Türkiye
Giriş Tarihi : 11-11-2013 12:37   Güncelleme : 11-11-2013 12:37

Iste ögrenci evleri için gönderilecek genelge

Içis­le­ri Ba­kan­li­gi­'nin il va­li­lik­le­ri­ne ög­ren­ci ev­le­ri­nin de­ne­ti­mi­ne ilis­kin gön­de­re­ce­gi ge­nel­ge­nin de­tay­la­ri­na ulasildi.

Iste ögrenci evleri için gönderilecek genelge
  Ev ­ler­de ya­sa­yan­la­rin nü­fus mü­dür­lük­le­ri­ne ad­re­se da­ya­li kim­lik bil­di­ri­min­de bu­lu­nup bu­lun­ma­dik­la­ri aras­ti­ri­la­cak. Be­yan­da bu­lun­ma­yan­la­ra 420 TL ce­za ke­si­le­cek.

Bugün'ün haberine göre;  Ögrenci   evlerinin denetimine iliskin tartismalar sürerken Içisleri Bakanligi'nin konuyla igili valilere gönderecegi genelgenin detaylari belli oldu. Genelgeye göre polis, 'kizli-erkekli' kalan  ögrenci  evlerine girmeyecek.

Polis merkezleri sorumluluk alaninda yer alan ve adrese dayali kimlik bildiriminde bulunulmadigindan süphelenilen konutlara yönelik kontrol islemlerine agirlik verecek. Bildirimde bulunmadigi tespit edilen kisilerle ilgili tutanak tutulacak. Tutanaklar nüfus müdürlüklerine gönderilecek.

20 GÜN SÜRE TANINIYOR

Bu hafta Bakan Muammer Güler'in imzasiyla 81 il valisine gönderilecek genelgeye göre nüfus müdürlükleri, 20 is günü içinde adrese dayali kimlik bildiriminde bulunmayan kisilere 420 TL idari para cezasi kesecek. Örnegin bir evde 5 kisi kalmalarina ragmen 3 kisi kaldiklarini söyleyerek 'gerçege aykiri beyanda bulunanlara' ise 840 TL para cezasi uygulanacak.

KAÇAK APARTLARA RUHSAT

Yurt gibi çalisan kaçak apartlar ruhsat altina alinacak. Belediyelerce günlük kiralik evlere 'pansiyon' apartlara ise 'otel' ruhsati verilecek. Kaçak çalisan apartlar hakkinda Vergi Usul Kanunu'na muhalefet etmekten islem yapilacak.

Apart ve günlük kiralanan daireler olan Geçici Ikamet Yerleri Kimlik Bildirme Sistemi'ne dahil edilecek. Pansiyon ya da apart otel hizmeti veren isletmeler konaklayan kisilerin kimlik bilgilerini 24 saat içerisinde internetten emniyet veya jandarmaya bildirecek.

Ihbarlara titiz degerlendirme

Kimlik bildirimi uygulamasini illerde valiler ilçelerde ise kaymakamlar titizlikle takip edecek. Bu yöndeki denetimlere agirlik verilecek. Kimlik bildirimi ihbarlari titizlikle degerlendirilecek. Ihbar sonucu yapilan sorusturmada kimlik bildiriminde bulunmadigi tespit edilen ya da bildirim yapilmadigindan süphe duyulan konutlarda kalanlarin durumu kontrol edilecek. Ögrenci evlerinde kalanlarin kimlik bilgileri Adrese Dayali Kimlik Paylasim Sistemi üzerinden sorgulanacak ve dogrulugu teyit edilecek.

haber 7 com