Malatya
Giriş Tarihi : 14-12-2016 16:38   Güncelleme : 14-12-2016 16:38

Ispendere Içmeleri Tam Bir Mineral Deposu

Ispendere Içmelerine gidip sifali sudan içen Vali Mustafa Toprak, Ispendere ismi kadim bir isim. Ispendere’deki bu güzel içmelerin tüm insanliga sifa getirdigi noktasinda da ittifak ediyorlar arkadaslar. Çünkü gerekli analizler yapilmis. Içildiginde bir takim hastaliklara karsi önleyici ve tedavi edici özelligi var. Bu su zengin mineral deposu olma özelligini tasiyor.” dedi

Ispendere Içmeleri Tam Bir Mineral Deposu

Malatya Valisi Mustafa Toprak, Battalgazi Kaymakami Vedat Yilmaz ve Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan, Ispendere Içmeleri’nde incelemede bulundu. Ispendere Içmeleri’nin Türkiye ve bölge için önemli bir merkez olacagi belirtildi.

 

Malatya Valisi Mustafa Toprak, Battalgazi Kaymakami Vedat Yilmaz ve Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan, beraberinde Battalgazi Belediye Baskan Yardimcilari Yasar Karatas, Abdulvahap Serefhanli, Nevzat Aslan, Zafer Kirçuval ve bazi belediye birim müdürleri ile birlikte Ispendere Içmeleri’nde sürdürülen çalismalari yerinde inceledi. Burada habercilere konusan Battalgazi Belediye Baskani Selahattin Gürkan, Ispendere’nin Türkiye ve bölge açisinda önemine dikkat çekerek, “Ispendere sifali sulardayiz. Biliyorsunuz burasi Malatya ile özdeslesmis. Geçmis dönemlerde Malatya halkinin parazit olsun, böbrek tasi ve sindirim sistemi ilgili hastaliklari için gelir, sifali sulardan içerler ve sikintilarini giderirlerdi. Bizde bunu daha modern, daha çagdas, sosyal donatilari olan bir mekan haline getirmek, hem diger ihtiyaçlarin karsilanmasi noktasinda, hem de ihtiyaçlarini giderirken burada piknik yapabilecek, dinlenebilecek, zamanini güzel bir sekilde geçirebilecek sosyal donati alanlari olusturuyoruz. Bu çerçevede Kültür ve Turizm Bakanligindan almis oldugumuz 2 milyonluk hibe çerçevesinde yapilan ihale su anda son hiziyla devam ediyor. Insallah bundan sonraki süreçte sayin valimiz, sayin kaymakamimiz ve bakanimiz ve milletvekillerimiz ile birlikte bunun arti deger olarak artmasi için çalismalarimiz devam edecek. Su anda burayla ilgili çalismalarimiz Inönü Üniversitesi Rektörlügümüz ve DAP ile birlikte genis çapli bir projenin çalismasi içindeyiz. Bu konuda sözlü mutabakat saglandi. Bundan sonraki süreçte de yazili projeye gitme asamasindayiz. Buranin nekahet öncesi ve nekahet sonrasi Turgut Özal Tip Merkezi Hastanesi’nde yatan hastalarin buraya gelip sifali sulardan yararlandiktan sonra hastaneye gitmeleri ve operasyonlarindan sonra tekrar yani nekahet döneminden sonra buraya gelmesi anlaminda genis çapli bir sifa merkezi olarak düsünülüyor. Burada vurdugumuz artezyende saniyede 15 litre sifali su çikiyor. Suyun buradaki gezinti alanlari ve havuzlarla diger deri hastaliklarina sifa olmasini hedefliyoruz. Öte taraftan da otelin tekrar yeniden düzenlenmesi, diger oturma guruplarinin ve piknik alanlarinin yeniden düzenlenmesi, yine selale ile buraya farkli bir görsellik saglanma çalismalarimiz devam ediyor. Insallah bundan sonra sayin valimizin de destegiyle bu çalismalarimiz daha hizli bir sekilde devam ettirecegiz” dedi.

 

“TOPLUM HIZMETINE AÇILMASI GEREKIYOR”

 

Ispendere Içmeleri’ni vatandaslarin hizmetine sunulmasi noktasinda önemli bir çalismanin yürütüldügünü belirten Malatya Valisi Mustafa Toprak, “Bugün Battalgazi Belediye Baskanimiz ile birlikte Bulutlu köyüne geldik. Bugün Battalgazi Belediye Baskanimizin proje alanlarini geziyoruz. Ispendere’ye gelip incelemelerimizi sürdürüyoruz. Ispendere ismi kadim bir isim. Ispendere’deki bu güzel içmelerin tüm insanliga sifa getirdigi noktasinda da ittifak ediyorlar arkadaslar. Çünkü gerekli analizler yapilmis. Içildiginde bir takim hastaliklara karsi önleyici ve tedavi edici özelligi var. Bu su zengin mineral deposu olma özelligini tasiyor. Insanimizda eskiden beri burayi bir sifahane olarak degerlendirmistir. Böylesi bir sifali suyun toplumumuza, milletimize ve halkimizin hizmetine bir an önce açilmasi gerekiyor.  Battalgazi Belediye Baskanimizi tebrik ediyorum. Buradaki Kültür ve Turizm Bakanligimizin göndermis oldugu kaynak ve Battalgazi Belediyemizin de kaynaklariyla birlikte bu vadiyi hem içmeler noktasinda vatandaslarimizin gelip konaklayabilecegi ve sifa bulabilecegi bir alt yapi getiriliyor. Öte taraftan da selalesiyle, yürüme yollariyla, kamelyalari ile süper bir tabiat manzarasi içinde zaman geçirilebilecek bir alan olusturuluyor, seyir teraslariyla birlikte. Çalismalardan dolayi baskanimiza çok tesekkür ediyorum. Baskanimizin eserlerini ve yeni projelerini gördükçe Malatya ilimizin de tarihine, kültürüne, cografyasina ve disaridan buraya gelecek turistlerle birlikte halkimiza önemli bir katki sagladigini da ifade etmek istiyorum. Bizler bu güzellikleri ne kadar halkimizin kullanimina açabilirsek, Malatya’mizin marka degerine bir o kadarda katki sunmus olacagiz. Bu sekilde vatandasimiza verdigimiz degeri ortaya koymus oluyoruz. Insallah bir sonraki gelisimizde çalismalari bitmis olarak görecegiz. Çünkü çalismalar hizli devam ediyor. Bu güzellikleri tüm halkimizla birlikte yasamayi umuyorum. Battalgazi Belediye Baskanimiz ve ekibine çok tesekkür ediyorum” diye konustu.