Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-10-2014 15:30   Güncelleme : 23-10-2014 15:30

Iste Merkezin Faiz Karari

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasi yüzde 8.25 olan politika faizini sabit tuttu

Iste Merkezin Faiz KarariMerkez Bankasi politika faizini degistirmeyerek yüzde 8,25'te birakti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasi (TCMB), Ekim ayi Para Politikasi Kurulu'nda faiz kararini açikladi. Merkez Bankasi Para Politikasi Kurulu, politika faizini yüzde 8.25 seviyesinde tuttu. Koridorun üst bandi yüzde 11.25, alt bandi ise yüzde 7.50 seviyesinde kaldi. Bankalarin gelecek borçlanma imkani faizini de yüzde 10,75'te tuttu.

Merkez Bankasi’ndan yapilan açiklamada, “Siki para politikasi durusunun ve alinan makro ihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hizlari makul düzeylerde seyretmektedir. Zayiflayan küresel talebe ragmen ihracat dengeli büyümeyi desteklemeye devam etmektedir. Yilin basinda alinan makro ihtiyati önlemlerin ve para politikasindaki siki durusun çekirdek enflasyon egilimi üzerindeki olumlu etkileri gözlenmektedir” denildi.

Açiklamanin son olarak, “Gida fiyatlarindaki yüksek seyir ise enflasyon görünümündeki iyilesmeyi geciktirmektedir. Bununla birlikte, basta petrol olmak üzere düsen emtia fiyatlarinin önümüzdeki yil için enflasyonda öngörülen düsüs sürecini destekleyecegi degerlendirilmektedir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranislari ve enflasyonu etkileyen diger unsurlar yakindan izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyilesme saglanana kadar getiri egrisini yataya yakin tutmak suretiyle para politikasindaki siki durus sürdürülecektir. Açiklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un gelecege yönelik politika durusunu degistirmesine neden olabilecegi önemle vurgulanmalidir” ifadelerine yer verildi.