek Kurtuluş Savaşı'nda gerek vatanımızın birlik ve beraberliği için yaşamını yitiren bütün şehitlerimizi rahmet minnet ve Şükran'la anıyorum. Akif’in dediği gibi Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın” şeklinde konuştu.

VATAN SEVGİSİNİN ANLATILDIĞI EŞSİZ BİR KAHRAMANLIK DESTANIDIR

Vali Yarımcısı Mustafa Şahin ise konuşmasında İstiklal marşının bu toprağın bir sesi olduğunu kaydederek, “İstiklal Marşı Milletimizin büyük bir azimle, fedakârlıkla verdiği bağımsız mücadelesinin ardından, bu kahramanlığın destansı anlatımıdır. İstiklal Marşı milletimizin ecdadımızın ruh derinliğini, gönül yüceliğini, manevi değerlerini, milli kimliğini ve vatan sevgisini anlatan eşsiz bir eserdir. Aziz milletimizin hürriyete olan aşkıdır. İstiklal marşı imanı ve inancı işaret eder. Mehmet Akif Ersoy Büyük bir dava adamı mütefekkir, bir şair, bu toprağın bir sesidir. Şairliği yanında milli mücadelenin kazanılmasında önemli etkisi olan bir şahsiyettir. Kabulünün 100. yılında İstiklal Marşımızın şairi Mümtaz şahsiyet Mehmet Akif Ersoy'u minnet ve Şükran'la anıyoruz. Dünden bugüne, Aziz şehitlerimize, Milli Mücadele'nin kahramanlarına yüce Mevla'dan rahmet diliyorum. Tüm Gazilerimize Sağlıklı ve uzun ömürler dilerim sizleri saygıyla selamlarım” ifadelerini kullandı.

Hükümet meydanında İstiklal Marşı konulu açılan Serginin gezilmesinin ardından Kongre Kültür Merkezinde düzenlenen törene, Vali Yarımcısı Mustafa Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İkinci Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Selami Aslan, Yedinci Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Albay Zeki Koltukoğlu, Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof Doktor Aysun Bay Karabulut, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, J.Alay Komutanı Alb.Necmi İnce, İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay, MESOB Başkanı Şevket Keskin, Kurum ve Kuruluş temsilcileri katıldı.

 

A.Vahap Kaygusuz- Ali Nihat Yavuz