Malatya
Giriş Tarihi : 09-01-2017 21:00   Güncelleme : 09-01-2017 21:00

Issizler 2017’de Gülecek!

Bakanlik kartini her firsatta Malatya lehine kullanan Bakan Bülent Tüfenkci, 2017 yilinda Malatya’da yatirim manasinda ciddi gelismeler yasanacagina dikkat çekti. Bakan Tüfenkci, özellikle tesvik paketi kapsaminda açilacak olan yeni is yerleriyle kentin istihdam sorununun büyük ölçüde çözülecegine vurgu yapti

Issizler 2017’de Gülecek!

>>Nihal GÜL - Rahime Gül ERBAS (Özel Haber)

Malatya’da yarim kalan birçok projenin kaderi, ilimizi temsil eden vekillerimizden birinin kabinede yer almasiyla ciddi manada degisti. Bakanlikla elde edilen kazançlardan en önemlisi de cazibe merkezleri arasinda gösterilen 23 il içinde yer almak oldu. Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci’nin çabasi bununla da sinirli kalmadi. Bakan Tüfenkci birçok yatirimciyi da yatirim için Malatya’ya yönlendirdi. Gazetemize konusan Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkci, 2016’da yapilan, 2017’de de yapilacak yatirimlari degerlendirdi.

KABINEDE YER ALMAK BIRÇOK KOLAYLIGI GETIRDI

Öncelikle 2016’nin muhasebesine yapmak gerektigine deginen Bakan Tüfenkci, “Bir kere yillarca sürüncemede kalan 1. Organize sanayinin devami olan 3. Organize sanayi diye ifade edilen alani kamulastirma problemini çözmüs durumdayiz. Bu güne kadar Bilim Sanayi Teknoloji bakanliginin kamulastirma bütçesi 25-30 milyonken Malatya’ya sirf 2016 yilinda 24 milyon kamulastirma bedeli çikardik. Ciddi anlamda bir kamulastirma yaptik. Bu kamulastirma 2017 yilinda da devam edecek. Orada özellikle Malatya’ya yatirim yapmak isteyen istihdam saglamaya çalisan isverenlere de arsa tahsis etme imkâni sagladik. Oranin dogalgaz, elektrik, su alt yapisini ve diger yol alt yapilarinin tamaminin ihalelerini ocak ayi içerisinde bitiriyoruz. Orada 66-88 tane yeni parsel ortaya çikarmis olacagiz. Böylelikle Malatya’daki istihdam sorununu çözme noktasinda ciddi bir ivme yakalamis olacagiz. Yeni isyerlerinin açilasi noktasinda adimlar atiyoruz.  2017 de semerelerini görecegi kazançlardan bir tanesi Malatya’nin cazibe merkezleri içerisinde yer almasini saglamak. Bunu samimi söylüyorum kabinede olmasaydim bunun saglanmasi mümkün degildi. Kabine de olmasaydim 1. Organizenin istimlakinin da olmasi mümkün degildi. Böylelikle cazibe merkezlerinin içinde yer almakla beraber Malatya’ya yatirim noktasinda müthis bir ivme kazandi.

ÇEVREYOLU IHALESININ TAMAMI BITTI

3. Olarak bütün Malatyalilarin her seçim zamani sürekli gündeme getirdigi Çevre yolu problemi vardi ve geçmiste de simdi de bütün Malatyalilarin dilinde âdeta bir pelesenk olmustu. Kabinede olmamla beraber milletvekillerimizin de destekleri ve gayretleri ile birlikte 2016 yilinda çevre yolu ihalesinin tamamini bitirdik. Bir kismini toplulastirma ile 16,5 km’lik kismini da kamulastirma ile bir kismi da imar uygulamasi ile çözülecek. 55 km’lik alanin ihalesinin tamami bitti. Güçlü bir firmaya da verildi. Firma geldi, santiyesini kurdu, çalismasina basladi. Malatya’nin çevreyolu problemi de rayina girmis oldu.” dedi.

“MALATYA SAGLIK ÜSSÜ OLACAK”

Malatya’nin ülkenin önemli bir saglik üssü olmasi noktasinda ilerledigini kaydeden Bakan Tüfenkci,   “Devlet hastanemiz arastirma hastanesine çevirdik, arastirma ve egitim hastanesi oldu. Eski devlet hastanemizin yerine Battalgazi devlet hastanesi yapiyoruz, 250 yatakli, ihalesi de 2017’nin ilk çeyreginde bitmis olacak. Projesi bitti hazir ihale asamasinda. Kadin dogum ve çocuk hastanesi hizla ilerliyor, fizik tedavi hastanemizin insaati baslayacak. Inönü üniversitesinin bünyesinde Onkoloji hastanesi yapiyoruz. Bu basli basina merkez, tipki karaciger enstitüsü gibi. 2017 yilinda temelini atiyoruz onkoloji hastanesini, 200-209 yatakli kanserin bütün bölümlerinin yer aldigi Türkiye’nin de mükemmel merkezlerinde birisini Malatya ya kazandirmis olacagiz, yaklasik 120 milyonluk bir yatirim olacak. Bunu belli bir asamaya getirdikten sonra kalp nakli merkezimizi açacagiz.” Ifadelerine yer verdi.

“SEHRE NEFES ALDIRACAGIZ”

Bakan Tüfenkci söyle devam etti; “Malatya’da mevcut sehir içine sikisan ve sehri de bir anlamda daraltan yaklasik 14 tane okulumuzu biraz daha sehrin muhtelif yerlerine dagitarak sehri açiyoruz. Ticaret lisesini yerinden kaldirip oraya bir meydan kazandiracagiz. Yesil kusak projemiz var ve bunun takipçisiyiz, hayata geçiriyoruz. Atatürk kiz lisesini TESKOM’la Battalgazi belediyesi birlikte yapiyorlar. O bina bitince sanat lisemizi oradan kaldiracagiz ve organize sanayinin içerisine tasiyacagiz. Bir is adamimizla konustuk yapmayi üstlendi onu orada yaptiracagiz. Diger sikisik olan okullarimizi da dagitarak sehre hem meydanlar hem yesil kusak kazandiracagiz. Gençlerimizin spor yapacaklari alanlar 2017 yilinda pesi sira açilacak. Yüzme havuzumuz ve kapali spor salonu bitti yüzme havuzumuzu da hizla bitirip 2017 yilinda bunlari da faaliyete geçirecegiz gençlik merkezlerimizle beraber. Yazihan’a 2017 yili içerisinde ihalesini yapacagimiz atli spor cirit alani sahasini Yazihan’a kavusurmus olacagiz. Dogansehir’e gençlik merkezleri Kuluncak’a futbol sahasi yapiyoruz, Pütürge’ye yapacagiz. Buralardaki gençlerimizin de sporla bulusmalarini saglamis olacagiz. Ulastirma noktasinda baslanmis olan ama biraz agir giden Erkenek Tüneli ve Adiyaman Malatya arasindaki yolu standartlarin üzerinde bir sekilde 2017 yilinda açmis olacagiz. Sivas yolu Adiyaman yolu ile Elâzig yolu, kayseri yolu ile beraber tamamen duble yol olacak.

2’NCI ÜNIVERSITE 2018’DE EGITIM- ÖGRETIME GEÇECEK

2017 yilinda da Malatya havaalani terminal binasini yeniden yikip Malatya’ya yakisan bir terminal binasi yapacagiz. Kültür alaninda büyük bir atilim yapacagiz. Malatya’ya yeni bir müze kazandiracagiz. 2017 yilinda ihalesini yapip bitirmek istiyoruz. Sadece arkeoloji müzesi seklinde degil, Osmanli, Selçuklu eserleri olan içinde kütüphanesi olan komple bir müze yapilmasini istiyoruz. Malatya’nin turizm faaliyetlerini harekete geçirme noktasinda atacagimiz adimlarla birlikte 2017 yilini Malatya’yi turizmde de öne çikan iler konumuna getirmek istiyoruz. Sahil yolunun projelendirilmesi ve yapilmasi 2017 yilinda bir adim atmak istiyoruz. 2. üniversite için adimlarimizi attik. Bu yil içinde ete kemige büründürüp 2018 yili içerisinde de egitim ve ögretime geçirecegiz.

“YESILTEPE’YE YENI BIR KENT KURACAGIZ”

Malatya’ya yeni bir adliye binasinin temelini atmis olacagiz.  Çakmak kislasinin yerinin Malatya’ya kazandirmak istiyoruz. Oraya kentin kamu binalarini, kentin bir bölümünü kentsel dönüsüm ile orta tasiyarak hayata geçirmek istiyoruz. Oraya yeni bir kent kurmak istiyoruz. Milli savunma bakanligimizla da görüstük, olumlu görüsleri var. Teknik görüsmeler bittikten sonra oranin devrini 2017 yili içerisinde hayata geçirmis olacagiz. Oraya bir kisim okullari, Saglik müdürlügüni ve Yeni Adliye Binasini yapabiliriz. Tasinacak binalar henüz netlesmedi.  Akçadag ve dogansehir’ e açik ve kapali ceza evleri ilgili çalisma ihaleleri yapildi yer teslimleri yapildi. 2017 yili içerisinde Ticaret Bölge Müdürlügümüzün büyük bir kismi bitti ve binasi görünür hale gelecek. 2018 de açilmis olacak.”