Türkiye
Giriş Tarihi : 24-10-2013 13:31   Güncelleme : 24-10-2013 13:31

Israil'i çildirtan Hakan Fidan operasyonu!

El Sark el Avsat Gazetesi'nin Hakan Fidan yorumunda, Fidan'in Lübnan'da etkin faaliyetlerinin ve son yaptigi Lübnan'li rehinelerin sevkini içeren Firtina Operasyonu'nun Israil'i sok ettigini yazdi.

Israil'i çildirtan Hakan Fidan operasyonu!
 Londra merkezli Arap haber sitesi El-Sark El-Avsat'ta MIT Müstesari Hakan Fidan'la ilgili tartismalara dair bir analiz yayinlandi.


Samir Salha imzasiyla yayinlanan analizin basinda Washington Post'ta David Ingatius imzasiyla yayinlanan ve Türkiye'nin, Mossad ile görüsen on Iranlinin kimliklerini Iran istihbaratina verdigi ileri sürdügü yazi hatirlatiliyor.

Salha söyle yaziyor: "Washington Türk müttefik ve ortagina bagliligini ilan ederek son anda müdahale etmeseydi, Wall Street Journal'da yayinlanan uzun bir analizin uzantisi olan Ignatius'un yazisi, Israil için bardagi tasiran son damla olabilirdi."

TEL AVIV'I KIZDIRAN SEY

"Tel Aviv'i kizdiran, MIT'in Ankara'nin izni olmadan Türk topraklarinda faaliyet gösteren casus aglari oldugunu ortaya koymasi degildi. Daha ziyade Türkiye'nin bu casuslarin faaliyet ve iletisimlerini engelleyip Tahran'a kimliklerini ifsa etmesi ve belki de yakalanmalarini kolaylastirmasi Israil'i kizdirdi. Tel Aviv'i, Ankara'nin Israil'in hassas ve stratejik islerine müdahalesi kizdirdi."

FIDAN ÖNEMLI BIR OYUNCU

Hakan Fidan'in, Lübnan sahnesinde perde arkasinda önemli bir oyuncu oldugunu belirten Salha ekliyor: "Faaliyetleri ve sagladigi istihbarat Israil için sürpriz oldu ve Lübnan'daki hesaplamalarini karistirdi. Türkler su soruyu tekrar tekrar dile getiriyor: Ankara neden Mossad casuslarinin, Anadolu'da serbestçe faaliyet göstermesine göz yumsun ki?"

NEDEN SIZDIRMIS OLABILIR?

"Tekrar edilen bir olasilik, Washington'un Ignatius'a bu bilgileri, Israillilere oyunun kurallarinin degistigini ve Washington ile yeni Iran liderligi arasinda yakinlasmaya izin vermesi gerektigini kabul ettirmek için sizdirmis olmasi. Bu Washington'a, Iran'in nükleer programi, Suriye krizi ve Rusya-Iran yakinlasmasi da dahil olmak üzere önemli konularda bir dizi ilerleme kaydetme firsati verecek bir sey."

TÜRKIYE'NIN ÖNERISIYLE GERÇEKLESTI

Salha yorumlarina söyle devam ediyor: "Washington, son iki yil içinde bölgede yasanan aksilikler ve azalan etkisi nedeniyle, herkesi kendi tarafina sürükleyip, söylediklerini dinlemeye zorluyor. Resim giderek daha açik hale gelip, herkes son ABD-Iran yakinlasmasinin Türkiye'nin önerisiyle gerçeklestigini fark ettigi bir sirada, Washington Tel Aviv'in tehditlere devam etmesine izin verecek mi?"

FIDAN'DAN FIRTINA OPERASYONU

"Tel Aviv, Suriye içinde çok gizli "Firtina Operasyonunu" yürüterek, Lübnanli rehinelerin önce Istanbul'a ve daha sonra Beyrut'a güvenli sekilde transferini basaran Fidan'dan bu boyutta bir ikinci soka dayanabilecek mi?"

Washington Post gazetesi yazari David Ignatius'in, "Geçen yilin baslarinda Türk hükümetinin Mossad için çalisan 10 kadar Iranli ajanin kimligini Tahran istihbaratina ihbar ettigini" ileri sürmesi Türk ve Israil kamuoyunda büyük bir tartisma yaratmisti. (BBC Türkçe)
haber 7